Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Mám rád poctivú a tvorivú prácu Doporučený

Z komunálnej politiky si zatiaľ odnáša štvorročnú skúsenosť mestského poslanca. V novembrových voľbách kandiduje opäť – ako nezávislý kandidát na poslanca a predseda Občianskeho združenia Fraštačania. Miroslav Bobák.

Do komunálnej politiky ste v roku 2010 vstupovali ako nováčik. Ako by ste zhodnotili uplynulé štyri roky? 
Tieto štyri roky mi dali veľa skúseností. Priznám však, že sedieť po boku ľudí, z ktorých tri štvrtiny nekopú za seba a občanov, ale za niekoho v pozadí, schovávajú sa za koalície, politické strany, hlasujú alebo nehlasujú (zdržujú sa hlasovania) ako zafúka vietor a ktorým Smerom, tak to veru nebolo jednoduché. Mám rád poctivú a tvorivú prácu. To, čo sa v našej komunálnej politike dialo a deje, nemá s poctivosťou nič spoločné. Išlo o jeden nezmysel za druhým, až sme sa dostali cez štyri volebné obdobia a nič poriadne neurobili. Prečo? Je to dôsledok zmýšľania len na štyri roky! Tvoriť treba krátko, stredno až dlhodobo, a to tak, že to ocenia možno až po nás. Jedni druhým by mali odovzdávať zastupiteľstvo s radosťou a tých, čo majú šediny s potleskom odprevádzať a s hrdosťou na nich spomínať.

Počas volebného obdobia ste poukazovali predovšetkým na problematiku zdravotníctva v Hlohovci – na miliónové dlhy v Nemocnici s poliklinikou. Ako vnímate túto tému dnes?
Aj svojim klientom ako prvé vždy radím, aby zastavili úniky finančných prostriedkov! Poliklinika je jedným z nich a niekomu raz padne na hlavu. Žiaľ, ten niekto budeme my všetci - občania tohto mesta. Od začiatku je to jedna veľká divočina, ktorá sa naštartovala v predošlom volebnom období, keď MsZ odkleplo odpredaj 51 % podielu firme, resp. jednej osobe, ktorá za tým celým stojí. Ako člen dozornej rady, dnes už bývalý, nakoľko ma odvolali celkom zaujímavým spôsobom, mám dodnes veľa otáznikov. Keď som videl tú nevôľu primátora ako štatutára, ktorý nás má zastupovať, nevôľu troch štvrtín MsZ riešiť tento problém, až ma zamrazilo, neveril som vlastným očiam. Dnes to vnímam tak, že nový primátor a nové MsZ budú mať jednu veľkú starosť navyše.

V tomto roku sa vám podarilo presadiť návrh zmeny rokovacieho času MsZ z deviatej hodiny ráno na druhú poobede s tým, že priestor pre vystúpenie občanov sa z jednej hodiny presunul na piatu večer. Túto myšlienku ste u kolegov presadili až na druhýkrát. Čím si to vysvetľujete a ako hodnotíte účasť občanov na rokovaniach?
Od niektorých poslancov to mám na tanieri na každom MsZ. Sťažujú sa, ako majú teraz narušený program, že ich na MsZ chodia otravovať ľudia, všelijakí „čapkáči“. Oni neboli zvyknutí na takéto MsZ. Prišlo sa, posedelo, podebatovalo, odhlasovalo všetko, čo sa dopredu uvarilo, poniektorí si to odbili ešte v rámci pracovnej doby a šup domov...
Na druhýkrát to odsúhlasili preto, lebo som ich jasne vyzval, aby sa zamysleli, koho záujmy zastupujú - či nie náhodou záujmy občanov? Hoci sa niektorí poslanci vedia hlasovania zdržať, môj návrh prešiel (aj keď tesne). Možno tomu pomohla aj neprítomnosť niektorých poslancov. Ak by to neprešlo na druhýkrát, tak by som to nevzdal a dal o tom znova hlasovať. Veď pre koho sme v zastupiteľstve?

V týchto voľbách kandidujete za druhý volebný obvod, ešte stále ste však poslancom prvého obvodu. Čo sa vám podarilo uskutočniť v tomto obvode a prečo v ňom nekandidujete znovu?
Nie som príliš spokojný s tým, čo sa podarilo, ale aspoň niečo predsa, a to rekonštrukcia dvoch vnútroblokov na Dilongovej. V jednom sa zatiaľ schválil iba projekt, ten druhý sa však zahrnul do rozpočtu a práve teraz by malo dôjsť k jeho rekonštrukcii. Ešte spomeniem jednosmerné dopravné značenie na Fraštackej ulici, ktoré som osobne vybavoval a pyšný som určite na to, že sme od začiatku stáli pri zrode Centra pre rozvoj rodiny na Dilongovej ulici, ktoré sme nepodporovali len finančne, ale aj brigádnicky.
V predošlých voľbách sa z našej partie nik nehlásil do prvého obvodu, som kolektívny hráč, a tak som zaň kandidoval ja. Navyše som 10 rokov býval na Hlohovej ulici, a na ulici Na Zábraní, ktorá je takisto v prvom obvode, pracujem. Teraz, keď je nás v združení 30, z toho devätnásti ideme kandidovať, som opäť urobil kolektívny ústupok a uvoľnil miesto v prvom obvode dvom zdatným kolegom, ktorí tam bývajú. Som presvedčený, že obaja budú pokračovať v mojej práci, budem ich kontrolovať a pomáhať, ako sa dá, veď sme jedna partia. Navyše na mnoho občanov z tohto obvodu som sa naviazal aj po ľudskej stránke. Je krásne vedieť, že aj v tejto zlej dobe sa nájdu ľudia s morálkou a chuťou urobiť niečo pre svoje okolie. V druhom obvode bývam, preto idem kandidovať na oplátku zaň, aj keď je tam podobne ako v šiestom obvode asi najväčšia konkurencia.

Ste predsedom OZ Fraštačania, ktoré vďaka svojim členom – poslancom, darovalo v tomto volebnom období až 11 068 eur. Vzdaním sa odmien za členstvo v komisiách, radách, zasadnutiach MsZ a ich účasti tak Fraštačania pomohli kultúre, športu, vzdelávaniu a dôchodcom. Môžete z pozície predsedu OZ v prípade, že by sa kandidujúci Fraštačania dostali do mestského parlamentu, garantovať ich opätovné vzdanie sa odmien?
Ešte poopravím, že svoje odmeny odovzdávali aj ďalší traja členovia OZ Fraštačania - neposlanci, ktorí sú v komisiách. Za seba poviem, že určite a samozrejme vyzvem všetkých kolegov z Občianskeho združenia Fraštačania k takému istému postoju. Stále zastávam názor, že byť poslancom je poslanie a nie zárobková činnosť! Kto je závislý na 50 - 100 eur mesačne za činnosť poslanca, nech zostane doma pri televízii, pomôže tak viac tomuto mestu.
Keď sme to my piati poslanci, plus ešte ďalší traja spomínaní kolegovia, čo sú v komisiách, dali dohromady, tak sme dokázali pomôcť tým, čo to viac potrebujú a v tom chceme pokračovať naďalej. Teda pokiaľ dostaneme dôveru od občanov mesta Hlohovec.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.