Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Občan je pre vedenie nášho mesta nikto Doporučený

Mgr. Rastislav Hauliš je pravidelným divákom na zasadnutiach mestského zastupiteľstva, no nezúčastňuje sa ho len preto, aby pozoroval. Patrí medzi najaktívnejších občanov, ktorí sa neboja postaviť za mikrofón a vysloviť pripomienky a kritiku na adresu spôsobu vedenia mesta. Keďže svojimi poznámkami a reakciou na nesystémové kroky nič nedosiahol, rozhodol sa kandidovať za poslanca v blížiacich sa komunálnych voľbách.

Nazbierali ste z kandidujúcich Fraštačanov za poslancov najviac podpisov – 1260. Ako sa vám to podarilo, respektíve čím si tento úspech vysvetľujete?
Úspech je trošku silné slovo a vôbec by som nepreceňoval počet vyzbieraných podpisov na podporu mojej kandidatúry. Netvrdím, že ma to neteší, ale som realista a je mi jasné, že takéto množstvo podpisov automaticky neznamená aj počet odovzdaných voličských hlasov v blížiacich sa novembrových voľbách. Všetko sa bude odvíjať aj od volebnej účasti. A ako sa mi to podarilo? Možno som venoval zbieraniu podpisov trošku viac času, a preto je to číslo o niečo vyššie ako u ostatných. Jedným dychom však musím dodať, že veľké množstvo podpisov mi vyzbierali aj moji spolukandidáti z OZ Fraštačania, za čo by som sa im chcel aj touto cestou poďakovať.

Čo vám na súčasnom fungovaní samosprávy ako aktívnemu občanovi zaujímajúcemu sa o verejné veci prekáža, v čom vidíte rezervy?
Nekoncepčnosť, neodbornosť, ba až diletantstvo pri zásadných rozhodnutiach vedenia mesta, absencia jasného určenia si priorít rozvoja mesta, prístup niektorých pracovníkov samosprávy vo vzťahu k občanovi - skôr sa hľadajú výhovorky, ako sa čo nedá a nesmie. Niektoré nápady a rozhodnutia vedúcich pracovníkov mesta zaváňajú jemne povedané skôr snahou o osobný prospech ako snahou o prosperitu nášho mesta, a teda nás všetkých.

Najmä posledný rok upozorňujete na prešľapy súčasného vedenia mesta, často vystupujete aj spolu s otcom na zasadnutiach MsZ v rámci vystúpení občanov. Dosiahli ste niečo touto otvorenou kritikou?
Úprimne? Absolútne nič. Občan je pre vedenie nášho mesta nikto a je vnímaný skôr ako nejaký obťažujúci prvok, čoho svedkami sme boli na viacerých zasadnutiach MsZ. Niektorí poslanci, a to najmä tí, ktorí sa často s obľubou oháňajú morálkou a kultúrnosťou, to dávali veľakrát najavo doslovne vulgárnym spôsobom. Občan začína byť zaujímavý až v predvolebnom čase, keď je potrebný jeho hlas, ale aj to len do doby vyhlásenia volebných výsledkov. A pokiaľ ide o tie tzv. prešľapy, z môjho pohľadu už o prešľapy nejde. Skôr ide o veľmi dobre premyslené ťahy jednotlivých ľudí, ktorých jediným cieľom je zveľadenie svojho vlastného vrecka. Druhá vec je tá, že tieto ich priehľadné a často predvídateľné kroky im už väčšina ľudí veľmi dobre prekukla.

Kandidujete za piaty obvod. Čo v ňom podľa vášho názoru chýba?
Myslím si, že je to veľmi podobné ako v iných obvodoch. Je tu problém s nedostatočným počtom odpadkových košov - najmä popri hrádzi, kde sa pohybuje množstvo ľudí, od čoho sa následne odvíja problém s čistotou a kultúrnosťou nášho prostredia. Na to nadväzuje problém so zeleňou, ktorá sa skôr ničí ako zveľaďuje a starostlivosť o ňu je zo strany mesta priam žalostná. Tým narážam aj na niekoľko mesiacov nepokosené trávnaté plochy nielen v našom obvode. Treba pouvažovať nad výsadbou zelene v trávnatom páse medzi hrádzou a cestou v časti od mosta po zastávku SAD-ky, ako aj s osadením lavičiek, a to nielen v tejto časti. Ďalej bude nevyhnutné urýchlene začať riešiť problém s parkovaním najmä v okolí „čínskeho múru“, kde už je podľa mojich informácií aj vypracovaný projekt, avšak k realizácii zatiaľ neprišlo. Naďalej sa budem zasadzovať za skultúrnenie, ak to je vôbec možné, ohavnej stavby hromadných garáží, tzv. bunkra, medzi ulicami Hollého a Michalská. Budem apelovať na zodpovedných pracovníkov mesta, aby k podobnému činu viac nedošlo. Priam prepotrebné je vybudovanie detských ihrísk určených na loptové hry, a to ako na Dolnej Sihoti, tak aj v oblasti ulíc Hollého, Manckovičova a M. Bela. Som presvedčený, že miesto by sa určite našlo. Nemenej dôležité bude začať sa konečne zaoberať cestnou komunikáciou vedúcou od cestného mosta popri hrádzi až na Dolnú Sihoť. A to hlavne z hľadiska bezpečnosti, nakoľko tu došlo už k viacerým dopravným nehodám a pohybuje sa tu veľké množstvo detí. Vhodné by bolo aj zrekonštruovať povrch tejto komunikácie v časti od hlavného vstupu do Zámockej záhrady až na Dolnú Sihoť, ale nie nejakým fľakovaním neustále sa obnovujúcich výtlkov. No a keďže sa v mojom obvode nachádza aj Zámocká záhrada, tak by bolo veľmi nerozumné zabudnúť práve na ňu, nakoľko je to podľa môjho názoru jedno z mála miest v našom meste, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Preto by mala byť starostlivosť o tento skvost na oveľa vyššej úrovni ako doteraz. V tej súvislosti by bolo dobré pouvažovať aj nad možnosťou obnovy objektu amfiteátra, pretože si myslím, že keď to zvládli napr. v takej Seredi, tak by to bolo určite možné aj v Hlohovci. Len to chce asi trošku iný prístup, ako má súčasné vedenie nášho mesta.

Je toto všetko teda dôvod, prečo ste sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky?
Áno, najmä však preto, že kritizovaním rozhodnutí a poukazovaním na jednotlivé neprávosti a tie tzv. prešľapy zo strany vedúcich predstaviteľov mesta Hlohovec sa nám nepodarilo dosiahnuť veľa. Stotožňujem sa s tým, že ak je človek nespokojný, mal by kandidovať. A ja nespokojný som. Som presvedčený o tom, že sa to dá robiť inak, lepšie, ale hlavne v prospech nás všetkých. Myslím si, že najväčšou chybou, ba dokonca by som povedal chorobou ľudí, ktorí vedú toto mesto, a to od tých najnižších až po tých najvyšších, je to, že veľmi radi a veľmi často zabúdajú na fakt, že nie sú majiteľmi verejných financií, ale len ich správcami. A preto by malo byť prioritou nás všetkých ich z tejto choroby raz a navždy vyliečiť, alebo im znemožniť organizovať život v našom meste. 

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.