Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

5 678 eur od Fraštačanov Fraštačanom

Združenie Fraštačania sa sformovalo pred komunálnymi voľbami v roku 2010. Od začiatku bolo jeho ambíciou stať sa súčasťou mestského parlamentu, vymeniť „staré“ zloženie poslaneckého klubu a rozprúdiť v ňom krv. Fraštacká pätica poslancov zastupuje občanov už dva roky. Nezaspala na vavrínoch a pomaly rozširuje svoje rady o ďalších členov a čoraz viac sa snaží pomáhať.

Fraštačania Patrik Voltmann, Miloslav Drgoň, Juraj Šiška, Miroslav Bobák a Juraj Salcman sa krátko po získaní poslaneckého mandátu rozhodli zriadiť spoločný účet. Naň mesačne putujú ich poslanecké odmeny i odmeny, ktoré dostávajú ako členovia dozorných rád, mestskej rady či mestských komisií. Keďže majú v komisiách zastúpenie aj Fraštačania Denisa Bobáková, Miroslav Dvoran a Dagmar Hlavnová, ktorí poslancami nie sú, i oni prispievajú na spoločný účet. 

„Bola to spoločná myšlienka,“ hovorí o nápade zriadiť účet Miroslav Bobák a pokračuje: „Snažíme sa podporovať každú generáciu, každú oblasť, no nie vždy sa to dá. V myšlienke  chceme určite pokračovať i naďalej,“ deklaruje v mene ostatných členov. 

Fraštačania pomohli zatiaľ v štrnástich prípadoch a doposiaľ darovali sumu 5 678 eur, čím podporili napríklad fungovanie Centra pre rozvoj rodi-ny, Centrum voľného času Dúha, Folklórna skupina Šulekovo, matku s tromi deťmi v núdzi, hlohovský Spolok nepočujúcich, kultúrnu akciu Kopec či v závere roka dva kluby dôchodcov Ruža a Denné centrum Peter. „Dvesto eur, ktoré sme dostali od Fraštačanov, si šetríme, pretože sú určené na financovanie spevokolu. Boli sme z daru veľmi prekvapení a budeme Fraštačanom i pánu Jozefovi Várymu, ktorý nám pomohol pri zakladaní klubu, vďační, kým budeme na svete. Bodaj by si takéto zvyky zachovali,“ hovorí Mária Tomaščíková z Denného centra Peter.

Najnovšie sa rady Fraštačanov rozrástli z osem na dvadsať členov. „Po decembrovom mestskom zastupiteľstve sa k nám začali hlásiť ďalší ľudia, ktorým sa pozdáva naša vízia,“ hovorí Miroslav Bobák. Spoločnými silami chcú totiž Fraštačania v Hlohovci zlepšiť podmienky pre život a predovšetkým sa pokúsiť o zabránenie veľkého odlivu mladých ľudí z mesta. 

„Už pred voľbami do samosprávy sme sa spolu s rodinou zúčastňovali akcií Fraštačanov, ktoré mali zmysel a vtip. Zaujali ma názory mladých ľudí na problematiku mesta, ich vízia a hlavne proklamovaný lokálpatriotizmus, čo mi bolo a je sympatické, pretože sa hlásim k téze Hlohovec - naše mesto,“ vraví nová členka Fraštačanov Stanislava Brestovanská o dôvode, prečo sa stala ich „súčasťou“. Verí v to, že Fraštačania majú potenciál pritiahnuť ešte viac mladých ľudí k spolupráci, ktorá bude viesť k dobrým výsledkom. 

„Najväčší problém Hlohovca a okolia je doprava, zdá sa mi, že zabúdame aj na naše deti, donedávna prepuknutý babyboom sa akoby nášho mesta netýkal, chýbajú ihriská, detská pohotovosť, podpora materského centra. Som však večný optimista a riadim sa múdrosťou: Keď sa niečo chce, tak to ide. Ak chceme bývať v peknom a slušnom meste, musíme o to zabojovať,“ dodáva Brestovanská.

Novým „Fraštačanom“ je i Ivan Košťál z Hlohovca. „K Fraštačanom som sa pridal preto, lebo sa už nemôžem pozerať na korupciu okolo nás. Naposledy vymyslená kauza „športová hala“ a nedoriešená skutočná kauza „Nemocnica s poliklinikou“ sú dôkazom toho, kam vlastne dokáže siahať bezohľadnosť a chamtivosť po peniazoch. Myslím, že je čas, kedy treba niektorým ľudom nastaviť zrkadlo.“ Najpálčivejšie problémy Hlohovca sú podľa Košťála „korupčné aféry a zápletky istého poslanca NR SR, slabá aktivita väčšiny poslancov MsZ, doprava v meste, poliklinika, skládka pri Pastuchove, pomalý rozvoj mesta, zvyšujúca sa kriminalita, nefungujúca kultúra či poddimenzovaný šport.“

Môže podľa nového člena združenia Hlohovec ponúknuť lepší priestor pre život? „Život ako taký môže byť lepší, a to nielen v Hlohovci. Ľudia musia dostávať primerané služby za čo platia, respektíve odvádzajú dane. Musia mať istotu v základných potrebách a dovolať sa svojich práv. Keď toto nefunguje, stávajú sa otrokmi svojich zvolených poslancov a ich predvolebných sľubov. Treba mesto očistiť od poslaneckých veteránov, ktorí majú určite presilené ruky od hlasovania a naštartovať serióznu komunálnu politiku s konštruktívnymi návrhmi na zlepšenie. Treba ľuďom vrátiť mesto, „mesto ruží.“                            

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.