Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Šulekovo má potenciál rozvíjať sa

Doc. Ing. František Duchoň PhD. (33) vyštudoval automatizáciu na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Univerzite zostal verný ako vysokoškolský pedagóg a výskumný pracovník so zameraním na robotiku – vedu o robotoch. Má len 33 rokov a titul docent. Je autor dvoch učebníc a vyše sto publikácií o robotike. Žije v Bratislave, no chce sa vrátiť a žiť v Šulekove.

Pracujete v Bratislave, víkendy trávite v Šulekove a plánujete sa doň nastálo presťahovať. Prečo?
Takmer celý život som strávil v Hlohovci, a dúfam, že to tak aj zostane. Od roku 2007 sa rodičovské sídlo presťahovalo z Hlohovca do Šulekova, a tak som sa stal Beresečanom. Od toho nebolo ďaleko, aby sa človek poobzeral po peknom bývaní v Šulekove. A tak sme sa dostali s manželkou k prerábaniu malého domčeka na Mlynskej, kde by sme chceli prežiť minimálne leto a jeseň svojho života. Samozrejme, bez pomoci rodičov by to v dnešnej dobe nešlo. A prečo? V Šulekove sa mi páči. Napriek mnohým problémom je to časť Hlohovca, ktorá má podľa mňa najväčší potenciál k rozvoju. No a pri predpoklade, že budem každý pracovný deň dochádzať do Bratislavy, je obrovskou výhodou, že nebudem musieť stáť na hlohovskom moste.

Čím trpí podľa vás Šulekovo najviac a aké sú jeho výhody z pohľadu mladého človeka?
Šulekovu chýba málo aj mnoho. Tým málom myslím to, že nefungujú základné drobnosti. Konečne sa v lete tohto roka objavili aktivační pracovníci a je vidieť výsledky ich roboty, napr. vyčistené chodníky. Na základe telefonického podnetu boli ostrihané kríky na ulici Osloboditeľov. Tých drobností je mnoho (pamätník miesta popravy Šuleka a Holubyho, neexistujúce priechody pre chodcov, katastrofálny stav zastávok a miestneho cintorína atď.). Podľa mňa sú to veci, ktoré by mali fungovať bez toho, aby musel na ich riešenie dávať podnety občan. Často sa dajú vyriešiť za „pár drobných“, stačí ochota počúvať a vnímať. A Šulekovo by dostalo príjemnejšiu tvár aj pre ľudí, ktorí ním len prechádzajú.
Tým mnohým myslím predovšetkým záležitosti investičného charakteru, napr. zvýšenie vybavenia základnej školy, úprava cestných komunikácií, doplnenie chýbajúcej infraštruktúry, modernizácia verejného osvetlenia, dokončenie chodníkov na periférii Šulekova a pod. Toto chce už viac peňazí, prípadne investície v podobe projektov. V Šulekove však poznám len zopár takýchto investícií – kanalizácia, ul. Osloboditeľov. Avšak už spomínaná ul. Osloboditeľov je veľmi zle projektovaná (napr. chýbajú parkovacie miesta pred domami) a veľmi zle realizovaná (už teraz sú tam prvé výtlky). Po vytvorení Priemyselnej ulice sa z nej navyše stala „diaľnica“, čo je pre komfort bývania absolútne nežiaduce. V Šulekove chýba celkovo akási koncepcia rozvoja. Nikto nepovedal, Šulekovčania, do roka vám môžeme spraviť tieto drobnosti, do štyroch rokov tieto investície atď. Toto sa však týka aj Hlohovca.
A čo Šulekovo ponúka pre mladého človeka? Máme pekné možnosti športovania v podobe detského ihriska a futbalového ihriska s umelou trávou. Pekná prechádzka je aj po hrádzi smerom na Sereď. Mojím tajným snom je vytvorenie cyklotrasy s asfaltovým povrchom medzi Piešťanmi a Sereďou, ktorá by šla aj cez Šulekovo. To by bolo super pre všetkých mladých v okolí. No a hlavnou výhodou Šulekova je predovšetkým tiché bývanie a rýchle napojenie na diaľnicu alebo železničný uzol v Leopoldove. Myslím si, že hlavne preto sa mladí ľudia pracujúci mimo Hlohovca sťahujú do Šulekova. Žiaľ, odchádzajú aj do iných obcí.

