Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Expozícia histórie väzenstva znovu otvorená Doporučený

Myšlienka sprístupniť dobové artefakty zo slovenských väzníc v podobe fotografií ciel, dokumentácie, aj nepovolených predmetov väzňov ako súčasti múzea alebo expozície uzrela svetlo sveta už na sklonku minulého storočia. Rozhodnutím generálneho riaditeľa ZVJS z marca 2010 bolo Múzeum väzenstva na Slovensku premenované na súčasnú Expozíciu histórie väzenstva a s jej opravou sa začalo v januári tohto roku v stráženej časti ústavu ZVJS Leopoldov.

Rekonštrukcia trvala šesť mesiacov, a tak sú od polovice septembra vo väznici v Leopoldove sprístupnené a otvorené nové priestory Expozície. Tá okrem historických artefaktov bola doplnená o dobové fotografie zo všetkých ústavov na Slovensku. Po šesťmesačných opravách - okrem stavebných a elektroinštalačných prác napríklad tiež osvetlenie vitrín, zarámovanie aktuálnych fotografií, sa Expozícia stala zároveň súčasťou archívu zboru účelového zariadenia s celoslovenskou pôsobnosťou práve v Leopoldove.

expozicia LEOPOLODOV 2Keďže ide o osobité priestory, ktoré nemožno nastálo a voľne sprístupniť verejnosti, na mieste je otázka, za akých podmienok ich možno navštíviť. Odpovedal na ňu riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS Adrian Baláž, ktorý sa zúčastnil na septembrovom slávnostnom strihaní pásky obnovenej expozície.
„Zbor väzenskej a justičnej stráže si veľmi dobre uvedomuje, že dôsledné spracovanie histórie väzenstva je veľmi dôležité nielen preto, aby priniesla faktograficky presné, dramatické, svetlé i tragické udalosti z minulosti. Chce podať analyticky a systematicky ucelený pohľad na väzenstvo v kontexte spoločenských vzťahov, ich súvislostí a zákonitostí. Zbor práve v 45. výročí vzniku samostatného slovenského väzenstva s vedením ústavu Leopoldov chcú po renovácii priestorov aj takto priblížiť históriu. A to nielen pre potreby väzenstva či príslušníkov z iných ozbrojených zborov, ale aj pre civilné osoby. Všetko však má svoje podmienky a zásady i v tejto stráženej časti ústavu Leopoldov. No nie je problém splniť požiadavku, aby bolo vidno z tejto časti, čo dosiaľ prístupné nebolo.“

Čo všetko musí žiadateľ splniť, aby si mohol expozíciu prezrieť?
„Ide o niekoľko osobitostí pre vstup do týchto priestorov. Záujemcovia o prehliadku expozície sú povinní v časovom predstihu podať písomnú žiadosť o umožnenie vstupu, ktorá musí obsahovať identifikačné údaje, číslo preukazu totožnosti vstupujúcich osôb. Žiadosť je potrebné adresovať, teda zaslať poštou na Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže, na adresu Šagátova 1, 831 04 Bratislava alebo emailom na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Slávnostným otvorením vynovenej expozície je teda od 19. septembra možnosť dozvedieť sa čosi viac o téme, ktorá bola dlhé roky tak trochu tabuizovaná. O tom, čo sa detailnejšie odohrávalo za väzenskými múrmi. Mali sme osobne možnosť zhliadnuť okrem zhabaných predmetov, ktoré boli vlastníctvom väzňov, trebárs aj fotografie z histórie pevnosti, aj časti zariadení v celách v minulosti. Ba aj maketu šesťcípej leopoldovskej pevnosti, ako vyzerala okolo roku 1669. Mnohé ďalšie zaujímavosti však možno objaviť a zoznámiť sa s nimi priamo pri návšteve expozície.

Pozn.: Článok bol publikovaný v tlačenom vydaní FN č. 25-26, 10.12.2014

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.