Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Mestu chýba jasná koncepcia

Mgr. Juraj Salcman (39) kandiduje na post poslanca mestského zastupiteľstva po druhýkrát. Po štvorročnej praxi v MsZ pochopil, že mesto nemožno viesť bez akejkoľvek koncepcie a spolupráce všetkých poslancov. Dúfa preto v silnejší mestský parlament a v také vedenie mesta, ktoré má jasnú víziu, ako ho viesť vpred.

Máte odžité štyri roky v mestskom parlamente. Aké boli z vášho pohľadu?
Vstupoval som do MsZ s očakávaním zmien. Zmien práce a celkových kompetencií MsZ a spolupráce s občanmi. Bolo ťažké „rozbiť“ staré zaužívané formy práce poslancov a tiež naštartovať spoluprácu. Niečo sa podarilo, niečo zasa nie. Doposiaľ však MsZ nefunguje podľa mojich predstáv. Prvoradá chyba podľa mňa bola, že vedenie mesta – primátor, nemal vytvorenú jasnú koncepciu. Pracujem v riadiacej funkcii, som riaditeľ ZŠ a do výberového konania som musel vstúpiť s určitou víziou a konkrétnymi krokmi potrebnými na naplnenie predurčených cieľov. A toto mi vo vedení mesta chýbalo: koncepcia, plánovanie, rokovania o jednotlivých krokoch a o názoroch občanov na niektoré kroky. Chybou je i to, že zastupiteľstvo funguje na parlamentnom systéme, čo znamená, že spolu komunikujú iba zástupcovia strán a nie všetci poslanci spoločne.
MsZ tvorí 23 poslancov, z toho je len šesť nezávislých, čo je asi štvrtina. Myslím si, že sme počas ostatných štyroch rokov v MsZ narobili trochu „vietor“, keď sme sa niektoré naše predstavy, názory a postoje pokúšali presadiť. Niečo z toho sa aj podarilo, napr.: zastaviť megalomanský projekt aquaparku, nezmyselný most či presunutie rokovania MsZ na poobedie.

Ktoré prioritné problémy Hlohovca zostali aj po ostatných štyroch rokoch podľa vás nevyriešené?
Zdravie a bezpečnosť. Najviac ma trápi problém s vodou. Nie všetci si totiž uvedomujeme, aká je voda vzácna. O význame vody pre život človeka a globálnych problémoch s ňou súvisiacich hovoriť nechcem. Úplne nám stačí náš problém, resp. dva problémy. Sú nimi azbestové potrubia a veľké straty vody. Je to ako snehová guľa, ktorú si naši primátori pekne pred sebou gúľajú už niekoľko rokov a ktorá sa nabaľuje, zväčšuje. Čakajú na to, kedy dorastie do katastrofických rozmerov? To je večná chyba – problém sa rieši až vtedy, keď sa stane niečo vážne a až potom sa začnú odstraňovať dôsledky a nedostatky. Nie je múdrejšie a ľahšie robiť prevenciu? Zabrániť katastrofám? Obávam sa, že odsúvaním vážnych problémov na vedľajšiu koľaj ich závažnosť len porastie. Tiež nad nami stále visí výzva doriešiť zlú dopravnú situáciu mesta a rovnako i našu dominantu – zámok.

Kandidujete za piaty volebný obvod. Čo v ňom chcete dosiahnuť?
V tejto časti Hlohovca je problém predovšetkým so slabým osvetlením, starším deťom chýba multifunkčné ihrisko, Dolná Sihoť zápasí s nedostatočným počtom parkovacích miest. Hlavu smútku mám však aj z amfiteátra a jeho krčmového využitia. Rád by som ho videl minimálne ako priestor na konanie kultúrnych akcií.

Pracujete ako riaditeľ ZŠ sv. Jozefa, ale aj v oblasti finančníctva. S akými názormi ľudí na život v Hlohovci sa stretávate?
Stretávam sa viac s ľuďmi mladšieho produktívneho veku. Ich názor na život v našom meste nie je práve ružový. Veľká nespokojnosť mladých rodín súvisí s možnosťami bývania, umiestnenia detí do materských škôl, kultúrneho vyžitia. Trápia ich nedostatočné ponuky na využitie voľného času pre mládež, mládežnícke kluby, športoviská a tiež bezpečnosť a ochrana.

1 komentár

  • JAN Jnovsky

    ..je to smutne ze dovolíme aby takýto ludia SEDELI NARAZ na viacero stolickach ako riaditel ,sukromny podnikatel a poslanec ..a cely den vysedavali v TESCU na kavicke ..nehovoriac o jeho minulosti ..(

    Napísal(a) JAN Jnovsky sobota, 13. december 2014, 20:07 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.