Menu
Dnes má meniny: Kvetoslava Zajtra: Aurel

Skládka Vlčie hory: Najdlhšia obhliadka miesta činu v histórii

Na stránkach Fraštackých novín ste sa pred časom mohli dočítať, že Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia policajného zboru s pracovníkmi kontrolných chemických laboratórií sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Prezídia Hasičského a záchranného zboru vykonávajú obhliadky na skládke Vlčie hory pri Hlohovci.

Ako na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook informoval Policajný zbor Slovenskej republiky, vzhľadom na poveternostné podmienky a na bezpečnostné riziká vyplývajúce z manipulácie s rôznymi nádobami obsahujúcimi nebezpečné tekuté odpady je táto činnosť vykonávaná v noci a za použitia rôznych ochranných prostriedkov. Cieľom činnosti je podľa polície presne identifikovať všetky druhy nebezpečného odpadu a jeho množstvo, pričom tieto informácie sú rozhodujúce pre určenie rozsahu protiprávneho konania podozrivých osôb a tiež pre určenie spôsobu likvidácie tohto odpadu. Vzhľadom na skutočnosť, že na skládke prvýkrát policajti zasahovali už v júni, obhliadku miesta činu preto označili ako najdlhšiu v histórii Slovenskej republiky. V júni tohto roka zasadal v súvislosti so skládkou krízový štáb na okresnom úrade v Hlohovci. Podľa slov primátora Miroslava Kollára z júna 2018, najakútnejšie ohrozenie predstavovalo niekoľko sto tisíc-litrových barelov s neznámymi nebezpečnými odpadmi. M. Kollár v súvislosti so vzniknutou situáciou oslovil ministerku vnútra aj ministra životného prostredia. O ďalšom vývoji v súvislosti s Vlčími horami vás budeme informovať.

Čítať ďalej...

Hlohovčan zabodoval v medzinárodnej súťaži kresleného humoru

Rodený Hlohovčan František Bojničan sa môže pochváliť pekným úspechom. V medzinárodnej súťaži kresleného humoru získal parádne druhé miesto.

Témou medzinárodného festivalu kresleného humoru, ktorý sa konal v meste Františkovy lázně v susednej Českej republike, bolo Cestovanie. O konkurenciu nebola núdza, porotcovia vyberali z 705 originálnych vtipoch od 186 autorov z 38 krajín sveta. V dňoch od 9. do 14. júla sa miestna Národná trieda zmenila na jednu veľkú galériu pod šírim nebom. Usporiadateľmi boli mesto Františkovy lázně a Klub kreslířú a humoristú. Súčasťou Klubu kreslířú a humoristú je mesačník humoru a satiry Tapír, kde môžu členovia klubu ale i externí kresliči so záujmom o podporu kresleného humoru publikovať svoje vtipy. Z tohto dôvodu sa hlavná cena festivalu volá Zlatý tapír. Ako tento úspech vníma hlohovský karikaturista Fero Bojničan? „Mám rád každé jedno ocenenie. Aj v malých súťažiach, ktorých sa zúčastnilo zopár autorov. Samozrejme oveľa viac poteší ocenenie na veľkých medzinárodných festivaloch, ako je aj Mezinárodní Festival kresleného humoru vo Františkových Lázních. Takýchto súťaží sa zúčastňujú profesionálni karikaturisti, ktorí sa kreslením živia a žnú ocenenia po celom svete. Takže druhé miesto v takejto súťaži je veľký úspech. Som veľmi rád, že moja zbierka ocenení sa obohatila o ďalšie medzinárodné. Raz som sa zúčastnil súťaže kresleného humoru na Slovensku. Moju kresbu vôbec nezaradili do súťaže. Následne som ju zaslal do veľkej medzinárodnej súťaže v Turecku, kde som za ňu dostal cenu. Veľmi ma to potešilo a bola to taká satisfakcia za tú slovenskú súťaž. Ale vždy záleží na rozhodnutí poroty. Keďže som bol vo viacerých porotách, tak viem že niekedy je rozhodovanie veľmi ťažké. Hlavne keď súťaž obošlú viaceré svetové celebrity v kreslenom humore,“ vyjadril sa pre Fraštacké noviny.

Doterajšie ocenenia Františka Bojničana:

* 1. miesto -  Nitra: Corgoň, 1992

* 2. miesto -  Nitra: Corgoň, 1995

* 3. miesto – Piešťany – PMDD, 1996

* Čestné uznanie– Brezno: O Bomburovu šabľu, 1996

* 1. miesto – Hlohovec: Fraštacký tŕň, 1996

* 3. miesto – Banská Štiavnica, 1997

* 2. miesto (cena diváka) Piešťany: PMDD, 1997

* Special Prize of Municipality of Metropolis Izmir – Turecko, 1997

* 2. miesto – Novomestský osteň, 1997

* 3. miesto - Cena diváka, Piešťany: PMDD, 1998

* Čestná cena – Bratislava – TITAN-ik, 1999

* 3. miesto – Nové Zámky: Usmejme sa na svet, 2000

* Cena hl. reklamného sponzora – Nové Zámky, 2001

* 1. miesto (cena diváka) Piešťany: PMDD, 2001

* Čestné uznanie - Novomestský osteň, 2003

* Cena hl. reklamného sponzora – Nové Zámky, 2001

* 1. miesto (cena diváka) Piešťany: PMDD, 2001

* Čestné uznanie - Novomestský osteň, 2003

* 3. miesto – Piešťany: ALEX, 2004

* 1. miesto  - Cena diváka, Piešťany, ALEX, 2004 

* Cena mediálneho partnera – Nové zámky, 2004

* Čestné uznanie– Brezno: O Bomburovu šabľu, 2005

* Čestné uznanie– Novomestský osteň, 2005

* 1. miesto - Nové zámky, 2005  

* Čestné uznanie– Brezno: O Bomburovu šabľu, 2006

* Cena n.f. Úsmev, šťastie, dobrá vec-Art. pro fór – Košice, 2006

* Čestné uznanie– Brezno: O Bomburovu šabľu, 2007

* Čestné uznanie– Novomestský osteň, 2007

* Čestné uznanie– Brezno: O Bomburovu šabľu, 2008

* 3. miesto – Brezno: O Bomburovu šabľu, 2009

* 2. miesto – Brezno: O Bomburovu šabľu, 2010

* Cena hl. reklamného sponzora – Nové Zámky, 2011

* Cena hlavného sponzora – Nové Zámky, 2012

* Cena hlavného sponzora – Nové Zámky, SK, 3. miesto – Nové Zámky, 2013 

* Cena hlavného sponzora – Nové Zámky, SK, 2. miesto – Nové Zámky, 2014

* Čestné uznanie– Brezno: O Bomburovu šabľu, 2017

* 2. miesto - International cartoon contest - Františkovy Lázňe - Česko 2018

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.