Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Rozhovor s bývalým poslancom MSZ v Hlohovci - Miroslavom Bobákom Doporučený

Koniec roka klope na dvere, no ruch okolo výsledkov volieb a ani okolo diania na mestskom zastupiteľstve neutícha.

Posledné dianie na zastupiteľstve je toho živým dôkazom. Preto, ako to je a bolo, v krátkom rozhovore priblížil exposlanec Miroslav Bobák.

Čo hovoríte už ako bývalý poslanec na nové zloženie zastupiteľstva?

Vzišlo z demokratických volieb a musím ho rešpektovať. Ale svoj názor si poviem, i keď sa to niektorým páčiť nebude. Občania Hlohovca rozhodli, že nechcú v zastupiteľstve tých čo odrobili kus poctivej práce pre mesto. Spomeniem prof. Ing. Františka Duchoňa PhD., ako kapacitu nie len Hlohovca, ale celého Slovenska, v rámci robotiky ho poznajú aj za hranicami a nedávno mu titul profesora udeľoval sám prezident. Projektanta a poslanca VUC Ing. Patrika Voltmanna, dlhoročného člena mestskej rady, predsedu ekonomickej komisie. Mgr. Rastislava Hauliša, ktorý bol jedným z najaktívnejších poslancom hlavne v teréne a predošlé voľby mal zo všetkých poslancov najviac hlasov, v rámci športovej komisie (9 členov) bol jediný, ktorý spolu so mnou absolvoval hodiny času na úrade pri dôkladnom štúdiu všetkých žiadostí o dotácie mimo komisií vo svojom voľnom čase a to každý rok. Toto je ohromná strata pre Hlohovec tak po odbornej stránke, ako aj po pracovnej. Boli to mimoriadne zdatní a pracovití poslanci. Viem o čom hovorím. Na viac svoju prácu odvádzali bez nároku na odmenu. Tú posunuli na viac ako 80 projektov, detské ihriská, akcie pre deti a pod., spolu s ďalšími poslancami, ktorí sú zároveň členmi o.z. Fraštačania.

Nechceli ani takých čo ukázali, že robiť vedia a mestu už urobili vynikajúcu reklamu. Napríklad PaedDr. Alexandra Kuruc pritiahla do Hlohovca tento rok majstrovstvá Slovenska, so Sašetkami získali titul majsteriek sveta, Brian Brestovanský založil divadlo FĽOČ, aktívne pôsobí vo viacerých združeniach, spomeniem napríklad DOZOR HC ocenený aj TTSK za ekologický čin roka.

Namiesto nich sa tam dostali prezliekači kabátov, poslanci, ktorí ani poriadne nechodili na zastupiteľstvá a komisie, vo svojich oboroch nič nedosiahli výnimočné a niektorí z nich nevedia ani návrh na zmenu hlasovania si pripraviť a predniesť. A ak im vypnete internet a telefóny, MsZ nebude pokračovať, stratia niť.“

Už pred voľbami sa kreovala formácia „sila spolupráce“. Je zrejmé, že niekto túto skupinku diriguje (aj zo zákulisia). Aké sú očakávania v tomto smere podľa vás? O čo vlastne ide?

V prvom rade treba povedať, že pred 8 rokmi, keď sme šli do toho, tak sme stúpili na otlaky smeráckemu oligarchovi a sami sme netušili koľko „prištipkárov“ tu bolo a koľkí prišli o menšie či väčšie výhody, hlavne počas posledných 4 rokov, kedy konečne nastala zmena.

Ďalej ľudia, ktorí prišli o svoje dlhoročné pozície lebo si mysleli, že budú až do dôchodku robiť to isté a nemusia sa nikam posúvať, ako povedala Danka Kollárová na ustanovujúcom MsZ vo vystúpení občanov, keď už sa nevedela na to pozerať. Revolúcia v Hlohovci prišla skutočne až v roku 2014, kedy väčšina žiadala zmenu, zmeniť sa však už nie.

