Menu
Dnes má meniny: Jana Zajtra: Tichomír

Záujem o planetárium v Hlohovci rastie Doporučený

Astronómia sa dostáva do záujmu verejnosti.

Ako uviedol riaditeľ Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika Jozef Krištofovič, je to aj zásluhou médií, ktoré propagujú zaujímavé úkazy na oblohe. Od tohto sa potom odvíja záujem ľudí o návštevu takéhoto zariadenia. V Hlohovci máme v tomto smere možnosť, ktorú nám môže závidieť nejedno mesto.

Záujem rastie, hlavne o návštevu planetária, ale aj o pozorovanie oblohy ďalekohľadom, ktoré je však veľmi závislé od počasia. Vidíme to i na našich exkurziách pre verejnosť, kde chodí čoraz viac ľudí. Večerná obloha v januári je bez planét, ktoré vychádzajú až nad ránom,“ uviedol J. Krištofovič, podľa ktorého sú to postupne Jupiter, Mars a Saturn. Venuša je v januári nepozorovateľná. Na večernej oblohe sú podľa riaditeľa najlepšie pozorovacie podmienky pre Mesiac. Okrem Mesiaca môžeme pozorovať zimné súhvezdia, ktorým kraľuje Orión (na obrázku) s najjasnejšími hviezdami Betelgueze a Rigel, najjasnejšou hviezdou zimnej oblohy je ďalej Sírius v súhvezdí Veľký Pes.

Podujatia vo februári

V Hvezdárni planetáriu budú vo februári organizovať 19. ročník Csereho astronomických dní, ktoré sú určené pre všetkých záujemcov o astronómiu, teda i pre verejnosť. V programe budú 3 prednášky a v prípade priaznivého počasia aj pozorovanie oblohy. Ostatné programy pre verejnosť budú v planetáriu: 11. februára o 15:30 Fantastická cesta, o 17:00 Slnko odhaľuje svoje tajomstvá, 18. februára o 15:30 Vesmírne cesty, o 17:00 Planétky a kométy. Po skončení druhého programu o 18:30 bude opäť v prípade priaznivého počasia pozorovanie oblohy.

Cena Eleméra Csereho

Minulý rok sme venovali veľa podujatí pripomienke Dr. Csereho pri príležitosti 100-ho výročia jeho narodenia hlavne v oblasti popularizácie, pretože on bol priekopníkom v tejto oblasti,“ vysvetlil J. Krištofovič. Na základe činnosti hvezdárne za uplynulé roky v tejto oblasti bola v Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied schválená Cena RNDr. Eleméra Csereho za popularizáciu astronómie na Slovensku, ktorá sa udeľuje každoročne jeho nasledovníkom z hvezdární, univerzít, akademickej pôdy, aj astronómom amatérom. Teda jeho odkaz, že astronómia má prísť k ľuďom sa napĺňa.

Modernizácia planetária

Tento rok je v pláne modernizovať planetárium osadením digitálneho prístroja, ktorý ponúka kvalitnejšie zobrazovanie oblohy a lepšiu zobrazovaciu techniku objektov na oblohe. Taktiež plánujú skvalitňovať pozorovaciu techniku.

Štúdium astronómie

Záujem o projekty z astronómie na stredných alebo vysokých školách nie je veľký. Vlani sme mali jedného študenta so stredoškolskou odbornou činnosťou a jedného diplomanta. Je to spôsobené i tým, že astronómia sa postupne vytráca z učebných osnov základných i stredných škôl,“ dodal ďalej riaditeľ. Na Slovensku sa dá astronómia študovať na pomaturitnom štúdiu pri Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove a na univerzitách ako napríklad Univerzita Komenského v Bratislave a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.