Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Deti vidno behať vonku len výnimočne Doporučený

Stanislava Pogáčová, foto: J. Súkup Stanislava Pogáčová, foto: J. Súkup

Ing. Stanislava Pogáčová, rod. Pavlíčková (37) je Fraštačankou hneď v niekoľkých súvislostiach. Okrem toho, že je Fraštačankou, teda členkou OZ Fraštačania, môže o sebe povedať, že je pravou Fraštačankou aj z toho dôvodu, že sa nenarodila v pôrodnici, ale v dome svojej babičky na vtedajšej Malinovského - súčasnej Pribinovej ulici. V Hlohovci vychodila základnú školu i gymnázium a ostala mu verná i po vysokej škole, keď si našla uplatnenie v potravinárskej spoločnosti v Hlohovci. Sfére potravinárstva je verná už 14 rokov. Aktuálne pôsobí ako konateľka spoločnosti, ktorá sa venuje dovozu ovocia a zeleniny a okrem toho sa zaoberá poradenstvom v oblasti hygieny, kvality a bezpečnosti potravín. Keďže je presvedčená o tom, že mesto Hlohovec potrebuje zmeny, rozhodla sa uchádzať o poslaneckú stoličku.

Kandidujete vo volebnom obvode č. 3. Ktoré oblasti života považujete za prioritné riešiť, v prípade, že vám občania prejavia dôveru, zvolia vás a stanete sa poslankyňou?
Rada by som upriamila pozornosť na dve oblasti, ktoré považujem za najdôležitejšie a sú mi veľmi blízke. V prvom rade deti a mládež, v druhom rade kultúra.

Ako najdôležitejšiu oblasť ste označili deti a mládež. Prečo? Čo považujete za najväčší problém v tejto oblasti?
Rovnako ako moja mama, ktorá bola učiteľkou v materskej škole i ja mám veľmi blízky vzťah k deťom. Rada by som dopriala a umožnila dnešným deťom prežiť také detstvo, aké sme mali my. Väčšinu času po škole sme strávili hrami s kamarátmi vonku na ihriskách a v parkoch v blízkosti sídlisk. Dnes vidno deti behať vonku skôr výnimočne. Treba sa však zamyslieť aj nad tým, či je detských ihrísk a športovísk dostatok. Pri návštevách detských ihrísk, na ktoré chodím spolu so svojimi krstniatkami sa pri rozhovoroch s ostatnými rodičmi stretávam s názorom, že je potrebná ich rekonštrukcia a revitalizácia. Považujem za nevyhnutné riešiť údržbu a starostlivosť o ne, pričom samozrejmosťou by mal byť aj zamedzený prístup psov a mačiek do týchto priestorov. Rovnako vítaná je určite výstavba nových detských ihrísk. V meste máme detské centrum, ale jeho fungovanie tiež nie je ideálne. Čo sa týka možností trávenia voľného času školopovinných detí a mládeže, riešenie vidím v rekonštrukcii školských športových areálov a ich sprístupnení deťom aj v popoludňajších hodinách, po skončení vyučovania.

Aké sú vaše postrehy v rámci druhej prioritnej oblasti? Čo podľa vás možno kultúre v Hlohovci zazlievať, a naopak, na čo ste v našom meste hrdá?
Mesto organizuje mnohé podujatia, ale koncepcia tu chýba. Myslím si, že je potrebné pripravovať podujatia pre všetky vekové skupiny a do programovej štruktúry zaraďovať rozmanité žánre a štýly. Pozitívne hodnotím to, že je čoraz viac využívané Empírové divadlo. Treba však zlepšiť propagáciu. O mnohých akciách sa občania dozvedajú neskoro.

