Menu
Dnes má meniny: Jana Zajtra: Tichomír

Ján Škreňo - tréner futbalu Doporučený

Futbal v Hlohovci má nielen veľkú tradíciu, ale aj úspechy.

V spojení mesta Hlohovec s fenoménom futbalu sa objavia istotne aj zaujímavé momenty a ľudia, ktorí dokážu zaujať. Takým je v súčasnosti aj skromný, ale za to s veľkým záujmom rozvíjať futbal, tréner futbalovej mládeže v Hlohovci – Ján Škreňo. Má veľmi blízky vzťah k deťom a hlavne k mládeži. Veď profesijné spojenie učiteľ na základnej škole a tréner mládeže ho na to predurčuje.

Priaznivci futbalu si Vás pamätajú ešte z aktívneho hráčskeho obdobia, pôsobenia v Nitre za ČFK a hlavne doma v Hlohovci, keďže ste ich odchovancom. Venujete sa ešte hráčskej činnosti?

Som Hlohovčan. K futbalu ma priviedol môj otec, ktorý taktiež hrával futbal (hral dorasteneckú ligu v Detve) a miloval futbal tak, ako ja teraz, za čo mu veľmi ďakujem. Už ako dorastenec som v Hlohovci dostal šancu hrať za mužov 3. najvyššiu súťaž za miestny klub FC Slovan Slovakofarma Hlohovec. Po ukončení gymnázia som študoval na vysokej škole v Nitre, kde vtedajší klub Strojár Nitra (ČFK Nitra) pôsobil taktiež v 3.  najvyššej súťaži a prejavil o mňa záujem. Tu som zažil svoje najkrajšie futbalové roky. So Strojárom Nitra som hral finále Západoslovenského pohára. S ČFK Nitra pod vedením J. Kostolániho sme vyhrali 4. ligu. Neskôr po zranení som pôsobil v nižších súťažiach v Rakúsku a na Slovensku. Aktuálne pôsobím v okresnej súťaži a hrám za TJ Slovan Koplotovce.

Posledné roky sa venujete mládeži ako tréner. Máte k nim veľmi blízko. Čo Vás ovplyvnilo pri voľbe venovať sa trénerstvu – mládeži popri hráčskej činnosti?

Popri aktívnom hraní sa trénerstvu mládeže venujem 7 rokov. Som víťaz 3. ligy starších žiakov a pôsobil som ako asistent trénera ObFZ Trnava starších žiakov pod vedením pána trénera Končeka. Ako vášnivý futbalista, pedagóg, učiteľ a tréner mám veľmi veľký citový vzťah k práci s mládežou, v ktorej vidím svoju maximálnu osobnú sebarealizáciu. Dnešná mládež je z môjho pohľadu v mnohých ohľadoch náročnejšia, a preto si vyžaduje maximálnu pozornosť, trpezlivosť, odbornosť, ktorá sa neskôr na ich osobnosti a činoch odzrkadlí. Toto ma na tom celom maximálne napĺňa a veľmi uspokojuje.

Aké boli Vaše začiatky mladého trénera futbalovej mládeže? Čím všetkým ste zatiaľ prešli?

V hlohovskom klube ma oslovili, či popri hraní by som nechcel skúsiť trénovanie. Ako 29- ročný futbalista po plastike kolena som začal premýšľať, aká bude moja ďalšia futbalová kariéra. Tak som túto ponuku zobral a nikdy ju neoľutujem. Moje začiatky boli veľmi ťažké, nakoľko klub v tej dobe nejavil veľkú snahu o napredovanie v mládežníckom futbale. Chýbala väčšia podpora, snaha zo strany funkcionárov a klubu. Napriek tomu, ale aj vďaka trénerom pánovi L. Rácikovi ml., pánovi A. Némethovi (v tej dobe), ktorých ja osobne považujem za futbalových odborníkov, sme spoločnými silami vychovali viacero chlapcov, ktorí hrávajú mládežnícku ligu v profesionálnych kluboch. Možno mená ako Klačman, Spáčil, Rácik, Baranovič, Chmúra, či reprezentant do 17 rokov Danek budú raz figurovať na prvoligových mužských súpiskách.

Minulú sezónu ste „koučovali“ starších žiakov FC Slovan Hlohovec. Túto sezónu asi možno hodnotiť dvojako. Prvá časť – jeseň bola skvelá. Darilo sa vám, vyhrávali ste a patrili ste medzi štvorku najlepších tímov v druhej lige. No jar už bola horšia a zaznamenali ste prepad z popredných priečok. Čo sa stalo?

Moja sezóna 2016/2017 v starších žiakoch vo veľmi náročnej 18-člennej súťaži 2. ligy by sa dala charakterizovať iba len ako úspešná. Úspešná bola v tom, že po jeseni sme skončili na druhom mieste o skóre. Tiež úspešná v tom, že sme dokázali vytvoriť jednu skvelú partiu, ktorá sa prezentovala nielen kvalitnou hrou, výsledkami, ale aj tímovým duchom okoreneným veľmi silnými osobnosťami po stránke hernej, ale aj ľudskej. Jesenná časť dopadla horšie, nakoľko naše najväčšie opory neodolali lákaniu prvoligových profesionálnych klubov, z čoho ako tréner mládeže mám takisto veľkú radosť a chlapcom držím palce. Títo chlapci presiahli našu úroveň a potrebovali sa kariérne posunúť vyššie. Jediné, čo ma mrzí ako trénera Hlohovca je, že týmto chlapcom v našom klube  nie sme schopní ponúknuť, alebo vytvárať aspoň približné podmienky ako v iných ligových kluboch.

