Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Cukrárske ozdoby, ktoré sú ako živé Doporučený

Kedysi rada piekla torty, dnes vyrába ozdoby, ktorými sa zdobia. Svojmu súčasnému povolaniu sa naučila z internetu. Ostala na invalidnom dôchodku a keďže bola doma, pomocou rôznych návodov, fotopostupov a videí na webe sa to pred piatimi rokmi začala učiť ako samouk. Dnes už druhý rok podniká a vyrába všetko od výmyslu sveta. Topánočky, kvety, bábätká, kolísky, zvieratká, postavičky, traktoríky, autíčka, hračky pre deti... V týchto dňoch je najväčší záujem o vianočné ruže, ale robieva aj rôzne vianočné ozdoby, napríklad babku s dedkom a darčekmi sediacich pri stromčeku (pozri foto na titulke FN) či medvedíkov s darčekmi pri stromčeku a iné. Alena SVÍBOVÁ (54).

Cukrovinkarka 5 800x533Ako prvé sa naučila robiť kvety, postupne postavičky a neskôr začala používať silikónové formičky a farby. Čím dlhšie sa tomu venovala, tým jej to išlo lepšie a tým lepšie pomôcky a zlepšováky boli k dispozícii. Tvrdí, že dnes si bez toho už nevie predstaviť život. „Ja v noci nespím, v noci vyrábam,“ hovorí so smiechom a vzápätí svoje tvrdenie vysvetľuje: „Je to môj koníček. Keby to nebola záľuba, tak sa to nedá robiť, lebo je to veľmi náročné na trpezlivosť.“

Ozdoby najskôr vyrábala sama doma, ale keďže objednávok bolo čím ďalej viac a sama už nestíhala, tento rok otvorila prevádzku v Hlohovci, kde podľa potreby chodia na výpomoc i dve pracovníčky.
Cukrovinkárka 2 800x533
Hmotu, z ktorej vyrába ozdoby, nekupuje, ale vyrába vlastnú. „Túto hmotu som vyvíjala tri roky a niekedy je o ňu väčší záujem ako o samotné výrobky, no nepredávame ju. Vďaka nej sa naše výrobky netopia, nedeformujú a nerosia, ako napríklad pri marcipáne a sú trvácne,“ vysvetľuje. „Naše výrobky sú certifikované pre styk s potravinami a sú vyrobené z jedlých materiálov. Avšak podľa potravinárskeho kódexu, výrobok, ktorý obsahuje nejakú nejedlú časť, nesmie byť definovaný ako jedlý. Keďže je v nich použitý fluoristický drôtik a páska, ktorými sú napr. upevňované lupene alebo lístky v kvietkoch, sú označené ako nejedlé,“ pokračuje.
Cukrovinkárka 0 604x800Každá jedna ozdoba sa vyrába na etapy, pretože všetko sa musí dať usušiť do sušičky, aby to stuhlo. Najskôr sa spraví prvá časť výrobku, suší sa, potom sa namaľuje a zas sa suší. „Keď robím postavičku, ako prvé musia byť hotové pevné nohy, keď robím ruže, najskôr musím mať pripravený stred, potom naň dorábam ostatné lupene,“ opisuje postup výroby a prezrádza, že najjednoduchšie sú tie ozdoby, ktoré sa vytláčajú z formičiek, ako napr. bábätká alebo mackovia.


Cukrovinkárka 1 612x800Napriek tomu, že neprevádzkujú e-shop, núdzu o objednávky nemajú, ozdoby dodávajú do cukrární nielen na Slovensku, ale vďaka referenciám a výstavám si budujú odberateľskú sieť i u našich susedov v Čechách a Rakúsku. „Snažím sa, aby naše výrobky čo najviac zodpovedali skutočnosti, boli prepracované a zakladám si na detailoch a práve to, že naše ozdoby vyzerajú ako skutočné, nás posúva ďalej a pridáva nám ďalších odberateľov,“ vysvetľuje a dodáva, že najviac objednávok mávajú pred prijímaniami, birmovkami a v predvianočnom období. „Stánok s našimi výrobkami bude i na vianočných remeselníckych trhoch na hlohovskom Zámku,“ dodáva.

Foto: av
Pozn.: Článok bol publikovaný v tlačenom vydaní FN č. 25-26, 10.12.2014

Cukrovinkárka-titulka-foto-av 800x533

Cukrovinkarka 9 800x533

Cukrovinkarka 8 800x533Cukrovinkarka 7 800x533Cukrovinkarka 6 800x533

1 komentár

  • Veronika

    Kde by som mohla kúpiť cukrarske ozdoby, ktoré sú na tejto stránke zobrazené. Ide mi o detské topanocky.
    Ďakujem za odpoveď

    Napísal(a) Veronika streda, 15. máj 2019, 21:36 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.