Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Varga zatvára polikliniku? Doporučený

Priestor polikliniky zrejme netreba žiadnemu Hlohovčanovi predstavovať, keďže snáď každý z nás tam niekedy už bol s nejakým zdravotným problémom. Niektoré skutočnosti sú však Hlohovčanom známe menej.

Menej známe fakty sú napríklad, že Nemocnica s poliklinikou, s.r.o. – spoločnosť, v ktorej má mesto Hlohovec po rozhodnutiach Mestského zastupiteľstva v minulých volebných obdobiach 49 %. Väčšinový podiel 51 % ovláda prostredníctvom spoločnosti Klimati Logistics, s.r.o. a NPHC Invest, s.r.o. Ivan Varga, niekdajší poslanec NR SR za stranu Smer – sociálna demokracia. Podobne, možno viacerí z vás nevedia, že NsP Hlohovec patrí v areáli polikliniky len malá časť budovy – Diagnostické centrum a že, NsP Hlohovec prevádzkuje vo vlastných priestoroch diagnostické centrum, v priestoroch polikliniky, a ktorá patrí mestu Hlohovec, má prenajaté priestory pre liečebňu dlhodobo chorých, lekársku službu prvej pomoci a administratívne priestory. V rokoch 2011 – 2012 realizovala investíciu cca 2 milióny eur z dotácie z eurofondov na vybudovanie diagnostického centra, napriek tomu už ku koncu roka 2014 mala neuhradené záväzky za takmer dva milióny eur. Najnovšia informácia ohľadom NsP sa týka oddlžovania. Ako stojí v materiáli adresovanom Nemocnici s poliklinikou Hlohovec s.r.o., v súvislosti s procesom oddlžovania zdravotníckych zariadení, Nemocnica s poliklinikou Hlohovec nemôže uplatniť režim oddlžovania v súlade s vládou schválenou koncepciou. O vyjadrenie sme požiadali primátora mesta Hlohovec Miroslava Kollára a konateľa spoločnosti Nemocnica s poliklinikou Hlohovec s.r.o. Martina Bobrovského.

Vyjadrenie primátora mesta Hlohovec Miroslava Kollára

Som sklamaný z informácie o tom, že NsP nebude oddlžená, pretože by to riešilo viac ako dvojmiliónové dlhy, ktoré v minulých volebných obdobiach narobila Nemocnica s poliklinikou – pritom viac ako 600-tisíc eur z toho dlhuje mestu a mestským spoločnostiam.

Ešte viac som sklamaný z postupu väčšinového vlastníka v NsP, ktorý nám napriek opakovanej písomnej výzve nepredložil materiály k oddlženiu, ktoré zaslal na ministerstvo zdravotníctva a urobil tak až na valnom zhromaždení spoločnosti koncom marca, vo chvíli, keď už bolo na ministerstve viac-menej rozhodnuté. Mám taký pocit, že ich dobehlo to, že sa roky „hrali“ na nemocnicu, až sa ukázalo, že nemocnicou v zmysle podmienok oddlženia nie sú.

Rovnako som sklamaný z celkového prístupu väčšinového vlastníka po celé 3 roky, čo zastupujem mesto ako vlastníka menšinového 49-percentného podielu. Ako tak korektnú komunikáciu z ich strany zažívame, len keď chcú, aby mesto riešilo problémy NsP, ktoré narobili väčšinoví vlastníci v minulosti – od zadlženia po vytlačenie lekárov z priestorov polikliniky po celom meste. Ale keď ide o takú vec, ako napríklad výpoveď nájomnej zmluvy z polikliniky, tak sa to dozvieme až písomne, bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia, že nám vrátia budovu polikliniky v havarijnom stave.

My sme museli vymyslieť ozdravný plán pre spoločnosť, ktorým malo byť rozšírenie kapacity LDCH s tým, že mesto zrekonštruuje vlastné priestory v budove polikliniky a prenajme ich NsP. Poslanci na základe odhadu nákladov na rekonštrukciu, ktorý sme dostali z NsP aj schválili na tento rok 150 000 eur, v reále sa však ukazuje, že ak chceme dodržať všetky hygienické a bezpečnostné predpisy, bude táto investícia stáť násobne viac a stráca v takejto podobe ekonomický zmysel. Informácie z NsP sa tak ukázali ako prinajmenšom zavádzajúce.

Po týchto skúsenostiach a vyjadreniach o tom, že väčšinový vlastník NsP zatvorí, neočakávam žiadnu zásadnú zmenu postoja od väčšinového vlastníka, preto sa púšťame do vlastného projektu oživenia zdravotníckych a sociálnych služieb v areáli polikliniky. V júni podávame projekt na vznik Centra integrovaných zdravotníckych služieb v rámci výzvy ministerstva zdravotníctva, a máme už spracovanú projektovú dokumentáciu aj na celkovú obnovu plášťa budovy a jej zateplenie a už tento rok sa púšťame do opravy vnútorných rozvodov v budove. Zároveň na jar upravíme aj vonkajšie prostredie polikliniky novým mobiliárom a zeleňou.

Väčšinový vlastník sa bude musieť s miliónovými problémami, ktoré za tie roky v Nemocnici s poliklinikou spôsobil vysporiadať sám, mesto Hlohovec bude prostriedky Hlohovčanov využívať na efektívnejšie zabezpečenie podmienok pre poskytovanie zdravotníckej starostlivosti pre našich občanov.“

1 komentár

  • Karol Hraňo

    Ja sa divím že ide s týmto tunelárom niekto ešte do biznisu. Z prosperujúcej Biotiky urobil kopu šrotu, predtym sa snažil zlikvidovať ústav na východnom Slovensku spolu zo spolupáchatelom Gatnerom.. jednoducho kade chodí tam robí škodu. Kde sú naši investigatívny novinári, Kde je Matovič ktorý sa rád hrabe v bahne. Je to likvidátor a označovať tohto parazita za filantropa je urážka všetkých slušných ľudí. Bývalí generálny riaditeľ Ing. Otčenáš v televízii povedal že tento likvidátor tuneloval Biotiku o 150 milionov Sk. ročne. p. Varga sa proti tomu do dnešného dňa neohradil. Keď dostali od Mečiara Biotiku mali títo experti na likvidáciu slovenského farmaceutického priemyslu investovať asi 650 mil. Sk. No osobne si myslím že z nej 2 x toľko vyťažili.A tak to bude zo všetkým do čoho sa tento tichošlápek pustí teda aj z poliklinikou v Hlohovci

    Napísal(a) Karol Hraňo piatok, 15. marec 2019, 11:40 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.