Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Festival letectva začal Doporučený

V týchto dňoch (4.-5.mája) prebieha v Piešťanoch na letisku festival letectva.

Termín jeho konania nie je náhodný. 4. mája (Ivanka pri Dunaji) si pripomíname 100 rokov od úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika. Organizátori pripravili bohatý program, kde sa predvádzajú rôzne letecké skupiny, ale aj umeleckú časť, v ktorej si M. R. Štefánika ľudia mohli pripomenúť. V sobotu som na festivale natrafila na neprehliadnuteľného mladíka v hnedej leteckej koženej čiapke, zelenej bunde a hnedých čižmách – p. Galamboša (26 rokov) z Bratislavy, ktorému som adresovala zopár otázok:

Čo vás motivovalo prísť na tieto letecké dni do Piešťan?

Ja ukončujem výcvik na pilota. Najskôr som sa zaujímal, prečo lietadlo lieta a neskôr som začal študovať letectvo. Lietanie pre mňa a aj pre moju snúbenicu, ktorá je tu dnes so mnou, je naša veľká vášeň. Je to niečo medzi poslaním a plnením si detského sna u mňa.

Čo pre vás ako človeka znamenal generál M. R. Štefánik?

Dnes som sa obliekol ako letec, možno ako p. Štefánik, lebo si ho veľmi vážim. Pre mňa ako človeka je to ten pravý Slovák celou svojou dušou i telom. Myslím, že aj právom vyhral televíznu súťaž o „Najväčšieho Slováka“. Na Slovensku máme veľa šikovných ľudí a on to vedel tiež, a preto hájil ich právo na vlastný štát vo svete. Dnes, podľa mňa, chýba mladých ľuďom hrdosť na svoju vlasť. Jednak to nie je automatické, mali by si uvedomiť, že ľudia, ktorí hovoria jednou rečou, majú svoj štát.

Veľa cestujete? Aký je váš názor na vlastenectvo?

Ja som bol pred polrokom ešte v Anglicku. Moja snúbenica študuje na univerzite v Bologni v Taliansku. Momentálne som sa vrátil z Chorvátska, predtým sme boli v Rusku v Petrohrade. Jednak je to tým, že ja asi od 1 roku veku lietam, lebo naša rodina má cestovnú kanceláriu. Milana R. Štefánika môžem pokladať za jedného z mojich idolov. Myslím si, že si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť zo strany verejnosti. V tejto dobe si akosi viac pripomíname ľudí z minulosti, ktorí pre nás niečo urobili, čo je chvályhodné. A teda začíname si viac vážiť, čo máme. Považujem ho za veľký symbol a veľký vzor, lebo spojil odborné vedomosti s rozsiahlou kvalitnou vzdelanosťou a s osobnou charizmou. Dokázal prepojiť diplomaciu s jednoduchými ľuďmi, alebo s vojakmi. On veril v lepší svet a tak aj žil.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.