Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Mesiac bicyklov

Opäť tu máme mesiac, ktorým sa snaží projekt Do práce na bicykli motivovať ľudí práve k tomuto druhu pohybu a spôsobu prepravy. Ak máte prácu, ktorá sa nachádza v Hlohovci a chodíte do nej autom, je to presne pre vás.

O tom, že bicyklovanie je všestranne prospešné niet pochýb. Aj výsledky projektu poukazujú na úspechy a jednoznačné naplnenie cieľov projektu. Zatiaľ stihli Slováci na celom Slovensku najazdiť na bicykli dokopy 455 389, 93 km. Predbežný počet najazdených kilometrov Hlohovčanmi v takmer v polovici tohto mesiaca prekračuje konečný počet kilometrov, ktoré boli najazdené minulý rok. Obyvatelia našej samosprávy zatiaľ na bicykloch najazdili 7 826, 52 km. Pozitívnym výsledkom projektu je aj zníženie výfukových plynov áut. Hlohovčania svojím bicyklovaním zatiaľ ušetrili až 1 918, 48 kg CO2. Čomu sa určite môžeme všetci tešiť je aj to, že každoročný počet účastníkov rastie. Tento rok sa zapojilo až 162 ľudí, čo tvorí 47 tímov. Najviac najazdených má zatiaľ tím Hasiči EBO1, ktorí najazdili 877, 42 km. Ak ste sa napríklad nestihli zapojiť, alebo by ste chceli začať s bicyklovaním, netreba váhať. Okrem priaznivých účinkov na prostredie má bicyklovanie kladné účinky aj na nás. Za hodinu bicyklovania spálime viac ako 2 000 kJ. Takýmto spôsobom si môžeme ľahko pomôcť k zlepšeniu zdravia, alebo kondície. Náročnosť bicyklovania je úplne na vás a počet spálených kalórií, ktoré stoja za to, je veľký. Pri pól hodine spáli naše telo až 491 kcal, čo sú napríklad 2 veterníky alebo takmer celá čokoláda. Samotný bicykel má aj ďalšie výhody, ktoré ho robia celkom výnimočným prostriedkom dopravy. Bicyklovanie má istotne aj pozitívny vplyv na psychiku človeka, ale aj to, že vás nebudú obmedzovať žiadne zápchy! Azda najvýhodnejším dôvodom, prečo jazdiť na bicykli sú nulové náklady, žiadne pohonné hmoty. Bicykel neprodukuje emisie, a tým aj spomaľuje globálne otepľovanie. Možno to nie je priateľ na dlhé cesty, ale na tie kratšie rozhodne je a časom vás samých dokáže prekvapiť, kam až ste schopní zájsť. Motiváciou, prečo začať využívať bicykel by mohli byť aj pripravované rekonštruovanie cyklochodníkov, či aj ich budovanie v okolí Hlohovca. Dobudovaný bude cyklochodník Peter – Koplotovce alebo Hlohovec – Piešťany. Ďalšia trasa, ktorá by mala byť vybudovaná v blízkom čase je aj Hlohovec – Šintava a rekonštrukcia sa chystá aj na hrádzi Váhu medzi mostami v Šulekove. Úpravy cyklotrás predstavujú 3 440 metrov. Okrem toho pribudnú aj nové stojany na bicykle, takže sa nemusíte báť, že nebudete mať kde bicykle „parkovať“. Projekt trvá celý mesiac máj a na konci mesiaca sa dozvieme výsledky najúspešnejších cyklistov, ktorí sa zapojili do tejto výzvy. Okrem cien jednotlivcov dostanú samosprávy s najväčším počtom najazdených kilometrov cyklopumpy alebo 21 stojanov pre bicykle.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.