Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Učíme sa, čo tu nebolo: počúvať ľudí

Ing. Patrik Voltmann (41) je projektant vo firme 3MP ateliér. Má za sebou štyri roky poslaneckej práce. Pred štyrmi rokmi bol nováčikom, no v zastupiteľstve sa rýchlo ostrieľal, nepresedel v ňom nečinne celé volebné obdobie, ale sa stal častým vystupujúcim. Hovorí, že poslanecká práca nemá byť iba o hlasovaní o predložených návrhoch, ale o predkladaní vlastných návrhov a ponuke alternatívnych riešení.

Máte za sebou štvorročné pôsobenie v mestskom parlamente. Ako by ste ho zhodnotili?
Pre mňa to bol vstup do niečoho neznámeho, pretože som nevedel, čo ma tam čaká. Ale myslím, že som sa rýchlo zorientoval a aj pochopil, že to, ako naše mesto vyzerá, je len obrazom toho, ako funguje MsZ. Snažil som sa byť aktívny, predkladal som návrhy na rokovania, resp. snažil som sa pri predložených návrhoch ponúknuť alternatívne riešenia. Nie vždy sa to stretlo s pochopením a hlavne tí poslanci, ktorí tam už sedia dlhšiu dobu, nechápali a, bohužiaľ, stále nechápu, ako si dovolím niečo predložiť priamo na rokovaní MsZ.
Doterajšia prax bola taká, že zamestnanci MsÚ predložili materiály na schválenia a hlasovaním o týchto materiáloch práca poslanca skončila. Ale to považujem za scestné, pretože my ako poslanci zastupujeme ľudí, ktorí nám dali dôveru. A tí právom očakávajú, že niečo reálne pre ľudí urobíme, resp. schválime. Ale samozrejme to nemôžu byť vzdušné zámky, také, aké predložil primátor počas tohto volebného obdobia. Teda bez reálnej podpory a financovania.

Počas štyroch rokov ste zažili predovšetkým dve vydreté výhry. Prvá sa týkala predĺženia nájomnej zmluvy športovej haly medzi mestom a spoločnosťou Maynet, druhá rekonštrukcie Vinohradskej ulice. Zmluvu sa podarilo predĺžiť, Vinohradskú stopnúť a dať tak nádej na prežitie hlohovskému zámku... Ako tieto „kauzy“ vnímate s odstupom času?
Zmluvu o nájom športovej haly nepovažujem za „kauzu“, ale za osobný boj poslanca NR SR proti spoločnosti Maynet. Tomu pánovi vôbec nezáležalo (a predpokladám, že ani nezáleží...) na tom, že v zrekonštruovanej športovej hale trénuje približne 200 detí a ak by sa zmluva nepredĺžila, tak reálne hrozilo odstúpenie marketingového partnera Sporty Hlohovec, firmy Maynet. A tak by sme nevedeli zabezpečiť financovanie tohto úspešného športu, ktorý už od čias veľkej Odevy Hlohovec robí dobré meno nášmu mestu. Som rád, že zvíťazil zdravý rozum.
Čo sa týka Vinohradskej ulice, tak si myslím, že tu vôbec nešlo o rekonštrukciu tejto ulice. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že primátor si na tejto akcii chcel postaviť predvolebnú kampaň. Ak by bol primátor túto akciu predložil na začiatku svojho volebného obdobia, tak to chápem a predpokladám, že pri dostatočnom zdôvodnení by som to aj podporil. Ale zobrať si úver v poslednom volebnom roku považujem minimálne za neslušné. Mesto nemôže fungovať tak, že po mne „potopa“.
O zámku sa netreba príliš baviť. Je to najkrajšie, čo tu máme a správame sa k nemu macošsky. Hľadanie investorov je fajn, ale kým ich nájdeme, tak nám celý spadne. Aj keď to je možno zámer. Ak chceme aspoň zastabilizovať stav, aký je teraz, tak je nevyhnutné opraviť strechu, komíny, ríny a dažďové zvody. Som rád, že sa to stretlo s pochopením a podporou aj u iných poslancov, nielen u nezávislých.

Ako jeden z Fraštačanov v MsZ stále prízvukujete, že chcete zastaviť úniky peňazí z mestského rozpočtu. Čo považujete za úniky?
Nehospodárne a neúčelné nakladanie s mestskými peniazmi. Myslím, že keby takto nakladali s financiami v súkromnej sfére, tak už dávno zbankrotujú. Aj keď musím priznať, že sa to podstatne zlepšilo. Jednak k tomu prispel zákon o zverejňovaní zmlúv a faktúr (hoci stále máme jednu mestskú spoločnosť, ktorá to úspešne ignoruje) a aj to, že sme im my, Fraštačania, viac pozerali na prsty. Ale k ideálu to má stále ďaleko.

Fraštačania spolu s niektorými nezávislými poslancami počas štyroch rokov v zastupiteľstve bojovali proti návrhom z dielne „opozície“ a primátora – najmä proti pontónovému mostu a plavárni. Len príprava mosta, ktorého výstavba sa nerealizovala, si vyžiadala takmer 60-tisíc eur z rozpočtu. Prečo ste tieto akcie nepodporili?
Ako som už hovoril vyššie, boli to vzdušné zámky, bez reálnej podpory a financovania. Som presvedčený, že mesto Hlohovec ďalší most potrebuje. Keď sme o tom na MsZ rokovali, tak som dal návrh, aby sme sa bavili o inom mieste umiestnenia tohto mosta. Nebola ochota sa o tom ani rozprávať. Nakoniec to dopadlo tak, že sa zistilo, že na danom mieste sa most nedá ani len povoliť, pretože je tam vydané územné rozhodnutie na lávku. A to už nehovorím o tom, že na začiatku išlo o investíciu za cca 1,5 mil. eur a po spracovaní projektu to už bolo 5,5 mil. eur... Čo sa týka plavárne, tak o tej sa v Hlohovci rozpráva už 40 rokov. Keď primátor predložil svoju víziu aquaparku, tak sme ho upozorňovali na to, že na takú veľkú investíciu nemá mesto zdroje. Po dvoch rokoch primátor priznal, že by sme takú veľkú investíciu (cca 6 mil. eur) finančne nezvládli a ponúkol alternatívu plavárne bez plaveckého bazéna. To nenašlo podporu ani medzi jeho vlastnými a ani koaličnými poslancami. Mám za to, že mesto potrebuje plavecký bazén a ten by sme aj podporili.

Mestské zastupiteľstvo vďaka posunutému rokovaniu na popoludnie začalo navštevovať viacej občanov. Vnímate to z pozície poslanca ako prínos, keď vám na chrbty dýchajú väčšinou nasrdení voliči?
Ja som to privítal, pretože ľudia majú plné právo nastaviť zrkadlo našej práci aj mimo volieb.

V prípade, že by vás ľudia zvolili opätovne, ako si predstavujete začiatok nového volebného obdobia? Akými krokmi by ste ho odštartovali?
Keďže som presvedčený, že ľudia sa nemenia, tak by som robil rovnako ako doteraz. Teda by som aktívne pristupoval k svojmu mandátu a snažil sa, aby sme boli hrdí na to, že sme z Hlohovca. 

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.