Menu
Dnes má meniny: Urban Zajtra: Dušan

Ako si uloviť vianočného kapra Doporučený

Štefan Štipák je pomocný hospodár miestneho rybárskeho zväzu, ktorý pomáha pri zarybňovaní, je vedúcim rybárskej stráže a rybárskeho výboru.

Ochotne nám odpovedal na otázky týkajúce sa aktuálnej témy rybárčenia pred Vianocami.

Kedy je najideálnejšie v roku ísť chytať ryby?

Najideálnejšie je to od polovice mája, kedy začína sezóna. Medzi nami.. my máme 2 druhy rybárov. Jedni zoberú všetko, čo chytia a tí druhí – športoví rybári, chytajú pre zábavu a šport. Keď chodím na kontroly, kontrolujem výlov. Každý registrovaný rybár má nárok na 50 šľachtených rýb za rok. Pravdupovediac žiadna rodina toľko rýb za rok nespotrebuje. Preto treba chytať tak, aby ostalo aj pre druhých, alebo pre ďalšie generácie. Podľa môjho názoru sa nemôže loviť do úplného vyčerpania riek. Áno, mávali sme v minulosti štedrých sponzorov (bývalá Slovakofarma a. s.), ktorí financovali veľkú násadu do Peterského bágroviska. Dnes nemáme takých sponzorov, preto nemáme možnosti zarybniť všetky jazerá navôkol.

Ktorými druhmi rýb dnes zarybňujete?

Máme okolo 75 000 Eur na rok na zarybňovanie. Aj keď sa to zdá, nie je to veľa na náš región a na množstvo rybárov. Máme okolo 2500 členov vrátane detí, seniorov. Pravidelne na jeseň sa zarybňuje, dáva sa násada. Zarybňujeme cez rok mrenou, podustvou, jalcom, tento rok aj jeseterom, úhorom. Nedávno sme pustili do Váhu kapra K2 (okolo 1450kg) – hlavná ryba, podporenú radou rybárskeho zväzu zo Žiliny, pretože táto ryba je celoslovenská. Do nášho regiónu totiž chodia chytať ryby ľudia z celého Slovenska. Od budúceho roku sa mení odchytová dĺžka kapra zo 40cm na 45cm. Je to taká horúca novinka. Rybári môžu túto informáciu nájsť vo vestníku rady Žilina, alebo pri kúpe miestnej povolenky. Pri rôznych rybách je to rôzne. Pri amurovi je to 70cm, pri kaprovi teda 40cm dosiaľ na celom Slovensku a bude to navýšené na 45cm. Veľká škoda, že nemôžeme navýšiť vrchnú odchytovú mieru, pretože je zákonom daná. Takto je možný výlov 10-12kg kapra a tá ryba by vo vode mohla ostať.

Je limitovaný vek rybára?

Na mestskom úrade v Hlohovci je možné si zakúpiť povolenku na rybolov. Od 0-6 rokov dávame detské rybárske lístky zadarmo pre malých rybárov na palicu bez navijáka – bič. Od 6-15 rokov je detský rybársky lístok za poplatok v doprovode dospelého na jednu palicu s navijákom a môže loviť rybu ako dospelý rybár. Od 15-18 rokov dostane mládežnícky rybársky lístok a môže chytať bez doprovodu na 2 palice s navijákom. Doprovod je pri menších deťoch potrebný, aby sa deti naučili, čo si môžu pri vode dovoliť a čo nie. Doprovod nemusí byť rybár, ale musí to byť dospelá osoba. Prípadne sa môžu iného dospelého - chytajúceho rybára spýtať priamo pri vode na jeho skúsenosti. Nechceme odradiť malých rybárov, preto ich skôr výchovnou metódou chceme pritiahnuť k rybárstvu. Nie vždy majú rodičia skúsenosti s rybárčením a ich deti to napriek tomu láka.

Koľkokrát do roka v našom regióne bývajú rybárske preteky?

V Hlohoveckom regióne máme najskôr preteky detské. Súťažia žiaci základných škôl (asi 4-členné družstvá) na Leopoldovskej štrkovke (kedysi to bývalo v Zámockom parku). Potom máme detské zväzové preteky (0-15r.) v Maduniciach na kazetách. Máme aj dôchodcovské preteky v Leopoldove, kde môžu súťažiť aj hendikepovaní rybári a ženy (organizátorom je Zuzana Svobodová). Hneď nato sú preteky funkcionárov a členov miestneho zväzu. Posledný víkend pred otvorením sezóny sa organizuje veľký pretek na peterskom bágrovisku pre 2 a 4-členné tímy na 1 palicu, alebo na 2 palice (1 človek chytá doobeda a druhý poobede). Minulý rok bol „Peterský Kapor“, športový-súkromný pretek (systém chyť a pusť).

Považuje sa rybárstvo za šport?

