Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Ako prežívali Veľkú noc v Šulekove kedysi Doporučený

Sú sviatky v roku, ktoré sú výnimočné svojím posolstvom.

K nim určite patrí Veľká noc. Je to čas, kedy sa hlási jarné počasie a s pribúdajúcim slnkom to ľudí ťahá do prírody, alebo si slnko nosia do rodín.

Tieto sviatky patria k tradíciám na Slovensku. V Šulekove, ako nám porozprával Jozef Košťál z Jednoty Dôchodcov Slovenska, mala Veľká noc svoju tradičnú moc. Bolo zvykom, že na Kvetnú nedeľu sa chodilo po dedine s „Novým májom“, menším ihličnatým stromčekom ozdobeným s kraslicami a reťazami. Zvykli s ním chodiť mladí ľudia po domoch, aby si dačo privyrobili. (Dnes sa tiež v Hlohovci stavia máj, 30. Apríla na nám. sv. Michala.) V tento deň si chlapci začali vyrábať šibáky z vŕbového prútia. Pokračovalo sa až na Veľký piatok, kedy dievčatá vyzdobili okolie kostola, kedy neskôr nasledovala procesia, kde nechýbal baldachýn a kňaz, ktorý dával každému požehnanie. Končila pri kostole, nasledovala svätá omša a bol pripravený hrob s telom Pána. Biela sobota bol deň, kedy sa v domoch obracali ženy a pripravovala sa nedeľná hostina, t.j. varilo, pieklo sa a upratovalo. K večeru sa tiež chodilo pokloniť Božiemu hrobu do kostola, kde niektorí bozkávali mŕtve telo Pána. Veľkým sviatkom bola veľkonočná nedeľa a celá dedina sa stretla v kostole. Veľkonočný pondelok býval veselý, chlapci chodili šibať a polievať dievčatá. Tie im za poriadnu šibačku darovali kraslice (vyrobené z uvarených vajec) a vešali na šibáky stužky. Nuž, ako sám vraví, niektoré tradície pretrvávajú dodnes, hoci nie všetky. Ľudia si ctia odkaz starších generácií a hoci je doba iná, moderná, tajomstvá Veľkej noci ako aj úcta voči Pánovi zostala.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.