Menu
Dnes má meniny: Urban Zajtra: Dušan

Folklór žije aj v srdciach ľudí nášho regiónu Doporučený

V neďalekom Červeníku pôsobí folklórna skupina Verešvaran.

Názov je odvodený od bývalého názvu obce – Verešvár. Láska k ľudovému tancu, piesni a tradíciám patrí k obci Červeník už od nepamäti. História skupiny sa začala písať v náväznosti na dychovú hudbu, ktorej počiatky sa datujú od roku 1865. Pri stom výročí založenia dychovej hudby Verešvaranka v roku 1965 vznikla dedinská folklórna skupina Verešvaran pod vedením Miroslava Vozárika a Milana Vozárika. Odvtedy sa v skupine vystriedalo viacero generácií hudobníkov, tanečníkov a spevákov. V januári 2005 obnovil činnosť dedinskej folklórnej skupiny mladý kolektív. Verešvaran v novom zložení počas svojej krátkej činnosti pravidelne vystupuje v Červeníku na Slávnostiach spevu, hudby a tanca, ako aj pri rôznych príležitostiach počas celého roka nielen vo svojej obci, ale aj na celom území Slovenska. Najväčším úspechom bolo ocenenie za najlepšiu tvorivú choreografiu s názvom „Na katarínskej zábave“ na krajskej prehliadke v Križovanoch a postup na celoštátnu prehliadku tvorivých choreografií v Košiciach. Členovia skupiny majú záujem spoznávať ľudové  tradície našich predkov, uchovávať ich v našich srdciach a ďalej rozvíjať. Pripomínajú ľuďom, že na naše kultúrne dedičstvo musíme byť pyšní. V súčasnosti folkórnu skupinu Verešvaran vedie Samuel Kovarský v spolupráci so Stanislavou Ilavskou za hudobného doprovodu dychovej hudby Verešvaranka a Karpatskej muziky pod vedením Matúša Havrlenta.

Pre menšie deti vo veku 3-15 rokov je v obci detský folklórny súbor Verešvaranček. Súbor navštevujú deti aj z okolitých obcí. Obec Červeník poskytuje priestory a každý rok schvaľuje dotáciu na ich činnosť, konkrétne na kroje, rekvizity, sústredenia a iné. Súbor viedla dlhých 23 rokov Zdenka Štefanková. Od roku 2017 je vedúcou súboru Stanislava Ilavská. Vystúpenia súboru sa nezaobídu bez dobrovoľníkov, ktorí majú na starosti technickú podporu, zabezpečenie rekvizít, podpory od rodičov a často aj starých rodičov detí, ale i od sponzorov.

Hudba patrí k človeku. Folklór vychádza zo srdca a do sŕdc sa aj ponára. Sú to tradície, piesne, tance, ktoré nielen v minulosti, ale aj dnes rozprávajú príbeh slovenského národa.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.