Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Náučný chodník Cesta chotárom Dolné Otrokovce Doporučený

O rozvoji vidieckej turistiky sa toho už nahovorilo veľa.

No za posledných dvadsať rokov sa neurobilo takmer nič, čo by prinieslo reálne výsledky. Väčšinou je najväčším vinníkom nedostatok peňazí a udržateľnosť projektov. Prax však ukázala, že jediným problémom sú ľudia, ich ochota spolupracovať a vytvárať niečo nové. Našim prvotným cieľom bolo vytvoriť skupinu tvorivých ľudí, ktorí dokážu vytvárať inovatívne, ale zároveň aj finančne nenáročné projekty. Potom sme pripravili viacero samostatných projektov zameraných na rozvoj cestovného ruchu, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Jedným z takýchto projektov bolo aj vybudovanie náučného chodníka s oddychovou zónou v obci Dolné Otrokovce. Slúžil by ako oddychová zóna pre obyvateľov a návštevníkov obce, turistická atrakcia najmä počas pravidelných podujatí (turistické pochody a Dožinkové slávnosti) a na doplnkové vzdelávanie našich detí v oblasti histórie a prírodovedy. Jeho súčasťou budú tradičné ovocné aj okrasné dreviny, bylinkové a kvetové záhony, lavičky, smetné nádoby na triedený odpad a interaktívne informačné tabule s hrami pre mobilné zariadenia používajúce QR kódy. Tak vznikol projekt Cesta chotárom Dolné Otrokovce, na ktorý nám prispela Nadácia Slovenskej sporiteľne sumou 3100 €. Obec Dolné Otrokovce projekt spolufinancovala vo výške 900 €. Náučný chodník Cesta chotárom Dolné Otrokovce bol vybudovaný v októbri roku 2017. Jeho súčasťou bolo vybudovanie ovocnej a bylinkovej záhrady v areáli materskej školy v Dolných Otrokovciach. Obsahuje 5 informačných tabúľ so začiatkom pri autobusovej zastávke v blízkosti Obecného úradu. Náučný chodník Vás prevedie chotárom Dolných Otrokoviec. Aj sa trochu nachodíte, aj sa niečo naučíte a aj si zahráte hry, ktoré nájdete na informačných tabuliach s pomocou Vašich mobilných zariadení. Na trase dlhej 1,86 km nájdete celkovo 5 informačných tabúl. Každá je zameraná na samostatnú oblasť. Nájdete na nich mnoho zaujímavých informácií a hier, ktoré sa sprístupnia po nasnímaní QR kódu na tabuli. Prejsť celým chodníkom Vám zaberie približne 35 minút. Putovanie začína od zastávky pri Obecnom úrade, kde sa nachádza tabuľa č.1 zameraná na históriu obce. Prejdete okolo kostola svätého Michala archanjela, okolo Obecného úradu a vystúpite do parku, kde nájdete tabuľu č. 2 venovanú miestnej faune. Chodník Vás potom zavedie k miestnej Materskej škole. Tu nájdete tabuľu 3. popisujúcu flóru vyskytujúcu sa v tejto oblasti. Uvíta Vás aj školská záhrada, kde nájdete množstvo ovocných stromov a kríkov. Prezrite si aj bylinkové záhony, o ktoré sa starajú miestne deti a možno Vám dajú ochutnať aj čerstvý bylinkový čaj. Chodník Vás od školy zavedie popri ihrisku na Pažiť s tabuľou č. 4 zameranou na archeológiu. Vaše putovanie pokračuje k Potoku a poslednej tabuli č. 5, na ktorej nájdete zaujímavosti zo života obce. Chodník sa končí na Obecnom úrade. Tu prebehne aj vyhodnotenie súťaží a odovzdanie cien.

2 komentáre

 • Vopálecký Zdeněk

  Jedno z nekrásnějších míst Československa a tím tedy současného Slovenska. Strávil jsem tam přenádherné chvíle svého dětství a dnes mne to tam táhne stále.

  Napísal(a) Vopálecký Zdeněk štvrtok, 19. apríl 2018, 02:38 Odkaz na komentáre
 • Katarina

  Myslim najkrajsi chodnik v mojom zivote
  S mojou babkou som sa toho chodnicku nachodila
  Dolne Otrokovce je proste miesto na
  Nabratie novych sil

  Napísal(a) Katarina pondelok, 12. marec 2018, 21:22 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

 • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.