Nie je to olympijský šport, ale napr. pri prívlačoch, alebo muškárení (chytanie pstruhov) sa človek aj hýbe, stojí vo vode.. V každom prípade je to pre niektorých šport a pre iných relax. No musím spomenúť Majstrovstvá sveta, ktoré sa konali na kanáli v Maduniciach v roku 2009. Rybárstvo je na veľmi vysokej celosvetovej úrovni. Boli tu plavačkári - „na plávanú“ z celého sveta, feedristi (lov na košík a nahadzuje sa na ťažko, bez štuplíka, takže rybár musí pozorne sledovať, čo sa deje s udicou). Momentálne sa pripravuje nový zákon o rybárstve. Veríme, že naplní naše očakávania. Na sociálnych sieťach sa veľa o tom diskutuje.

Je to finančne náročný šport?

Určite áno. Človek, ktorý sa tomu venuje, tomu aj veľa obetuje.

Ako sa nadšenec rybolovu môže stať členom miestneho zväzu?

Na mestskom úrade v Hlohovci si zakúpi rybársky lístok (miestny, alebo celozväzový-celoslovenský) a dostane k tomu inštrukcie spolu s novinkami, ktoré platia pre rybárov. Obnáša to aj ďalšie poplatky, aby sme vedeli zabezpečiť chod zväzu a jeho aktivity. Celozväzový však neplatí na všetky vody na Slovensku, ale len na vody určené (napr. Madunický kanál, Váh, Sĺňava, Zemplínska šírava, Orava..). Momentálne máme v Maduniciach nepísaný svetový rekord – 30,9 kg kapor. Ryby ulovené tam sa vždy púšťajú späť do vody.

Sú udržiavané toky v našom regióne?

Sĺňava bola vypustená a s bagrami sa vyčistilo dno, boky.. Podobne bol čistený aj Madunický kanál. Našli sa tam staré vraky áut a iné nadbytočné veci. Pri tej príležitosti sa opravoval múr na hydrocentrále. Musím povedať, že na Váhu sa podobné aktivity nerobia. Náš miestny zväz robí brigádu každoročne na jazerách. Je to taký smeťozber na začiatku roka a je dobrovoľný. Výhodou je, že každý zúčastnený má potom o niečo lacnejší rybársky lístok. Na to množstvo členov, ktoré máme, je stále málo rybárov, ktorý prídu čistiť jazerá. Nie je to povinné a nie vždy rybári môžu prísť, pomôcť. Máme vždy zabezpečené vrecia a odvoz nazbieraných smetí.

Čo by ste odporučili, keď by si niekto chcel chytiť vianočného kapra?

Budete prekvapení, ale závisí to od počasia. Keď mrzne, ryba je v najhlbších vodách jazera. Vtedy si treba lokalizovať najhlbšie miesta v jazere. Ja by som odporučil metódu feeder, kedy pri jemnej technike kapor určite zaberie. Vtedy kapor nie je rozplávaný a zoberie všetko, čo mu padne „pod nos“ - sladká kukurica, „bonduelka“, kosťáčik, dážďovka. Okrem techniky chytania je dôležité vydržať tú zimu a dobre sa obliecť. Ja odporúčam ísť na ryby okolo obeda, keď je najviac slnka. Niekedy berú aj po zotmení (do 20:00), keď je ešte teplo. Ryba, ako je známe, prijíma vo veľkom potravu, aby v čase mrznutia vydržala pri dne. Lov rýb na dierky v ľade sa u nás už potom nepreferuje. Ale pripomínam, že rybár musí mať aj nejaké šťastie, aby rybu chytil.

Čo neodporúčate rybárom v zime?

Určite žiadny alkohol. Boli prípady, že rybári si nahodili a zaliezli do bivakov, kde čakali v spacákoch a zapli si plynový ohrievač. Tento rok bol taký prípad, kedy všetci zahynuli. Vyčerpal sa kyslík a oxid uhličitý je ťažší, držal sa pri zemi v bivaku a skončilo to fatálne-zadusili sa. Treba to spomínať, lebo človek je nepoučiteľný ako je známe zo štatistík. Áno, niekedy na pretekoch býva zima, ale kontrolujú sa bivaky organizátormi pravidelne, aby sa takéto prípady nestávali. Podľa mňa sa pod takéto prípady častokrát podpisuje alkohol. Človek by si mal vážiť svoj život a nehazardovať s ním, ani na rybách.

Máte dosť sponzorov?

Máme sponzorov, ktorý nám pomohli pri smeťozbere, pri oprave rybárskej chaty a iných podstatných záležitostiach v súvislosti s fungovaním miestneho zväzu. Momentálne máme slušné priestory na Dilongovej ulici a na MÚ si členovia kupujú povolenky. Zatiaľ je to dobré. Chýbajú nám nejaké väčšie priestory na skladovanie kukurice, nafukovacieho člna na ryby a iných vecí. Zatiaľ sú núdzovo u jedného našeho člena.

Máte vo zväze aj známych a úspešných rybárov?

Napríklad Ján Ottinger ml. je plavačkár, Jaroslav Hašo je feedrista, Miroslav Levčík za prívlačové družstvo – lov dravca, z mladších Filip Sopúch, alebo Samuel Baranovič.

Končím rybárskym pozdravom Petrov Zdar!

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.