Menu
Dnes má meniny: Ervín Zajtra: Slavomír

Jednoducho sa zbaľte a vyrazte do sveta Doporučený

V priestoroch kina Úsmev v Hlohovci sa 10. februára prišiel prezentovať festival Cestou necestou.

Jedným z organizátorov festivalu, Milanom Hanom, som sa o ňom rozprávala:

Môžete nám predstaviť tento festival? O čom vlastne je?

Tento festival vznikol v roku 2013 a založil ho Michal Knitl, ktorý je známy cestovateľ a publicista. Počas festivalu majú priestor nezávislí cestovatelia, ktorý cestujú rôznymi spôsobmi napr. autostop, motorka, trekking atď., porozprávať o krajine, o svojich pocitoch a zážitkoch z nej. Hlavnou myšlienkou je nezávislé cestovanie a to znamená cestovanie bez cestovnej kancelárie a čo najlacnejšie.

Aký bude dnes program festivalu?

Program pozostáva z troch prednášok: v prvej sa predstavím ja a budem rozprávať o Indii (3,5 mesiaca spolu s priateľkou Lenkou), kedy som prešiel na motorke od Himalájí až po úplný juh Indie, v druhej sa predstaví Pavel Dvořák - fotograf (manželku má pôvodom zo Šanghaja), ktorý žije už 10 rokov v Číne a bude teda hovoriť o nej, o jej pravej podobe a v poslednej prednáške bude predstavená pacifická hrebeňovka - PCT trail od hraníc Mexika s USA, ktorá končí v Kanade (dĺžka je takmer 4300km).

Ako vzniká takýto dokument?

Náš formát je zameraný na hovorené slovo a premietanie autentických fotiek a kratších videí.

Aj vy ste cestovateľ. Mohli by ste opísať situáciu, kedy vám nebolo všetko jedno?

V Indii pochopíte, že nedelíme zážitky na negatívne a pozitívne, ale na silné a ešte silnejšie. Ale silná káva bol napríklad festival v Pushkare, kde som videl asi najchudobnejších ľudí na svete, malomocné ženy bez článkov prstov, ako ležali na ulici a okoloidúci im hádzali peniaze. Veľmi silný zážitok bola aj cesta vlakom, kde ľudia spali, kde sa dalo a bežne na dlážke.

Máte nejaké životné motto, ktoré by ste chceli poslať hlohovským cestovateľom?

Jednoducho sa zbaľte a vyrazte do sveta.

Aké dobré vlastnosti, podľa vás, by mal mať cestovateľ?

Cestovať prakticky môže každý. Je to iba o komforte a cestovaní ako takom. Cestovaním sa formuje aj duch človeka, prispôsobivosť a pohľad na niektoré bežné veci doma. Nie je presná definícia správneho cestovateľa. Ak chcete spoznať určitú krajinu, choďte tam a zažite ju.

Čo spája dnešné tri dokumenty-prednášky?

Spája ich chuť cestovať. Každý z autorov mal iné chute. Ja som v prvej prednáške srdcom fanúšik motoriek, v druhej prednáške sa bude prezentovať totálny „čínomil“ a v tretej prednáške sa predstaví úplná láska k horám.

Kde ešte plánujete ďalšie zástavky – festivaly?

V roku 2018 sme navštívili 17 miest na Slovensku. V tomto roku sa rozrastáme a máme v pláne navštíviť o 6 viac.

Prídete ešte niekedy do Hlohovca?

Určite áno. Veľmi nás teší, že okolo 200 ľudí dnes prišlo na festival a vyjadrilo svoj záujem. Verím, že dnes nikoho nesklameme a MKC nás pozve opäť. 

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.