Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Láska je večná – námet galaprogramu ZUŠ

Základná umelecká škola (ZUŠ) funguje v Hlohovci stabilne už niekoľko desiatok rokov a pripravuje deti po rôznej umeleckej stránke. V stredu 5. júna v popoludňajších hodinách sa stretli členovia, žiaci ZUŠ, aby predstavili svoje tanečné a literárno-dramatické schopnosti v galaprograme o láske v Empírovom divadle pred úžasným publikom. Zapojili sa aj šikovní výtvarníci, ktorí namaľovali motýle ako rekvizity na oponu v pozadí, lebo milovať znamená tiež cítiť „motýle v bruchu“. Pod vedením Simony Černej zatancovali deti viaceré ľudové a džezové tance. V druhej polovici sa zase predstavili deti spolu s Lisou Catherine Gregor, autrálčankou, ktorá ich na tento večer pripravovala a učila ich moderný tanec aj s prvkami baletu. Ako sama povedala, Hlohovec si obľúbila a prekvapením boli pre ňu deti, lebo boli poslušné na hodinách a silné, aby vydržali náročnú výuku. Medzi tancom bolo predstavenie na motívy diela Rómeo a Júlia podľa W. Shakespeara, K. Hammerlinga, ktoré si pedagogička Jana Štefánia Kuzmová (spolu s Milanom Tvrdým) upravila a výsledkom bolo: Láska je večná – rozhodnutie Shakespeara (karneval, láska, odsúdenie a smrť, láska nezomiera). Spomínaná pedagogička celým galaprogramom aj sprevádzala.

Čítať ďalej...

Na slovíčko Marián Kamenčík

Na 1. ročníku „Noci múzeí sa galérií“ sme navštívili Vlastivedné múzeum v Hlohovci (18. mája), kde sme si mohli zdarma pozrieť expozície a vypočuť zaujímavé prednášky. Poslednou bola prednáška Mariána Kamenčíka o rôznych autoroch a ich dielach, s ktorými sa spája istá mystifikácia (zahmlievanie skutočnosti). Práve posledného prednášajúceho, Mariána Kamenčíka, som sa spýtala pár zvedavých otázok:

Dnes ste v prednáške hovorili o podmienkach, v akých tvorili rôzni poeti a aj o rôznych mystifikáciách v histórii niektorých diel. Máte spomínané diela v knižnici múzea?

Knižnica múzea sa primárne sústreďuje na odbornú literatúru, a ak sa texty umeleckej literatúry dotýkajú Hlohovca, tak ich máme v regionálnej sekcii. Väčšinu z dnes spomínaných textov máme aj v knižnici múzea a sú prezenčne prístupné (pretože väčšina textov je iba v jednom exemplári) záujemcom počas otváracích hodín.

Je fond knižnice stabilný, alebo ho aj obohacujete o nové publikácie?

Samozrejme, že fond sa stále obnovuje. Po reorganizácii fondu a uvedení do praxe systému desatinného triedenia, sme ho rozdelili na rôzne tématické celky. Publikačné diela pribúdajú do fondu kúpou, výmenou a aj darovaním. Sústreďujeme sa predovšetkým na našu odbornosť v oblastiach histórie, archeológie, etnológie, prírodných vied a aj na regionálne tlače. Snažíme sa obohacovať fond o publikácie všeobecnejších a univerzálnejších tém.

Dnes ste hovorili o autoroch, ktorí sú spätí s našim mestom. Mňa zaujal práve Jára Cimrman, ktorý má aj pamätnú tabuľu na kopci Šianec. Je to osoba, ktorú nikto nevidel, ale každý o nej počul. Plánujete takto zvečniť aj niekoho ďalšieho?

Písomná zmienka o Járovi Cimrmannovi je zapísaná Ferdinandom Spálom v kronike mesta. Vraj letel vo vzducholodi s grófom Ferdinandom Zeppelinom nad Hlohovcom. Keďže je to v kronike mesta ako záznam, tak sme dali vytvoriť pamätnú tabuľu, ktorá bola slávnostne osadená na kopci Šianec, pretože je odtiaľ výhľad na celé mesto. Symbolicky, veď aj J. Cimrman zo vzducholode videl mesto ako na dlani. V rámci OZ Ex Libris Ad Personam Hlohovec a aj múzea iniciujeme tvorbu takýchto pamätných tabúľ, čím zviditeľňujeme významné osobnosti späté svojim životom s mestom. Nemusia to byť však vždy práve tabule. Teraz napríklad uvažujeme o biografickom údaji v prenesenom význame, ktorý by mal výpovednú hodnotu. Uvažuje sa napr. o vytvorení jedného miesta na parkovanie pre automobil Mikiho - pretekára.

Ak by niekto mal nápad, stačí sa na vás obrátiť?

Pokojne sa môžu obrátiť na mňa, riaditeľa múzea, alebo predsedu Ex Libris Ad Personam Hlohovec, Helenu Pekarovičovú. V podstate sme stále v kontakte a tieto veci riešime priebežne.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.