Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Chcem zúročiť svoj potenciál a skúsenosti Doporučený

Ing. Viera Úradníková, foto: J. Súkup Ing. Viera Úradníková, foto: J. Súkup

Už sedem rokov pôsobí na vedúcej pozícii banky. Okrem toho je predsedníčkou Rodičovského združenia pri Základnej škole Podzámska 35, kde vrátila poriadok do financií. Jej najnovším cieľom je zúročiť svoje vedomosti a schopnosti v prospech mesta Hlohovec. V komunálnych voľbách sa neuchádza o post poslankyne v obvode, v ktorom žije, ale v obvode, kde sa začali jej verejné aktivity. Ing. Viera Úradníková (39) rod. Levarská nielen o financiách a škole, ale aj o úveroch a svojej kandidatúre...

Od roku 2007 pôsobíte ako riaditeľka pobočky banky v Hlohovci. Aké sú vaše postrehy a skúsenosti z oblasti finančného trhu v našom meste? Čo hovoríte na finančnú gramotnosť Hlohovčanov?
Napriek tomu, že spotrebitelia sa dnes môžu dostať k veľkému množstvu informácií o finančných produktoch, ich finančné povedomie ešte stále nie je dostatočné. Možno stačí urobiť si taký malý test sám na sebe - vedeli by ste hneď teraz povedať, koľko mesačne miniete na chod svojej domácnosti? Alebo koľko platíte napríklad za poistku na auto? Mnohí z nás stále nemajú prehľad ani len o vlastnom rodinnom rozpočte. To by bolo dobré zmeniť. V tomto vie byť nápomocná aj banka. Ak sa snaží mať s klientom osobný vzťah, vie mu napríklad odporučiť, či je dobré dnes uvažovať o úvere alebo naopak radšej o vytváraní finančnej rezervy.

Žijeme v „dobe úverov a hypoték“, mladí ľudia sa so zámerom osamostatniť sa a kúpiť nehnuteľnosť často zadlžujú na „celý život“. Aké rady by ste adresovali mladým ľuďom pri výbere správneho bankového produktu pri ich štarte do budúcnosti?
Úver na bývanie je produkt na veľmi dlhé obdobie. Mnohí z nás s ním prežijú veľkú časť aktívneho pracovného života. Preto by sme výberu úveru, ale naj-mä banky, mali venovať dostatočnú pozornosť. Nielen úrokovej sadzbe, ale zároveň profesionalite a ochote pracovníkov na pobočke, možnostiam mimoriadnych splátok či predčasného splatenia úveru dodatočným benefitom. Obzvlášť mladým rodinám by som odporučila, aby nešli takpovediac "na doraz". Mali by si triezvo stanoviť maximálnu výšku mesačnej splátky. Je to samozrejme individuálne a závisí od fixných výdavkov domácnosti - za nájom, auto, poplatky za telefóny či škôlku, prípadne splátky iných úverov. Výška týchto všetkých pravidelných nákladov by nemala presiahnuť dve tretiny z mesačných príjmov domácnosti. Ideálne je, ak si popri splácaní úverov a iných účtov rodina dokáže odkladať aj peniaze na rezervu a dôchodok. Takisto by si mladí ľudia mali preveriť, či nespĺňajú podmienky na získanie zvýhodnenej dotovanej hypotéky, ktorých úročenie je už od 0,29 % ročne. Jednou z podmienok tejto bonifikovanej hypotéky je aj maximálna výška hrubého príjmu mladého žiadateľa, ktorá sa mení každý štvrťrok. Aktuálne je to 1 114,10 eur mesačne.

Ako hodnotíte hospodárenie mesta Hlohovec?
Keďže som vo funkcii poslankyne ešte nič nevykonala, neprináleží mi vyslovovať kritiku akéhokoľvek druhu. Práve preto sa uchádzam o post poslanyne mesta Hlohovec, aby som zúročila svoj vedomostný potenciál v oblasti hospodárenia mesta.

Angažujete sa v rade školy a ste predsedníčka Rodičovského združenia v Základnej škole Podzámska 35. Čo konkrétne ste pre školu zrealizovali?
Ako predsedníčka Rodičovského združenia pôsobím na tejto škole už päť rokov, avšak nielen ja, ale spolu so mnou aj ďalší členovia predsedníctva, bez ktorých osobnej angažovanosti by sme nedosiahli to, čo sa nám podarilo. Rodičovské združenie som prevzala s pár centami na účte bez akejkoľvek účtovnej evidencie a bez systému organizácie práce. Situácia sa vyhrotila do takej miery, že som bola postavená pred voľbu jednej z dvoch možností a to, buď sa vzdať funkcie predsedníčky, alebo si zvoliť náročnejšiu cestu, zabojovať a vrátiť Rodičovskému združeniu dobré meno. To ale znamenalo nebáť sa a podať trestné oznámenie, ktorého výsledkom bolo vrátenie finančných prostriedkov v plnej výške na účet Rodičovského združenia. Získali sme tým dobrý základ na financovanie zmysluplných aktivít v prospech všetkých žiakov školy, obzvlášť pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Každoročne, okrem iného, organizujeme Ples Rodičovského združenia, ktorý má predovšetkým charitatívny účel.

Žijete vo volebnom obvode č. 3, no o poslaneckú stoličku sa uchádzate vo volebnom obvode č. 4. Prečo ste sa rozhodli kandidovať za tento obvod?
S obvodom č. 4 som bytostne spojená, pretože pôvodne obe moje deti, teraz už len mladšia dcérka, navštevuje Základnú školu na Podzámskej ulici, ktorá sa nachádza práve v tomto obvode. Všetky moje verejné aktivity sa začali práve tu. Skúsenosti, ktoré som nadobudla "na menšej ploche" poľa pôsobnosti, by som rada uplatnila v širších súvislostiach v prospech mesta Hlohovec. Som praktizujúca kresťanka - evanjelička, a preto by som sa rada vyjadrila citátom z Biblie: „...nad málom si bol verný, nad mnohým ťa ustanovím..." 

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.