Potom je tu osobná pomsta bývalého viceprimátora za Šulekovo voči primátorovi za odvolanie z funkcie, kvôli ktorej bol a je schopný ohovoriť, osočiť a pošpiniť každého, kto s primátorom spolupracoval a spolupracuje.

Sila spolupráce sú väčšinou títo ľudia, ktorých spojila nenávisť a o to je väčšia, že sa spojili aj ľudia, ktorí sa nemajú radi a spolupracujú iba preto, že nenávidia súčasného primátora a jeho spolupracovníkov ešte viac. Viem, o čom hovorím a netvrdím, že všetci ale jadro určite. Ostatných len jednoducho zmanipulovali a oklamali, na čo sami skôr či neskôr prídu.“

Sila spolupráce sa predstavila aj na pôde mestského zastupiteľstva. Na vôbec svojom prvom zastupiteľstve predviedli nový folklór.

Bol som tam od začiatku až do konca a odohralo sa tam aj toto: Dodko Urminský, úžasný a inteligentný človek, pracovitý poslanec s druhým najväčším počtom hlasov vo voľbách od občanov v 2014 a s najväčším v 2018, bol odstavený z mestskej rady a namiesto neho sú tam aj dvaja poslanci, čo nechodili riadne na Msz a komisie + nováčik, poslankyňa s nulovými skúsenosťami.

Plat primátora, ktorý ako vrcholový a najvyšší manažér mesta má na starosti cca 800 ľudí, primátora, ktorý naplnil svoj program a odviedol kus roboty pre Hlohovčanov, ktorý je príkladom pre celé Slovensko, čo aj mnohí vedia a vidia sa odhlasoval na najnižší možný.

Chceli zmeniť štatút komisií tak, aby neboli verejnosti otvorené (to, čo som zaviedol ako predseda športovej komisie spolu s ostatnými, že sme sa 4 roky pravidelne stretávali so športovými klubmi) chceli zrušiť. Chceli si tam hneď dosadiť svojich ľudí, nie tak, ako sme to urobili my, že sa komisie otvorili pre všetkých a odborná verejnosť sa vyberala nie jednou skupinkou ale priamo komisie zložené zo všetkých poslancov vyberali, po naštudovaní životopisov a osobných predstaveniach kandidátov priamo na komisii. Následne navrhli mestskému zastupiteľstvu, ktoré schvaľovalo doplnenie komisií o jednotlivých členov z radov odbornej verejnosti.

My sme vyhrali predošlé voľby oveľa suverénnejším spôsobom, cez to všetko sme rozdelili všetkých poslancov spravodlivo do komisií, dozorných rád. V mestskej rade bol taktiež spravodlivý pomer a boli v nej nie nováčikovia, ale poslanci čo už mali za sebou aspoň 1 volebné obdobie. Pozrite si, či sa všetci poslanci dostali do komisií a dozorných rád. Nedostali. A prvý krát v histórii bude nová poslankyňa s nulovými skúsenosťami predsedníčkou kultúrnej komisie a v 2 dozorných radách, vo vodárňach a NsP, kde bude ako jediná naša zástupkyňa za mesto vo firme, kde sú najväčšie problémy.

Do dozorných rád sa prvý krát v histórii nerozdelili poslanci spravodlivo, niektorí vôbec nie sú, nová poslankyňa je naopak v dvoch a vo vodárňach máme 2 ľudí z verejnosti bez nejakého výberu na základe odbornosti, ale priamo dosadených. To tu ešte nebolo!“

Momentálne je zvolané ďalšie zastupiteľstvo na 27. decembra. Aj kvôli rozpočtu. Postoj niektorých poslancov aj nováčikov, ktorí avizovali neúčasť, môže spôsobiť, že mesto pôjde do rozpočtového provizória. Je toto podľa vás nutné? Je to správny postoj poslancov?

