Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Mladí ľudia sú z nášho mesta frustrovaní Doporučený

Juraj Šiška, foto: J. Súkup Juraj Šiška, foto: J. Súkup

Juraj Šiška (30) je najmladší a zároveň jeden z najpracovitejších poslancov mestského zastupiteľstva v Hlohovci. Vedie firmu, ktorá sa venuje návrhom, realizácii a celoročnej údržbe okrasnej a parkovej zelene, koseniu a závlahovým systémom. Okrem toho je organizátorom obľúbenej hudobnej open-air párty Kopec konajúcej sa dvakrát ročne na vyhliadke Šianec, ktorej sa v septembri zúčastnilo vyše 900 návštevníkov. Predtým, než sa rozhodol v komunálnych voľbách kandidovať za poslanca do mestského parlamentu, chodil na mestské zastupiteľstvá, aby z pozície občana predstavil viaceré návrhy a „bojoval“ za zmeny pre mladých Hlohovčanov. Snaha zmeniť Hlohovec na lepšie miesto pre život, ktoré ponúka viac možností pre mladých ľudí, v ňom vzbudila odhodlanie angažovať sa v politike ako poslanec. Keď po prvýkrát sadal na poslaneckú stoličku, mal 26 rokov. Dnes má za sebou prvé volebné obdobie v mestskom parlamente a môže bilancovať. Spýtali sme sa ho teda na jeho dojmy a skúsenosti, ktoré nadobudol počas uplynulých štyroch rokov...

Máte za sebou štvorročné pôsobenie v mestskom parlamente ako najmladší poslanec. Zmenili sa vaše predstavy a názor na prácu poslancov počas štyroch rokov na poslaneckej stoličke?
Mám za sebou štyri roky fungovania mestského zastupiteľstva, i keď skôr by som ho nazval mestskou zradou... Občan pre niektorých poslancov a primátora nič neznamená. Môj názor na nefunkčnosť mestského zastupiteľstva sa nezmenil.

Na viacerých mestských zastupiteľstvách ste skritizovali svojich starších poslaneckých kolegov, ktorých ste označili za umelú koalíciu Kádehákov a Smeru, ktorá sa nevie dohodnúť a ktorej chýba systém. Seba ste pritom označili za mladého „fagana“ upozorňujúceho na takéto konanie, ktorý až na poslaneckej stoličke „pochopil, aký je tu bordel“. V čom vidíte najväčší problém?
Najväčší problém mestského zastupiteľstva je to, že sa nevedia dohodnúť ani na tom, čo chcú robiť v tej umelej koalícii, v ktorej fungujú poslanci, ktorí nemajú ani vlastný názor. Mne hlavne chýba to, že ľudia nekomunikujú s mestom. Problém však vidím predovšetkým v tom, že mesto nerobí nič pre ľudí, ale pre ďalšie voľby. Celé fungovanie mestského zastupiteľstva je hanba, čo je mi ľúto.

Ako člen dozornej rady mestskej eseročky Vodárenské a technické služby s. r. o., ste na poslednom zastupiteľstve navrhli odvolanie jej konateľa. Návrh neprešiel napriek tomu, že konateľ spoločnosti si nesplnil povinnosť, ktorou ho MsZ zaviazalo ešte v júni a na webovej stránke spoločnosti nezverejnil všetky zmluvy a faktúry spoločnosti od roku 2011. Prečo poslanci nepodporili váš návrh?
Nepodporili ho z dvoch dôvodov. V prvom rade som bol sám veľmi rozhorčený a ten bod som nezvládol, čo ma mrzí a za čo sa ospravedlňujem. A druhým dôvodom je to, že súčasný konateľ Vodárenských a technických služieb je v rodinnom vzťahu s primátorom, navyše okrem toho niektorí ľudia nemôžu hlasovať za niečo správne, aj keď vedia, že je to správne, lebo sú nejakým spôsobom na túto eseročku naviazaní.

Ako vnímate účasť a ostré príspevky občanov na mestských zastupiteľstvách, odkedy im bolo umožnené vystupovať o 17.00 hodine popoludní? Je podľa vás dôležité, aby zasadnutia navštevovali aj občania?
Vnímam to pozitívne, len mi je ľúto, že ľudia aj napriek tomu chodia málo. O problémoch mesta treba rozprávať priamo do očí, nie iba doma či na pive, lebo ani poslanec ani primátor nemôže vedieť o všetkých problémoch mesta. Preto treba vyzývať ľudí, aby chodili na zasadnutia mestského zastupiteľstva a vyjadrili svoj názor a dávali podnety, čo by bolo dobré. Veď predsa ľudia platia dane a mali by sa k tomu vyjadrovať, lebo mesto sa správa, ako keby tie peniaze v rozpočte len našlo.

Čo sa podľa vás spravilo v meste Hlohovec pre mladých ľudí za posledné štyri roky? Čo považujete za „posun vpred“ a čo za neriešený a stále pretrvávajúci problém?
Pre mladých sa za toto volebné obdobie nespravilo nič, a to ma najviac jeduje. A najhoršie je to, že mesto ani nemá žiadny záujem pomáhať ľuďom, ktorí tu aj chcú niečo robiť.

Mnoho mladých ľudí opúšťa Hlohovec. Je podľa vás odliv mladých ľudí z nášho mesta opodstatnený?
To, že ľudia odchádzajú z mesta, je normálne. Idu za prácou, za novými skúsenosťami. Je pravda, že naše mesto už dlhšiu dobu strašne stagnuje, ale za to, že je tu nezamestnanosť, nemôže len mesto. Mladý človek je z nášho mesta často frustrovaný, lebo pre neho toto mesto nič nerobí. Bohužiaľ, vedenie mesta je ako tisícročná včela, ktorá opeľuje stále len jeden a ten istý kvet a nemá ani potuchy, že keby vyjde z mesta, tak nájde aj niečo úplne iné a šťavnatejšie, a potom by aj med bol lepší. Proste je to tu všetko zabrzdené... Mesto Hlohovec má veľa možností, len sa nevyužívajú.

Po druhýkrát sa uchádzate o post poslanca v 2. obvode. V prípade, že vás občania opäť zvolia, čo bude vaším cieľom? Čo by ste chceli dosiahnuť v ďalšom volebnom období?
Mojím cieľom je hlavne to, aby sa mesto pohlo dopredu. Ak ale, bohužiaľ, nezvolia aj ďalších normálnych ľudí, ktorí majú záujem toto mesto posúvať dopredu, tak si tam veľa nepomôžeme. Maximálne zastavíme zlodejiny tak, ako v tomto volebnom období. Dúfam, že sa do mestského zastupiteľstva dostane čo najviac Fraštačanov a ľudia nám dajú šancu dokončiť to, čo sme začali, a to Lepší fungujúci Hlohovec.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.