Menu
Dnes má meniny: Dušan Zajtra: Iveta

Deň učiteľov Doporučený

Každý deň ich čakajú nové výzvy v ich neľahkej úlohe, ktorou nie je nič menšie ako príprava najmladšej generácie na ich cestu životom v dospelosti.

Ak ste hádali, že reč je o učiteľoch, máte pravdu. Táto práca sa mnohým z nich stáva poslaním.

28. marec

V ostatných dňoch sa ako každoročne, dostali do povedomia práve učitelia s ich neľahkou prácou. Napriek tomu, že vo väčšine krajín sveta sa oslavuje Deň učiteľov 5. októbra, na Slovensku je to inak. O tom, že učitelia budú mať svoj sviatok dňa 28. marca rozhodla Československá vláda ešte v roku 1955. Práca učiteľov je oslavovaná symbolicky na deň narodenia pedagóga a filozofa Jana Amosa Komenského. Tohto významného moravského rodáka si v dobrom prisvojujú aj Maďari, Nemci či Slováci. Jeho niektoré výroky sa vryjú do pamäti a sú výstižné, či na zamyslenie aj takmer pol tisícročia po jeho narodení. Ako povedal Jan Amos Komenský: „Jediným učiteľom hodným tohto mena je ten, ktorý vzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti.“

Ťažká práca

Nie je žiadnym tajomstvom, že učitelia nepatria medzi najlepšie zarábajúcu skupinu ľudí napriek tomu, že o dôležitosti ich práce nemôže byť ani pochýb. V dnešnej uponáhľanej dobe sú so školákmi často viac hodín denne ako ich rodičia. Je teda na nich aj obrovská časť zodpovednosti za jeho vzťah ku vzdelaniu. Mnohokrát sa musia vysporiadať s nezáujmom žiakov a študentov. Na ich prácu sa často zabúda.

Práve Deň učiteľov je pre pedagógov dňom, kedy nie len žiaci, ale i celá spoločnosť má príležitosť spomenúť si na ich prácu. V tento deň sa učiteľom dostáva uznania aj v podobe rôznych ocenení. Na túto tradíciu, ktorá bola prerušená, nadviazal v roku 1999 vtedajší minister školstva. Učiteľom sú za ich prínos do školstva a ďalšie aktivity udeľované pamätné medaile, listy a iné ocenenia ich ťažkej práce.

Ocenení učitelia

Ani učitelia z Hlohovca a okolia nie sú výnimkou. Mnohých z nich poznáme osobne z čias v školských laviciach. Sú medzi nimi takí, na ktorých možno spomíname menej radi, ale väčšinou sú takí, na ktorých spomíname s úsmevom na tvári a zrejme najčastejšie takí, na ktorých sa už z diaľky na ulici usmievame a nedokážeme pochopiť, ako si pri toľkých žiakoch, čo im „prešli cez ruky“, vedia spomenúť na nespočetné množstvo mien a tvárí.

Viacero učiteľov z nášho okresu si tento rok za svoju prácu odniesli ocenenia, či už od primátora mesta Hlohovec Miroslava Kollára, predsedu Trnavského samosprávneho kraja, ale i ministerky Školstva Slovenskej republiky Martiny Lubyovej. Župan Jozef Viskupič sa rozhodol oceniť 19 pedagógov a pracovníkov v školstve. Tento rok mala možnosť navrhnúť na učiteľov oceňovaných Trnavským samosprávnym krajom aj verejnosť. „Učitelia spolu s matkou a otcom formujú osobnosť človeka a dávajú mu vedomostný základ, z ktorého bude čerpať pri všetkých životných činnostiach. Ak sa mi niektoré veci v živote darili, tak to bolo v tých oblastiach, v ktorých mal šťastie na dobrého učiteľa. Ja som stretol vo svojom živote dobrých pedagógov. Mechanicky neodovzdávali napísané vedomosti, ale vedeli zaujať, pochopiť študenta a prispôsobiť sa mu," vyzdvihol prácu pedagógov župan J. Viskupič.

Ocenenia si z rúk župana a vicežupanov Józsefa Berényiho a Mareka Neštického prevzali i učiteľky zo škôl v okrese Hlohovec. Konkrétne zo Základnej školy v Kľačanoch bola ocenená za zapájanie žiakov do environmentálnych a výtvarných súťaží Iveta Kubinská. Ocenená bola i Paula Šilhárová z Obchodnej akadémie Hlohovec za zapájanie sa do medzinárodných projektov.

Cena primátora

Rovnako aj vedenie mesta Hlohovec si uctilo prácu pedagógov. Ako informuje radnica, Miroslav Kollár na základe nominácií škôl a rozhodnutia hodnotiacej komisie slávnostne za účasti riaditeľov škôl a poslancov mestského zastupiteľstva ocenil desať najlepších učiteliek z hlohovských škôl Cenou primátora.

Cena primátora pre najlepšieho pedagóga za rok 2017 bola udelená Mgr. Marte Bednarovej (ZŠ Koperníkova), Mgr. Jane Görögovej (MŠ Nábrežie), Mgr. Alene Madlengovej (ZŠ Podzámska), RNDr. Karin Minarovskej (Gymnázium Ivana Kupca), Mgr. art. Simone Pintérovej (ZUŠ Hlohovec), Denise Piňákovej (MŠ Vinohradská), Viere Podluckej (MŠ Kalinčiakova), PaedDr. Veronike Spálovej (ZŠ M. R. Štefánika), Bc. Ivane Šulhinovej (MŠ Hollého) a Mgr. Helene Fulierovej, ktorá bola ocenená in memoriam.

Pri príležitosti Dňa učiteľov ocenenia neudeľoval iba primátor Hlohovca Miroslav Kollár a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, ale i ministerka školstva Martina Lubyová. Medzi ocenenými pedagógmi a osobnosťami z oblasti školstva si Mgr. Mária Juristová prevzala Veľkú medailu sv. Gorazda za celoživotnú pedagogickú prácu a za zásluhy o rozvoj humánnosti vo výchovno-pedagogickom procese.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.