Aký je váš názor na zašlú slávu Kina Úsmev a amfiteáter, ktorého plné využitie je dnes už len spomienkou?
Filmy a kino patrili a patria k mojím srdcovým záležitostiam. Pravidelní návštevníci kina si na mňa možno budú pamätať aj ako na pokladníčku. V Kine Úsmev som totiž pracovala takmer päť rokov, keď som si tu počas vysokoškolského štúdia privyrábala práve predávaním lístkov.
Teší ma, že sa prevádzku kina podarilo zachovať. Veľký podiel na tom má práve pani Janka Struháriková. Vďaka nej dnes kino ponúka široký záber filmov vrátane víkendových detských predstavení. Spolu s Michalom Kálmanom sa jej podarilo rozbehnúť aj činnosť Filmového klubu Urania. No a v súvislosti s kinom ma hneď, ako isto väčšinu Fraštačanov, napadne samozrejme amfiteáter, ktorý je dnes už iba spomienkou na množstvo letných večerov strávených v Zámockej záhrade. Amfiteáter to však neboli iba filmy. Dával priestor na organizovanie mnohých kultúrnych podujatí, koncertov, vystúpení folklórnych súborov a podobne.
Rovnako ako oživenie amfiteátra by veľa Hlohovčanov privítalo aj obnovenie činnosti AXA klubu. Máme tu mnoho aktívnych, talentovaných a šikovných ľudí, ktorým chýba priestor, kde by sa mohli stretávať, rozvíjať rôzne aktivity a prezentovať svoju tvorbu. Viem si predstaviť, že by sa aj tu mohli pravidelne organizovať koncerty, besedy, prednášky alebo literárne či výtvarné večery a podobné akcie.

Načrtli ste problém propagácie kultúrnych podujatí. Čo hovoríte na propagáciu nášho mesta? Myslíte si, že návštevník, hoc i len náhodný, je dostatočne informovaný o tom, čo sa v Hlohovci nachádza?
Som presvedčená, že by bolo vhodné zriadiť v Hlohovci jednoduché infocentrum, ktoré by slúžilo na propagáciu mesta, poskytovanie informácií o dianí v meste, podujatiach, kultúrnych a historických pamiatkach, o významných rodákoch, resp. osobnostiach, ktorých život bol a je spätý s Hlohovcom. A takisto aj o gastroprevádzkach a možnostiach ubytovania v našom meste. Moje presvedčenie umocňuje moja nedávna osobná skúsenosť s využitím infocentra. V lete sme sa cestou na dovolenku spolu so sestrou a jej dvomi malými deťmi zastavili v Terchovej. Z krátkej zastávky, vďaka informáciám, ktoré nám ochotne poskytli dve dievčatá v malej drevenici na parkovisku slúžiacej ako infocentrum, bol nakoniec celodenný výlet zahŕňajúci obed v miestnej kolibe, okružnú jazdu výletným vláčikom do Vrátnej doliny, turistiku, prehliadku kostola s unikátnym dreveným betlehemom a ubytovanie v detskom hoteli Gold. Odhadujem, že to boli študentky zarábajúce si touto formou počas letných prázdnin a vďaka nim a infocentru sme Terchovú a jej okolie spoznali bližšie napriek tomu, že sme to nemali v pláne. Myslím si, že niečo podobné by určite pomohlo aj nášmu mestu.

1 komentár

  • fraštačan

    Ako chcete riešiť otázku bezdomovcov? Je ich tu stále viac a robia neporiadok a skládky, na každom rohu. Stačí pozrieť pri bytové, ako si tam večer čo večer ustieľajú na kartónoch, zatiaľ čo vy si spinkáte na luxusnom matraci. Toto je podľa mňa skutočný problém, hlavne pre návštevníkov mesta je to pekná vizitka. Už tam vidia návštevníci, že je mestu ľahostajné či tý ľudia túto zimu zmrznú niekde v pánskej. Či zatvoríme očká a bezdomovcov nevidíme a budeme sa tváriť, že tu nie sú? Môj názor je: že robíte všetko preto, aby ste obrátili pozornosť tam, kde ju netreba a tam, kde ju treba zatvárate oči. Tak sa zamyslite nad sebou až pôjdete s košíkom plým dobrôť z kauflandu, či ste niekedy spoň suchý rožok podali tomu chudobnému bezdomovcovi, ktorý potrebuje to vaše detské ihrisko, za to že vám chýba tvorivosť a nevysmyslíte nič lepšie ako odložiť dieťa do oploteného ihriska super ako toto. Možno nechápete, že súčasné deti nechcú mať rovnaké detstvo aké ste mala vy.

    Napísal(a) fraštačan piatok, 14. november 2014, 10:23 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.