Menu
Dnes má meniny: Jana Zajtra: Tichomír

Mestský úrad privítal delegáciu z Moldavska

Delegácia z Moldavska, konkrétne zo samospráv Ceadir-Lunga a Komrat z autonómnej oblasti Gagauzska, navštívila Slovensko v rámci projektu Človek v ohrození sa zastavila aj v Hlohovci. Čo bolo cieľom ich návštevy?

Ako informuje mesto Hlohovec, moldavská delegácia prišla získavať praktické skúsenosti a príklady úspešných projektov efektívneho výkonu územnej samosprávy od úradníkov na Slovensku. Na mestskom úrade v našom meste sa oboznámili s fungovaním klientskeho centra. „V Hlohovci členom delegácie úlohy a prácu klientskeho centra ozrejmili prednostka MsÚ Denisa Bartošová a Mária Petríková, vedúca Odboru právneho a klientskych služieb, zodpovedná za chod centra,“ uvádza mesto Hlohovec s tým, že hostia sa pýtali nielen na súčasné fungovanie centra, ale najmä na proces, ktorý predchádzal jeho samotnému vzniku. Delegáciu z Moldavska zaujímali praktické poznatky a skúsenosti s nastavením všetkých procesov, systémov a infraštruktúry, pýtali sa tiež na výber poskytovaných služieb. V našom meste dostali mnohé cenné rady a inšpirácie, ktoré môžu zužitkovať pri zriaďovaní klientskych centier vo svojej krajine. Čo je vlastne človek v ohrození? Tento projekt dlhodobo podporuje transformačné krajiny zlepšovať dobrú správu vecí verejných prostredníctvom posilňovania inštitúcií lokálnej demokracie a rozvoja občianskej spoločnosti. „Cieľom projektu v Moldavsku je posilnenie transparentnosti a efektívneho výkonu samospráv a aktivizácie mládeže v regióne Gagauzska. Mestá Komrat a Ceadir-Lunga podporujú v efektívnom poskytovaní služieb občanom prostredníctvom zriadenia klientských centier,“ vysvetľuje ďalej mesto Hlohovec. Naše mesto si vybrali na základe pozitívnych skúseností zo zriadením klientskeho centra a tiež pre vysoké umiestnenie mesta v rebríčku transparentnosti Transparency International Slovensko.

Čítať ďalej...

V tieni nemých obrov - výškové stavby Hlohovca

Nie sú ani slávne, ani obdivované, ale aj napriek tomu majú prívlastok naj.

Pre svoju výšku neuniknú žiadnemu oku a chtiac či nechtiac si ich všimne každý, kto sa na Hlohovec zadíva z diaľky. Veď kto by si nevšimol výškové stavby mesta, ktoré svojou impozantnosťou prevyšujú ostatné budovy a niekedy, keď sa nad mesto spustí nízka hmla sa z nej vynárajú ako majáky v oblačnom mori.

Prvé výškové budovy v Hlohovci začali vyrastať pred viac ako 500 rokmi, čiže v časoch, keď väčšina ulíc Starého i Nového Hlohovca mala iba nízke učupené slamou a šindľom pokryté domy. Preto každá stavba presahujúca cez desať metrov bola napríklad v 15. storočí už úctyhodným stavebným dielom a vzbudzovala u obyvateľov rešpekt a pokoru. Práve takúto poddajnosť v stredovekom človeku mali prebúdzať kostoly a hrady. V samotnom Hlohovci takýto punc mali dve kostolné veže. Jedna na kláštornom kostole Všetkých svätých a druhá na farskom kostole vtedy zasvätenom sv. Mikulášovi uprostred námestia. Treťou výškovou stavbou bol samotný hrad a v ňom najmä obytná veža, ktorej vysokou gotickou bránou sa dalo vstúpiť na hradné nádvorie. Veže kostolov boli v prvom rade aj zvonicami, preto vyčnievali ponad krajinu, aby sa hlahol zvonov dostal čo najďalej a každý si ho mohol vypočuť. Zvony boli dôležitými komunikačnými nástrojmi nielen v stredoveku, ale aj dnes a ich poslaním je v prvom rade zvestovať ľuďom každodenné i výnimočné udalosti. Zároveň, podobne ako hradné veže plnili aj obrannú funkciu. Bolo tu možné v čase nebezpečenstva ukryť obyvateľov i cennejší majetok. Celková výška týchto najvyšších stavieb stredovekého Hlohovca predstavovala približne 40 metrov a na ich výstavbu od základov až po strechu použili výlučne lomový kameň. Na začiatku 17. storočia, keď boli mestečko i hrad po prvej vlne tureckých plienení značne zničené, ukázala sa nutnosť vybudovať takú stavbu, ktorá by plnila aj funkciu pozorovateľne. Majiteľ panstva gróf Stanislav Thurzo sa napokon rozhodol pre nadstavbu starej gotickej veže farského kostola. Najprv z nej dal strhnúť starú drevenú strechu a na mieste podstrešnej rímsy nad zvonmi postavil ešte jedno podlažie s pozorovacou ochodzou. Novú strechu, ktorú jeho murárski majstri vybudovali celú z tehál, dal vytiahnuť až do výšky 43, 5 metra. Na jej vrchole umiestnili kovový kríž, ktorý neskôr v 18. storočí vymenili za nový, čím sa budova s celkovou výškou 45 metrov stala na celé tri stovky rokov najvyššou stavbou Hlohovca.

V ére priemyselných komínov

Konkurovať jej v 18. storočí mohli iba komíny hradu a komín pivovaru založeného pod Sorošom v roku 1722.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.