To je jedno veľké divadlo, na konci dňa by stačilo, aby prišli páni: Domaracký, Začko, Balla a Frýdecký zahlasovať presne za to isté, za čo už zahlasovali, len s opravou tej medializovanej chyby. 6 poslanci, ktorí spolupracujú kladne, čo ukázali aj na MsZ: Brestovanská Stanka, páni Dvoran Peter, Vladovič Zlatko, Urminský Dodo, Drgoň Milo, Šiška Juraj tam určite budú, tým ide úprimne o Hlohovčanov. Dokonca musím sa skloniť pred pánom Dvoranom, i keď s ním vo veľa veciach nemusím súhlasiť, za posledné MsZ nakoľko sa ukázal ako človek, ktorý neprezlieka kabát a povedal priamo, čo si myslí o sile spolupráce. Povedal im, že sa môžu hanbiť a dúfam, že to videlo veľa ľudí a urobilo si obraz čo za zastupiteľstvo bolo zvolené. Ak to nevidel niekto, tak nech sa páči, pozrite si všetko. A škoda, že nie sú kamery aj na chodbe.“

http://www.zastupitelstvo.sk/Hlohovec-Ustanovujuce-MsZ.html?aid=4057

Čo je apropo dôvodom na zastupiteľstvo, zvolaného na 27. decembra?

Jedna chyba v rozpočte. Pani rozpočtárka, ktorá dlhé roky odvádza výbornú prácu, urobila chybu a jeden z viac ako 1500 riadkov rozpočtu nezahrnula do finálneho súčtu. Bola u primátora, chcela dať výpoveď, primátor jej ju nepodpísal a chybu vzal na seba. Pekné gesto od oboch. A čo ostatní? Prečo chybu hneď neoznámili tam, kde sa mohla opraviť? Tak sa ukazuje sila spolupráce, že sa riešia veci v prospech všetkých hneď a tam, kde sa to má. Potrebovali si ešte kopnúť do starého zastupiteľstva, hlavne aj do primátora a medializovať to. Takže, ide sa riešiť ten istý rozpočet s jednou opravenou položkou. Naštudovaný ho musia mať všetci odzadu aj spredu.“

Rozpočet možno pokladať za jeden zo základných dokumentov mesta a to na každý rok predsa. Nemali by poslanci všetci do jedného teraz ukázať spolupatričnosť a správať sa v prvom rade tak, že slúžia mestu a obyvateľom mesta a nie záujmom zo zákulisia?

Mali, ale nemajú odvahu postaviť sa svojim nazvem ich kolegom v zákulisí. Aspoň nie ešte teraz, musí prísť tlak od občanov, potom im to už tak jedno nebude.“

Aký odkaz by ste chceli dať novozvolenému zastupiteľstvu.

Vyzývam všetkých poslancov a hlavne tých /väčšina terajšieho MsZ/ čo zahlasovali za plán rozvoja mesta, aby v ňom pokračovali.

Vyzývam všetkých, nielen poslancov, aby sa zamysleli nad tým, kto a čo im podsúva, aké informácie čítajú a počúvajú. Následne sa vždy snažili overovať pravdivosť tam, kde sa to dá overiť, priamo pri zdroji na základe faktov a až potom vynášali úsudky a robili rozhodnutia.

Verím však, že potom ako pochopíte (poslanci), že ste boli oklamaní, naberiete odvahu a nebudete sa báť tej zlobe čo vás manipuluje dať jasné stop. Zložili ste sľub poslancov, prečítajte si ho ešte raz a riaďte sa nim.“

Na záver už len na odľahčenie, keďže sa blížia Vianoce a na dvere nám klope aj nový rok, máte odkaz či posolstvo pre nadchádzajúci čas?

Prajem všetkým k prichádzajúcim vianočným sviatkom, príjemné prežitie v kruhu najbližších a mnoho krásnych okamihov. To najkrajšie na svete, nie sú hmotné statky, ale sú to krásne a šťastné okamihy. Tak nech ich je veľmi veľa, to všetkým aj v novom roku želám.“

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.