Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Tip na výlet: Vyhliadky v okolí Hlohovca

Pohľad z vyhliadky Šianec, foto: L. Hausknechtová Pohľad z vyhliadky Šianec, foto: L. Hausknechtová

V okolí Hlohovca sa nachádza niekoľko veľmi pekných miest, odkiaľ môžete pozorovať krajinu tak trochu z vtáčej perspektívy. Ide o vyhliadky, ktoré nám ponúkajú krásny výhľad na okolitú krajinu a sú to ideálne miesta na vypnutie od dennodenného zhonu.

maduniceMadunická vyhliadka
Najvzdialenejšie miesto z nášho výberu je pre obyvateľov obce Madunice iba na skok. Hovoríme o Madunickej vyhliadke, aj keď označenie vyhliadka je možno trošku prehnané, pretože je to iba umelý kopec zarastený trávou. Ten však ponúka návštevníkovi krásnu panorámu okolia.
Všetky trasy na vyhliadky sme začínali na Námestí sv. Michala, bol to náš pomyselný stred mesta, a tak to bolo aj pri ceste na Madunickú vyhliadku. Z centra mesta je potrebné sa dostať na železničný most, cez ktorý prejdete a pôjdete smerom k Maduniciam. Keď v diaľke zazriete Madunický most, na druhej strane napravo od neho môžete spozorovať aj cieľ vašej cesty. Touto cestou sa dá dostať až do Piešťan. My sme sa na miesto dostali rekreačným tempom približne za pol hodinu na bicykloch. Nečakajte žiadne lavičky či upravený terén, je to jednoducho kopec, z ktorého sa môžete kochať krásnym 360-stupňovým výhľadom. Z tohto miesta sa nám naskytá jedinečný pohľad na obec Madunice s majestátnou kostolnou vežou a taktiež na drahovský kanál, ktorý vedie k madunickej vodnej elektrárni. Vyhliadka sa nachádza na frekventovanej najmä cyklistickej trase, takže pri najbližšej ceste do Maduníc ju určite nevynechajte a spestrite si tým svoj program.

militarisVyhliadka Militaris
Ďalšie miesto, ktoré stojí za zmienku, je vyhliadka Militaris. Túto vyhliadku pozná v Hlohovci pravdepodobne len niekoľko ľudí a väčšina obyvateľov o nej doposiaľ nepočula. Nachádza sa v nadmorskej výške 239 m. n. m. a ponúka výhľad na mesto, ktoré inak z tejto svetovej strany nemáte možnosť vidieť. Jej názov vznikol aj vďaka výskytu rastlinky vstavač vojenský (Orchis militaris) s bielofialovými kvetmi, ktorý obľubuje takéto suché a teplé prostredie. Od Námestia sv. Michala je vzdialená 2,5 km a ak sa dostanete k obchodnému domu Kaufland, cesta tam trvá naozaj krátko. Máte dve možnosti, ako sa tam dostať. Prvá z nich je cesta za kruhovým objazdom smerom ku Kauflandu, kde je potrebné zabočiť vpravo a po asfaltovej ceste sa dostať až k prvej odbočke na poľnú cestu, ktorou prechádzate okolo poľa. Na konci poľnej cesty zabočíte vľavo nahor na dve vychodené koľaje a potom sa musíte cez veľmi vysokú trávu dostať až na vrch kopca.
infografikyDruhá a príjemnejšia cesta vedie rovno po ceste č. 513 II. triedy, smerom na Nitru, kde sa takmer hneď za tabuľou s označením Hlohovec nachádza priechod pre chodcov. Oproti priechodu je zarastený chodníček, ktorý smeruje malým zvyšujúcim sa stúpaním nahor. Cestička vedie vedľa oploteného pozemku. Po približne 10 minútach sa ocitnete na vrchu kopca, z ktorého možno vidieť celý Hlohovec. Môžete pozorovať Malé Karpaty či Považský Inovec a ak si na výlet vyberiete správny čas, môžete zazrieť vychádzajúci vlak smerujúci do obce Kľačany, čo má svoje čaro. Toto miesto opäť neponúka žiadne lavičky či upravený terén, naopak, terén je neupravený a hodí sa naň pevná obuv. Napriek tomu spoznať okolie Hlohovca a popritom mať výhľad na mesto ako na dlani je určite dostačujúci dôvod spraviť si výlet aj na túto vyhliadku.

Vyhliadka Šianec
urbanokNa koniec nášho výberu máme to najlepšie. Určite najznámejšia vyhliadka v Hlohovci, vyhliadka Šianec, patrí medzi miesta, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Prístupnosťou patrí medzi najobľúbenejšie, pretože sa k nej dostanete jednoducho autom a máte možnosť zaparkovať na malom parkovisku. Autom sa k vyhliadke dostanete z cesty II. triedy č. 507 smerom do obce Dvorníky, kde vás navedie informačná tabuľa s nápisom Vyhliadka Šianec. Určite nie menej využívaná je aj pešia trasa z ulice Šomodskej, na ktorej konci zabočíte vľavo na hlinenú cestičku a ňou už len stúpate do kopca. Po ceste sa môžete zastaviť pri altánku sv. Urbana známeho ako Urbánok, z ktorého sa už črtá pekný výhľad. Cesta je strmšia, ale výhľad stojí za to. Na vyhliadke je vydláždený chodník, niekoľko lavičiek, dva prístrešky a dokonca aj smetné koše. Veľkým plusom je informačná tabuľa v rôznych jazykoch, ktorá vďaka panoramatickej fotografii popisuje výhľad z miesta, na ktorom sa nachádzate. Počas dobrej viditeľnosti môžete vidieť Malé Karpaty, Považský Inovec, priľahlé obce ako Brestovany, Trakovice, či Leopoldov. Dominantou vo výhľade je určite hlohovský zámok, ale aj malá strieška Urbánku vykukujúca spoza korún stromov. Táto vyhliadka by mala byť jedným z miest, ktoré nikto pri návšteve Hlohovca nevynechá. A ak v Hlohovci bývate, bola by škoda nevyužiť také krásne miesto a nevyraziť do prírody napríklad aj sem.

text a foto: Lucia Hausknechtová

2 komentáre

 • feferonka

  A ta sa nachadza kde? Rada sa tam pridem pozriet

  Napísal(a) feferonka nedeľa, 07. september 2014, 15:10 Odkaz na komentáre
 • rastislav mesároš

  a Jalšovská vyhliadka chýba a ta je najkrajšia v okolí

  Napísal(a) rastislav mesároš piatok, 05. september 2014, 16:37 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

 • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.