Aktuálne vediete tím starších dorastencov v III. lige. Aká to bola zmena zo starších žiakov na starších dorastencov?

Myslím si, že v tom nebol žiadny problém. Starších dorastencov veľmi dobre poznám, pracoval som s nimi vo veku, keď boli starší žiaci a takisto sme spolu dosiahli pekné výsledky v 2. lige. Čo sa týka kategórie žiaci a dorast, tak samozrejme, že to je diametrálny rozdiel. Tieto dve kategórie sa dajú len veľmi ťažko porovnať. Mentálne, biologicky, herne úplne rozdielne. Po odbornej stránke žiaci začínajú objavovať úskalia taktiky, herného systému, herných kombinácií. Starší dorast by mal mať už túto problematiku zautomatizovanú, pričom by ju mal zdokonaľovať.

Pohybujete sa po jesennej časti v strede tabuľky. Aká bola jeseň?

S jesennou časťou som spokojný. Určite aj klub. Chlapci po veľmi zlých dvoch súťažných ročníkoch, ktoré boli prepadákom, začali dosahovať konečne nielen výsledky, ale je z nich cítiť chuť, snaha a radosť z futbalu. Spoločnými silami si myslím, že sme ju našli. Káder sa prakticky nezmenil, vysvetlili sme si zopár vecí, našli vhodný herný systém na naše typologické črty hráčov a prvé dobré výkony, ako aj výsledky sa dostavili. Zimujeme na peknom 9. mieste, pričom sme boli schopní brať body popredným družstvám našej tabuľky.

Aké máte vyhliadky do jarnej časti?

Jednoznačne chceme ešte viac skvalitniť tréningový proces, doplniť úzky káder, pracovať na našom hernom systéme a maximálne motivovať našich chlapcov k ešte väčšej snahe o sebazdokonaľovanie.

Počas Vašej doterajšej trénerskej praxe, čo považujete za najdôležitejšie u trénera a čo u hráčov?

Moja trénerská prax je krátka, snažil som sa počas nej čo najviac načerpať teoretických, ale aj praktických vedomostí a skúseností, ktoré kombinujem s mojou dlhou a celkom slušnou futbalovou kariérou. Týmto by som zároveň chcel poďakovať všetkým, obzvlášť mojej manželke a rodine, ktorá mi v mojej práci pomáha, toleruje a podporuje ma v tejto veľmi náročnej činnosti. Ak by som mal odpovedať na otázku, tak tréner by mal byť stelesnenie istoty a maximálnej dôvery pre svojich zverencov.

V blízkej dobe Vás čaká atestácia a výrazný poskok na úrovni trénerského vzdelania. O čo presne ide?

V rámci toho, aby som si ešte viac rozširoval svoje obzory, ale zároveň bol aj užitočným pre mojich zverencov, rozširujem si pedagogické, ale aj trénerské vzdelanie. Na Katolíckej univerzite v Ružomberku dokončujem atestačné vzdelanie a na SFZ v Bratislave by som mal v budúcom roku skončiť trénerskú licenciu UEFA A.

Neplánujete sa posunúť vpred zmenou klubového pôsobenia?

Nebránim sa tejto možnosti.

Na záver posledná otázka. Ako sa podľa Vás darilo futbalu v Hlohovci – mládež, muži?

Klubovému futbalu v Hlohovci sa dlhé roky nedarilo, výchova mládeže len prežívala, muži dlhé roky nevedeli postúpiť z 5. ligy. Bola to veľká bieda hlohovského futbalu. Škoda, že sa v tomto období nenašlo viac futbalových nadšencov, ktorí by boli ochotní pomôcť nášmu klubu. V súčasnej dobe si myslím, že začíname veľmi pomaličky napredovať. Napriek tomu tento klub sústavne potrebuje väčšiu spolupatričnosť Hlohovčanov, veľkú pomoc zo strany mesta, podnikateľov, fanúšikov, jednoznačne aj futbalových odborníkov a našich rodičov, ktorí deň čo deň zverujú svoje ratolesti do našej klubovej opatery. História, ale aj súčasné futbalové generácie napovedajú o tom, že Hlohovec je futbalové mesto!

Keďže Vianoce nám klopú na dvere, chceli by ste odkázať fanúšikom futbalu niečo špeciálne popri oddychu a príjemne v pokoji strávených chvíľach?

Chcel by som im v prvom rade poďakovať za ich podporu, ochotu a trpezlivosť, častokrát aj kritickosť, ktorá je možno aj na správnom mieste. Práve oni dodávajú nášmu klubu nádej a radosť do ďalšej spoločnej práce. Želám im zdravie, radosť a spokojnosť.

Mgr. Ján Škreňo

Stav: ženatý

Vek: 36

Odchovanec: FC Slovan Hlohovec

Rodisko: Hlohvec

Post: stredný obranca, útočník

Atestácia / Trénerská licencia: UEFA; Člen únie futbalových trénerov Slovenska; Coerver – kurz 1; vysokoškolské vzdelanie II. stupňa - učiteľ

Hráčske úspechy: Člen výberu do 19 rokov Západného Slovenska; Finalista západoslovenského pohára (muži); Víťaz 4. ligy JV s ČFK Nitra (muži); Víťaz 3. triedy ObFZ Trnava

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.