Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Župan ocenil našich dobrovoľných hasičov Doporučený

Dobrovoľný hasičský zbor v Hlohovci bol založený 5. júla 1874 na podnet obecného úradu a grófskej rodiny Erdödyovcov.

Tento zbor bol založený zvlášť pre ochranu obyvateľov Hlohovca a jeho okolia pred požiarmi, povodňami a inými prírodnými katastrofami. Jeho podiel na ochrane mesta za celé obdobie 144 rokov je neopísateľný, nakoľko zachránil majetky obyvateľov, remeselníkov, štátnych inštitúcií, podnikateľov vo veľkej hodnote. Nedávno mu Jozef Viskupič, župan TTSK, odovzdal ocenenie, plaketu - osobnosť TTSK. Naviac bol zaradený životopis Jozefa Sedláčeka do encyklopédie Britishpedia – Ecyklopédie Osobností Českej a Slovenskej republiky.

Aktivity DHZ

Jozef Sedláček uviedol: „DHZ je v dnešnej dobe predurčený vykonávať preventívne prehliadky v malých prevádzkarňach, súkromných a obytných domoch a tým preventívne zamedzuje vzniku požiaru odstraňovaním vzniknutých závad. Členovia DHZ vykonávajú protipožiarne asistenčné hliadky a zdravotnú službu na rôznych kultúrno-spoločenských akciách v rámci mesta, okresu a kraja. Vydali v roku 2009 knihu k 135. výročiu založenia zboru napísanú mnou, v ktorej je uvedená jeho história od jeho vzniku až po súčasnosť. Podieľame sa na školení a výcviku mladých hasičov, dorastencov, dospelých mužov a žien nielen v HC ale aj v celom okrese a kraji. Zúčastňujeme sa na miestnych, okresných a krajských hasičských súťažiach, kde naši členovia súťažia a kde je zabezpečená aj zdravotná služba vyškolenými členkami nášho zboru. V rámci akcií pre deti ZŠ a MŠ vykonávame prezentácie našej techniky, výstroja a výzbroje a v neposlednom rade aj hasenie malých požiarov, pri ktorých asistujú aj samotní žiaci. V roku 1974 bol zbor vyznamenaný medailou „Za príkladnú prácu“, v roku 2004 sme získali zborovú zástavu a v roku 2014 pri príležitosti 140. výročia založenia DHZ HC sme boli ocenení Čestnou zástavou DPO SR a ďakovným listom predsedu VÚC. Dvaja naši členovia získali najvyššie ocenenie DPO SR „Zaslúžilý člen DPO SR“ a „Pamätnú medailu VÚC“ a dvaja členovia „Ďakovný list predsedu VÚC“. Za tie roky práce sme vyškolili niekoľko desiatok veliteľov, preventivárov, predsedov a funkcionárov hasičských zborov v okrsku, okrese a kraji. Títo funkcionári už dnes pracujú či už vo svojich dobrovoľných hasičských zboroch, štátnych alebo verejných správach. Náš dobrovoľný hasičský zbor ročne vykoná od 70-120 akcií rôzneho druhu. Tieto akcie sú vykonávané bez nároku na mzdu a vo vlastnom voľnom čase. Máme z toho radosť, keď môžeme pomôcť blížnemu svojmu tak, ako je to napísané v našich stanovách a na zborovej zástave. Máme za to, že naši členovia sú neúnavní vo svojej práci a vysoko si ceníme ocenenie TTSK. Chceme byť príkladom pre celú hasičskú verejnosť a urobíme všetko preto, aby sme to dosiahli či už na poli hasičského, alebo občianskeho života a takto sa dostali do povedomia občanov či už z Hlohovca alebo susediacich obcí.“

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.