Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Rozprávka pre deti trochu inak Doporučený

Doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD. v Centre pre rozvoj rodiny na Dilongovej ulici v Hlohovci, foto: av Doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD. v Centre pre rozvoj rodiny na Dilongovej ulici v Hlohovci, foto: av

Sobotňajšie popoludnie (25.10.) v Centre pre rozvoj rodiny na ulici R. Dilonga v Hlohovci strávili deti so svojimi rodičmi celkom netradične. Priestory centra zaplnilo 16 detí v sprievode rodičov a Fraštačania, ktorí centrum pravidelne podporujú. Okrem nich sem zavítal aj významný hosť, ktorým bola skúsená pedagogička doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD. pôsobiaca na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre a zároveň manželka kandidáta na primátora Miroslava Kollára v jednej osobe. Bývalá učiteľka MŠ Hollého a I. ZŠ v Hlohovci a literárno-dramatického odboru ZUŠ v Hlohovci a v Trnave, ktorá od roku 2002 pôsobí ako vysokoškolská učiteľka, vytvorila pre najmenších zaujímavý program. Po tom, ako ich pútavým prednesom rozprávky zapojila do recitácie aj do pohybu, zahrala im na klavíri a zaujala výtvarnými aktivitami, sme jej položili zopár otázok.

Čo všetko ste mali pripravené pre deti vo vašom "čarovnom" kufríku a čo bolo cieľom aktivít, ktoré ste s deťmi predviedli?
V mojom „čarovnom“ kufríku deti už 16 rokov nachádzajú vždy inú rozprávkovú knihu, výtvarné pomôcky, ktorými si môžeme niečo zaujímavé zhotoviť – čo v knihe bolo, alebo nebolo a chceli by sme, aby bolo. Keďže som Centrum pre rozvoj rodiny v Hlohovci navštívila prvýkrát a do pripravených aktivít, ktoré nám priniesla rozprávka rodičia s deťmi aktívne vstupovali, tentokrát sa v kufríku objavili pre deti aj drobné prekvapenia. Cieľom rodinného popoludnia však bolo inšpirovať rodičov, ako môžu hravým spôsobom viesť dieťa ku knihe, a zároveň tak cez hru a umelecko-výchovné činnosti podporovať jeho rečové spôsobilosti a utvárať vzťah k umeniu.

Ako hodnotíte prácu Centra pre rozvoj rodiny, ktoré funguje takpovediac "z ničoho", resp. z darov či symbolického vstupného?
Teším sa, že v Hlohovci máme mladých rodičov, ktorým nie je ľahostajný rozvoj ich detí v ranom veku, je to dobrá investícia. Prvých sedem rokov života dieťaťa je kľúčových pre jeho ďalší rozvoj a najmä obdobie do 3 rokov treba vnímať ako veľký potenciál pre rozvíjanie jeho myslenia, vytvárania citových väzieb atď. Mnohí rodičia, niektorí bez detí, sa prišli inšpirovať, prípadne vyslovili námety na vzdelávacie aktivity pre deti alebo rodičov i starých rodičov. Rozhodne by si centrum zaslúžilo dôstojnejšie podmienky a systematickú podporu z mesta, a to nemyslím len finančnú. Ak by bola zabezpečená aj prezentácia navonok, nebolo by také zložité pre členky centra zabezpečovať aktivity, ktoré sú pre deti nepochybne podnetné.

Pôsobíte ako docentka na Katedre pedagogiky UKF v Nitre, učili ste na Pedagogickej fakulte TU v Trnave, predtým v materskej a základnej škole v Hlohovci a umeleckých školách v Hlohovci i Trnave a máte bohaté umelecko-tvorivo-dramaticko-pedagogické skúsenosti. Okrem toho ste výkonnou riaditeľkou Akadémie voľného času, ktorá v Hlohovci ponúka okrem iných aktivít aj jazykové kurzy. Čomu sa profesijne najviac venujete a v čom sa špecializujete?
Moje profesijné zameranie je rozvíjanie gramotnosti detí predškolského veku a rozvíjanie elementárnej gramotnosti. Pripravujem budúcich učiteľov, ako učiť deti čítať a písať s akcentom na metódy sociálno-estetického učenia – tvorivou dramatikou. V našom OZ Akadémia voľného času okrem záujmového jazykového vzdelávania realizujeme aj záujmové aktivity s dôrazom na umelecko-výchovné činnosti detí a súčasne ponúkame učiteľom a rodičom odborné semináre o možnostiach uplatňovania tvorivej dramatiky vo vzdelávaní. Jadrom mojej práce je teda prístup k výchove a vzdelávaniu tvorivou dramatikou. Tento prístup, ak jeho metódy uchopí kvalitný učiteľ, otvára deťom komunikačné možnosti, aby nadobudli istotu v komunikácii, aby sa učili rozhodovať samy za seba a aby sa nebáli riešiť problémy.

IMG 6597 1280x853

IMG 6623 1280x853

IMG 6629 1280x853

Foto: av

Pozn: Článok vyšiel v tlačenom vydaní FN č. 22, 29.10.2014

Súvisiace položky (podľa značky)

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.