Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Voňavá cibuľa, čo láme rekordy

Po osemnásty raz sa obec predstavila regiónu a celému Slovensku trojdňovou prehliadkou krásy, spevu, vône a tanca na tradičných Cibulových slávnostiach. Konali sa tretí augustový víkend a spolu s jubileom 50-ročnej školy dotvárali mozaiku 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Madunce a cibuľa, to už roky patrí k sebe a ani tentoraz neostali organizátori svojej povesti nič dlžní. Znova zaujali niečím výnimočným, akože inak, ďalším rekordom.

 Po piatkovej diskotéke určenej mladým sa nasledujúce ráno nieslo v znamení šikovnosti a umu madunických žien, ktoré z cibule vytvorili rekordne veľký obraz v tvare deväťstovky a zaniesli ho do priestoru billboardu. Pýcha tunajších poľnohospodárov, voňavá cibuľa, si tak opäť našla čestné miesto v slávnostnom prostredí.

Nasledovalo mastné chlebové cibuľové privítanie priamo pri fontáne na námestí, koncert speváckych  skupín Súčianka a Peterský hlas a pomaly sa pripravoval cibuľový sprievod obcou na čele s rodinou Cibulkovou. Za ňu sa zaradilo tentoraz historické motorové vozidlo, ktoré dostalo prednosť pred konským povozom a bolo naložené najcennejšou osádkou – starostkou obce Alenou Jelušovou. Smer amfiteáter. Tu sa prvá žena obce prihovorila stovkám návštevníkov a priniesla dobrú správu, že aj vďaka čerstvo vytvorenému billboardu s cibuľovou deväťstovkou získali Madunice opäť trofej s diplomom: Rekordman roka 2013.

Dva a polhodinový program odštartovala spevácka krojová skupina Maduničan, hudobné kvarteto Mazúrovci z Košolnej, ktorí ako jedni z najlepších účinkujúcich prevzali od organizátorov cibuľový kôš. Ďalšou z hviezd popoludnia bolo vystúpenie Nely Pociskovej a o čosi neskôr sa parket v amfiteátri zaplnil vďaka hudobnej skupine Profil.

Nedeľné dopoludnie už tradične patrilo slávnostnej svätej omši v miestnom kostole a okolo obeda sa všetko podstatné dialo na jazdeckom parkúre. Potom znova presun k amfiteátru, kde si dali rande mužské spevácke zbory zo Smoleníc, Kátloviec, Kočína-Lančára, Šoporne, Špačiniec a Skalky. V trojhodinovom programe Spievajte s nami spievali s mužmi aj ženy z publika.

Súčasťou tohtoročných Cibulových slávností boli aj súťaže o najkrajší balkón a najkrajšiu upravenú predzáhradku. V Maduniciach ich bolo v tieto dni požehnane a vyhrané mal každý, kto na tradičné slávnosti prišiel.

 

Naposledy zmenenéutorok, 27 august 2013 10:10

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.