Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Poznáme odborníkov na bereksecké nárečie

Pred týždňom sme na našom webe zverejnili kvíz o berekseckom nárečí. Pozostával z 20 otázok na známe i menej známe bereksecké výrazy. Ku každej otázke boli tri možnosti. Tí z vás, ktorí správne odpovedali na všetky otázky a  správne preložili do slovenčiny všetkých 20 výrazov boli zaradení do losovania o tri zaujímavé poukážky na nákup a služby v hlohovských obchodoch.

Čítať ďalej...

KVÍZ O CENY: Bereksecké nárečie

Bereksecké nárečie je súčasťou západoslovenského a je príbuzné s okolitými na spojnice Trnava – Radošina (historicky Nitrianska stolica). Podobne sa rozpráva aj v Hlohovci cez Rumanovú až po Nitru na juhu od Berekseku, ale nie v Červeníku na severe, kde má nárečie výrazné odlišnosti, najmä používanie dz namiesto d, rovnako ako v Trnave.

Čítať ďalej...

Historický kvíz: ako poznáme Frašták?

Koľko toho vieme o histórii nášho mesta? Uplynulé dva týždne si hlohovčania mali možnosť svoje vedomosti overiť na www.frastackenoviny.sk, kde sme pre nich pripravili malý historický kvíz pozostávajúci z 11 otázok. Do kvízu sa zapojilo 241 riešiteľov, len 19 z nich odpovedalo správne na všetky otázky.

Čítať ďalej...

Z vedomostí o Štúrovi by sme dostali dvojku

  • Zverejnené v Relax

Celé Slovensko si v závere októbra pripomenulo na celonárodných oslavách v Uhrovci dvesté výročie narodenia jednej z najväčších osobností slovenskej histórie - Ľudovíta Štúra. Dvojdňová spomienka na reformátora slovenských dejín, filozofa, publicistu, jazykovedca i básnika bola tématickým vyvrcholením roku 2015, ktorý je oficiálne venovaný práve Ľudovítovi Štúrovi.

Čítať ďalej...
Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.