Menu
Dnes má meniny: Dušan Zajtra: Iveta

Koniec fašiangov Doporučený

V susednom meste Leopoldov, ako už býva zvykom na konci fašiangov, pochovávali basu.

Pochovávanie basy tradične pred takzvanou Škaredou stredou symbolizuje koniec hodovania a je spojený so smútočným obradom a pochodom ľudí v rôznych maskách, ktorí odprevádzajú basu na onen svet.

Ak by ste si mysleli, že je to smutná udalosť, ste na veľkom omyle. Je to obrad, ktorý síce má prvky vážnosti, ale je celý veľmi veselý. V Leopoldove pochovávali basu-Adama. Jeho družka celá v bielom tak hlasno plakala, že jej museli našepkať text, ktorý v precítení zabudla. Aj by som citovala úryvky z obradu, ale jednoducho to treba zažiť. Je to tradícia, ktorá znamená, že čas plesov a zábav je na konci a 40-dňový pôst, ktorý končí Veľkou Nocou je pred nami.

S basou sa lúčili všetci prítomní ako aj orchester – Verešvaranka, jeden nástroj po druhom. Dojímavá bola smútočná reč na záver a vtipné farské oznamy. Basa bola pochovaná a robota dokonaná, potom nasledoval tanec a poriadna veselica, ako sa patrí pred dlhým pôstom. Na svoje si prišli aj najmenší účastníci smútočného obradu, ktorí boli za svoje masky a kresby odmenení sladkými dobrotami.

Aj seniori v DC Ruža mali pochovávanie basy v rovnaký deň a ako svorne povedali: „Stálo to za to.“ Nechýbali masky, sami si napiekli a priniesli občerstvenie. Aj ďalší klub seniorov Jednoty dôchodcov Slovenska v Hlohovci si pripomenul koniec fašiangov maškarným plesom v nedeľu 11. februára v priestoroch štadióna Mier. Nechýbala 80-ročné dievčatko v plisovanej sukničke, dúha, čert, bosorka a iné vydarené masky. Táto tradícia vnáša do zložitých sociálnych a ekonomických pomerov medzi ľudí prajnosť, lásku a humor. Nie vždy sú veci ružové, ale môžu byť aspoň farebné.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.