Zmenilo sa niečo v Šulekove za posledné štyri roky?
Je to len môj subjektívny pohľad, ale z hľadiska samosprávy sa veci zmenili len k horšiemu. Chýba akási pravidelná a koncepčná údržba ciest, chodníkov, hrádze, zastávok a pod. Šulekovo sa stalo skratkou k hlohoveckému mostu, v poslednom období sa opäť vzmáha kriminalita. Niekedy má človek pocit, že Šulekovo je pre Hlohovec len nechceným príveskom. K zlepšeniu prišlo hádam len v podobe nových podnikateľských prevádzok. A keďže sa zdá, že sa dokážu uživiť, vnímam to ako rastúci trend rozvoja Šulekova. Zaostáva však samospráva mesta, ktorá by svojou aktivitou mala tiež prispieť k skvalitneniu života v Šulekove a podporiť tento rozvoj svojou činnosťou. Nájdu sa samozrejme pozitívne výnimky aj v samo-správe, napríklad dokončenie prepoja medzi ul. Osloboditeľov a Priemyselnou ulicou alebo vyčistenie kanalizácie pri Jednote. Z podnikateľského prostredia zas vnímam negatívne novú benzínovú stanicu, ktorá sa rozrastá v malé mestečko a akýmsi nenápadným spôsobom haní pietne miesto pamätníka popravy Šuleka a Holubyho. Myslím si, že toto je riešené dosť necitlivo, tu samospráva opäť zlyhala.

Šulekovo prešlo dvomi etapami odkanalizovania – výsledok sa však nestretol s pozitívnym ohlasom. Šulekovčania sú nespokojní s odvedenou prácou, najmä so zničenými cestami, ktoré po prácach zostali. Dodnes nie je na verejnú kanalizáciu pripojených veľa domácností, hoci im to vyplýva zo zákona...
V tomto je Šulekovo dosť osobité. Stačí sa prejsť po Šulekove a ako človek nedávno prestavujúci dom vidím, čo všetko nie je „s kostolným poriadkom“. Nechcem spustiť teraz hon na čarodejnice, ale vidím problém najmä v tom, že sa s ľuďmi nekomunikuje, nikto im to nevysvetľuje. Takže problémom v Šulekove nie je len zákonná povinnosť vyplývajúca z kanalizácie, ale aj v iných náležitostiach vyplývajúcich napríklad zo stavebného zákona. Nemyslím si však, že by ľudia naschvál porušovali zákon, skôr majú v týchto oblastiach medzery. Tu opäť zlyháva samospráva, tá by mala pôsobiť na občanov aj osvetovo. Nielen vyberať pokuty a poplatky. A cesty v Šulekove? To je kapitola sama o sebe. Aj tá najnovšia z nich je už poničená. Viem, že samospráva je nútená ísť cestou najmenšej ceny, ale k čomu je to dobré, keď po pár rokoch musíme zas opravovať? Nie je lepšie verejné obstarávanie s odborníkmi nastaviť tak, aby bola zohľadnená aj kvalita projektu, resp. práce? Osobne si vždy radšej trošku priplatím, aby som dostal primeranú kvalitu. V konečnom dôsledku ma to vyjde lacnejšie, ako keď si musím trikrát za sebou kúpiť to najlacnejšie.

Uchádzate sa o post poslanca miestnej časti Šulekovo. Ktorý z problémov by ste začali riešiť ako prvý?
Tých problémov som spomenul mnoho a naozaj ťažko vypichnúť len jeden. Každého občana trápi zo svojho pohľadu niečo iné. Navyše, všetko sa hneď a zaraz mávnutím čarovného prútika vyriešiť nedá. Preto by som ich chcel poprosiť o trpezlivosť a ohľaduplnosť jedného voči druhému a predovšetkým o to, aby so svojimi poslancami komunikovali. Nech to bude ktokoľvek. Z tých investičných akcií je mojou osobnou ambíciou skúsiť rozbehnúť revitalizáciu centra Šulekova, obnovu a zefektívnenie Šulekovej ulice a dobudovanie chodníkov na periférii Šulekova. Sám to však nedokážem, na to je potrebné mať vo svojom okolí kvalitný tím, či už v podobe ostatných poslancov alebo mestských úradníkov.

3 komentáre

 • Lucka Malá

  Šulekovo má potenciál na rozvoj?!! Niekto sa na toto miesto pozerá až príliš pozitívne!

  Napísal(a) Lucka Malá pondelok, 05. október 2015, 13:21 Odkaz na komentáre
 • Frantisek Duchon

  Suhlasim, preto kandidujem. Nemyslim si, ze niektore veci sa nedaju dotiahnut do konca. Chce to len kvalitny tim ludi okolo seba a volu na uradoch a obcanoch. To nie je o jednotlivcovi. Preto som predstavil svoje ambicie, svoj pohlad na vec. Podarili sa nejake veci aj bez poslancovania (retardery na Osloboditelov alebo strihanie krikov), pomoct sa da aj bez toho, len ma trapi, ze veci nefunuguju tak, ako by mali a uz sa mi na to neda pozerat. Dufam, ze aj ked sa Vam to moze zdat len ako plane sluby, stotoznime sa v tom, co je potrebne a aktualne.

  Napísal(a) Frantisek Duchon štvrtok, 30. október 2014, 12:22 Odkaz na komentáre
 • Anna Ondrušová

  Každý sľubuje ked´je pred voľbami a po voľbách ostáva všetko po starom.

  Napísal(a) Anna Ondrušová nedeľa, 26. október 2014, 19:50 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

 • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.