Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Pre najmenších robí mesto najmenej Doporučený

Jozef Mačica, foto: J. Súkup Jozef Mačica, foto: J. Súkup

Peterčan Jozef Mačica (42) pracuje v hádzanárskom klube SPORTA Hlohovec na oddelení marketingu. Šport v Hlohovci považuje za nedostatočne propagovaný, pričom najviac podľa neho trpia deti. V nevýhode sú podľa jeho slov najmä tí najmladší, ktorí majú v našom meste najmenej športových možností. Práve pre svoju nespokojnosť s týmto stavom a chuť niečo v našom meste zmeniť sa pred rokom pridal ku kolektívu aktívnych mladých ľudí zoskupujúcom sa v Občianskom združení Fraštačania. Túžbu po Lepšom Hlohovci potvrdil svojou kandidatúrou v komunálnych voľbách, v rámci ktorej sa uchádza o post poslanca v obvode č. 6.

Pracujete ako marketingový pracovník pre hádzanársky klub SPORTA Hlohovec. Čo si myslíte o možnostiach športového vyžitia v našom meste?
Mám dojem, že naše mesto a ľudia v ňom v oblasti športu zaspali dobu. Samozrejme, česť výnimkám, určite je tu pár športových odvetví, ako napr. futbal, hádzaná či bojové umenia, ktoré fungujú a sú aj známe. Na druhej strane však je tu viac takých, ktoré sú veľmi slabo propagované a ak o nich chcete niečo zistiť – napr. ako fungujú a kde sa prevádzkujú, musíte osloviť priateľov a známych, aby vám poradili. Mám malé deti a keď som chcel, aby získali športové návyky, väčšinou som sa stretol s prekážkou, ktorá znela: „až od 6 rokov“. Samozrejme, chápem, že niektoré športy sa dajú robiť až od tohto veku, ale čo mladšie deti? Začali sme chodiť na Aikido, kde sa venujú deťom už od 3 rokov, tam sme však vydržali len krátko, lebo to vás buď chytí alebo nie. Museli sme teda nájsť pre deti iné riešenia na športovú aktivitu. Na moje prekvapenie mi syna zobrali na futbal, i keď nemal 6 rokov, s dcérkou však musím chodiť na gymnastiku do Trnavy. V tomto vidím veľkú medzeru nášho mesta, ktoré by malo podporovať a propagovať všetky športové možnosti, no, žiaľ, mám dojem, že to tak vôbec nie je. Veľa športov, ktoré v Hlohovci kedysi fungovali, je dnes už zabudnutých. Myslím si, že keď pre šport nezapálite malé detské srdiečka, tak nemôžete chcieť od tých starších, aby sa v ňom neskôr angažovali. A potom sa divíme výsledku, keď sa večer prejdeme parkom, a vidíme, aké „športové aktivity“ u mládeže prevládajú!

Žijete v miestnej časti Peter. Ako hodnotíte život v tejto časti Hlohovca? Poskytuje občanovi nášho mesta dostatočné možnosti?
V „Petre“ bývam od narodenia a mám to tam rád. Za veľké pozitívum tejto lokality považujem, že je relatívne pokojná a tichá. Jednou z vecí, ktoré mi tam chýbajú, je detské ihrisko, kde by sa mohli deti vyblázniť a zabaviť. Tiež ma mrzí, že spustol štadión Mier, nič sa tam nedeje a okrem zopár tréningov je nevyužitý. Prečo? Bežecký ovál, ktorý sa tam nachádza, je dnes neupravený a zarastený a len sem-tam tadiaľ prebehne nejaký bežecký nadšenec. Toto miesto by po určitých úpravách mohlo poslúžiť na oddych a športové vyžitie, či pre deti alebo aj pre tých, ktorí si viac pamätajú a stále radi športujú.

Medzi Fraštačanmi ste nováčikom. Čo vás na tomto občianskom združení zaujalo? Akú úlohu podľa vás zohrávajú Fraštačania v našom meste?
K Fraštačanom som sa pridal asi pred rokom. Páči sa mi, že tomuto kolektívu mladých ľudí nie je jedno, čo sa v našom meste deje, resp. čo sa nedeje. Nesedia doma alebo pri pohári piva a nenadávajú na to, ako to v našom meste vyzerá. Okrem toho, že sa snažia poukázať na rôzne problémy, zároveň prichádzajú s návrhmi a zmenami, ktoré by mohli napomôcť lepšiemu fungovaniu mesta. Združenie Fraštačanov má veľký význam a dúfam, že prinúti aj ostatných Hlohovčanov, aby sa zamýšľali a aktívnejšie zapájali do diania v meste. Pretože už dávno skončili časy, keď bolo v poriadku, že vo vedení mesta za nás rozmýšľali, konali a rozhodovali iní, ako sa hovorí o nás - bez nás. Ľudia v našom meste by si mali uvedomiť, že bez ich pričinenia a aktívneho prístupu k rôznym problémom sa zmena bude tvoriť ťažšie.

Spolu s ďalšími Fraštačanmi, kandidátmi na poslancov, Patrikom Voltmannom a Denisou Bobákovou, medzi ktorými bol i kandidát na primátora Miroslav Kollár ste navštívili denné centrum dôchodcov „Peter“, aby ste so seniormi debatovali o situácii v meste. Ako vnímajú dôchodcovia z tejto miestnej časti dianie v našom meste?
Pri návšteve dôchodcov som bol milo prekvapený. Dovolím si tvrdiť, že aj oni by radi uvítali zmenu vo vedení mesta a videli tam mladých a priebojných ľudí, ktorí majú chuť zmeniť naše mesto a život v ňom. Veľa otázok bolo adresovaných kandidátovi na primátora Miroslavovi Kollárovi. Dôchodcovia boli zvedaví na to, ako by riešil niektoré problémy tykajúce sa fungovania mesta a tiež sa vyjadrili, že im chýba viac aktivít pre seniorov. Veľkým problémom je aj slabá informovanosť o dianí v našom meste, pretože nie každý senior vie narábať s počítačom alebo má prístup k internetu.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať? Čo by ste chceli dosiahnuť v obvode, v ktorom žijete a za ktorý kandidujete?
Kandidujem, pretože by som rád podporil zmenu v našom meste. Chcem dosiahnuť väčšiu aktivitu ľudí na riešení jednotlivých problémov. Zároveň považujem za potrebné zvýšiť informovanosť o dianí v meste. V Peterskej časti a v časti Nová štvrť je tiež potrebných veľa zmien, dôležité je stanoviť si priority a podľa možností postupne riešiť konkrétne body.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.