Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Na novú radnicu ušetrili 800 tisíc eur

Jedna z najvýznamnejších protitureckých pevností, ktorá sa podpísala v roku 1669 pod rodný list Leopoldova a neskôr jedno z najmladších miest na Slovensku, ktoré získalo štatút v roku 1971, oficiálne otvorilo tému tém. Radnica.
Už roky sa hovorí, že Leopoldov by si zaslúžil dôstojnú radnicu. Minimálne preto, že budova, v ktorej mestský úrad sídli, má už takmer sto rokov, nie je reprezentatívna, nevyhovuje funkčne ani esteticky. Prosto, na vyše štvortisícové mesto už kvalitatívne nestačí. „O Leopoldove sa dlho hovorilo ako o mestečku, čo znamená niečo medzi dedinou a mestom. Spolu s mestským zastupiteľstvom sa už niekoľko rokov snažíme dať Leopoldovu mestský charakter, aby nebol mestom len na papieri. Chceli by sme postaviť projekt, ktorý zodpovedá po architektonickej stránku 21.storočiu. Objekt, ktorý bude tvoriť s novovybudovaným námestím určitý celok a bude jeho modernou súčasťou,“ pripomenul primátor Leopoldova Milan Gavorník.
Mesto Leopoldov teda vyhlásilo architektonickú súťaž na budovu mestského úradu. Verejné obstarávanie, v ktorom je rozhodujúcim faktorom architektonická kvalita, prijateľná najnižšia cena, je na Slovensku výnimočnou udalosťou. Naopak v západnej Európe ide o bežnú prax a tá prispieva ku kvalite budov a priestorov postavených z peňazí dňových poplatníkov. Súťažiaci môžu svoje návrhy podať do 16. septembra 2014. O víťazovi rozhodne porota, v ktorej sú zastúpení traja renomovaní architekti doplnení o samosprávu: primátora Milana Gavorníka a poslanca Róberta Gergiča.
Dôležitou súčasťou zadania v obstarávaní je otázka, či pôjde o rekonštrukciu súčasnej budovy, nadstavbu alebo výstavbu úplne nového mestského úradu. Podľa slov primátora mesta je na súťažiacich, nech sa sami rozhodnú, čo má zmysel rekonštruovať, nadstavovať a či treba vystavať nanovo.
Asi najdôležitejšou otázkou ostáva, odkiaľ na projekt vziať peniaze. Tento problém je vyriešený, nakoľko vďaka dlhodobému efektívnemu hospodáreniu mesta mohli naň poslanci vyčleniť 800 tisíc eur z mestského rozpočtu. A čo si o samotnom zámere myslia samotní Leopoldovčania?
Róbert  Gergič, poslanec mesta: „Súčasná budova mestského úradu naozaj nie je reprezentatívna pre naše mesto. Viem a cítim, že Leopoldov potrebuje kvalitatívne viac, preto je rozhodnutie o príprave a realizácii projektu namieste. Verím, že súťažiaci prinesú so svojimi návrhmi mnoho inšpirácií, funkčnosti, architektonickej moderny.“
Dominik Antal, obyvateľ Leopoldova: „Myslím si, že už je načase venovať aj budove mestského úradu patričnú pozornosť. Sme síce mesto, ale mnohé dediny ju majú  krajšiu, vzhľadnejšiu a modernejšiu ako my. Vítam túto iniciatívu.“
Ján Mika, poslanec mesta: „S týmto rozhodnutím samozrejme súhlasím, pretože aj naše mesto potrebuje pre prvý kontakt s občanmi modernejší priestor. Verím, že súťažné náverhy budeme môcť  konzultovať a budú aj predmetom občianskej diskusie.“
V posledných rokoch sa vzhľad Leopoldova výrazne mení. Doteraz mesto rekonštruovalo tri centrá, kde je zvýšený prirodzený výskyt obyvateľov aj návštevníkov mesta: predstaničný priestor, športovo-kultúrne centrum pri štadiónoch a námestie. Nič nebráni tomu, aby ich v najbližšom období obohatila ďalšia dominanta – radnica.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.