Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Chcem sa s ľuďmi rozprávať a počúvať ich Doporučený

Stanislava Brestovanská, foto: J. Súkup Stanislava Brestovanská, foto: J. Súkup

Fraštačanka Mgr. Stanislava Brestovanská (42) je známa mnohým Hlohovčanom. Ľudia ju poznajú z občianskych obradov, na ktorých recituje už 25 rokov. Bábätká, ktoré uvítala do života svojimi slovami už často sprevádza aj druhýkrát, keď sa ženia či vydávajú. Svadby a občianske obrady sú jej srdcovou záležitosťou, no okrem nich občas uvádza aj rôzne akcie a podujatia. V apríli 2010 dokonca moderovala koncert Karla Gotta v Športovej hale v Hlohovci. Ponuku moderovať vystúpenie legendy, akou „božský Kája“ bezpochyby je, prijala ako výzvu. Stretnutie s veľkým umelcom v zákulisí, možnosť sa s ním porozprávať a poznanie, že má tú česť s normálnym človekom bez manierov, označuje za zážitok na celý život. Za kultúrou často cestuje mimo hranice nášho mesta, najmä na predstavenia svojho syna (nedávno moderoval akciu na Fussmannovom dvore, pozn. red.), ktorý študuje herectvo na konzervatóriu. Čo si myslí o kultúre v Hlohovci?

Považujete možnosti kultúrneho vyžitia v našom meste za dostatočné?
Kultúra v Hlohovci síce nie je až na samom konci záujmov mesta, ale v našom meste nie je žiadna poriadna koncepcia. Chýba nám zameranie sa na všetky vekové skupiny. Keď sa v Hlohovci niečo robí, tak len pre určitú skupinu ľudí. Chýbajú mi tu rodinné akcie, kde si príde na svoje skutočne celá rodina, ako je napr. Tanečný večer, ktorý považujem za jednu z najlepších akcií v Hlohovci. Tiež mi v Hlohovci chýba ochotnícke divadlo a využitie nášho krásneho Empírového divadla na takéto akcie. V našom meste je tradícia ochotníkov z bývalej Slovakofarmy, tak prečo sa nespýtať, neskúsiť osloviť ľudí - mladších, starších, prípadne aj deti? Som presvedčená, že by bol určite záujem. Tešili ma akcie usporiadané pri príležitosti osláv 900. výročia, ľudí to bavilo, tak prečo im to neponúknuť ako alternatívu zmysluplného využitia voľného času? A čo napr. bývalý Axa club? Dobre si pamätám akcie pre mladých ľudí, ktoré tam boli organizované... Na to sme zabudli?

Čo hovoríte na nefungujúci amfiteáter? Vidíte šancu v jeho obnovení, alebo sa zhodujete s názormi, že dnes sú žiadané len moderné „veľkokiná“?
Amfiteáter v Hlohovci je kapitola na dlhšiu debatu. Bývala som a aj bývam neďaleko, a keď ešte fungoval, často sme cez leto počuli celé pasáže filmov a nikomu to neprekážalo. Patrilo to k letu a celkovej atmosfére letnej kultúry v meste. Bývali tam aj koncerty, ľudia si sem-tam pofrflali na hluk, no prešiel víkend, nikto si na nič nespomenul a tešili sme sa na novú akciu na našom „amfiku“. No zrazu sa začalo veľké sťahovanie, miznutie lavičiek a koniec... Som presvedčená, že ľudí by určite potešilo, ak by sa naň vrátilo premietanie počas letných teplých večerov ako i väčší rozvoj kultúry a využitie našej krásnej Zámockej záhrady.

Pracujete ako zástupkyňa materskej školy v Siladiciach. Čo hovoríte na aktuálny problém v Hlohovci – nepostačujúcu kapacitu v materských školách a neprijaté deti v predškolskom veku?
Situácia s materskými školami v Hlohovci je katastrofálna. Keď som v rokoch 1992 - 1995 pracovala na Mestskom úrade, bola som pri tom, ako sa rušili veľké materské školy - MŠ Mierová a MŠ Tehelná. Ako by sa nám dnes zišli, pravda? Áno, určite muselo prísť aj k racionalizácii škôlok, no až takto? Už starí ľudia hovorievali, že škola je základ dediny (v našom prípade mesta) a že tam, kde sú materské školy a školy sú mladí ľudia - naša budúcnosť. Ale naše mesto asi tú svoju budúcnosť tak ružovo vidieť nechce!? V Hlohovci je určite potrebná ešte aspoň jedna materská škola.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať? Čo by ste chceli zlepšiť v obvode, za ktorý kandidujete?
Nikdy som nemala ambíciu vstúpiť do komunálnej politiky, no tak trochu ma k tomu prinútili okolnosti. Veľmi ma mrzí, že ľudia si pamätajú Hlohovec už len ako mesto, kde bola niekedy Slovakofarma a vôbec nie ako hrdé „mesto ruží“. Keď som bola mladšia, vždy som bola hrdá na krásne záhony na Hlohovej či v okolitých uliciach a v centre mesta, no keď vidím naše rozárium pod zámkom teraz, je mi z toho smutno a som rozčarovaná (ne)záujmom mesta o zeleň. Nepáči sa mi, že naši poslanci vnímajú sedenie v mestskom parlamente iba ako povinnosť a nutnosť. Akoby im ani nešlo o naše - svoje mesto! Čo tak zdvihnúť sa a ísť pre to mesto niečo urobiť? Nie iba vo volebnom roku, ale aj inokedy! Rozprávať sa s ľuďmi asi dávno zabudli. Chcem byť taká poslankyňa, ktorá bude počúvať ľudí. Kandidujem za piaty obvod, jeden z väčších, ak nie najväčší v meste. Ak by ma ľudia zvolili, rada by som bola nápomocná pri riešení ich problémov tam, kde žijem aj ja. Viem, že nič nemožno spraviť mávnutím čarovného prútika, pravda, bodaj by sme ho mali, ale možno maličkými čiastkami si vylepšíme život v našom meste. Nebudem sľubovať niečo nereálne, ale v rámci možností by som chcela spraviť aj našu časť mesta atraktívnu pre život a bývanie.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.