Menu
Dnes má meniny: Jana Zajtra: Tichomír

MS v mažoretkovom športe v HC Doporučený

Práve mažoretky, Sašetky z Hlohovca zaznamenali tento rok veľký, parádny úspech.

Stali sa majsterkami sveta v kategórii veľká formácia senior flag a 2. vicemajstrom sveta v kategórii kadet klasik za rok 2017, čo je opäť vynikajúca a potešujúca správa pre Hlohovec. No je za tým kus práce, ochoty a nielen to. Poctivý tréning na jednej strane a tá práca navyše okolo nie jedného človeka. Jedným zo strojcov tohto mimoriadneho úspechu je Alexandra Kuruc - vedúca trénerka športového klubu Sašetky Hlohovec. Okrem toho len nedávno sa začali objavovať prvé informácie na sociálnych sieťach, že práve v majstrovskom Hlohovci sa nasledujúci kalendárny rok uskutočnia Majstrovstvá Slovenska v mažoretkovom športe. Preto už teraz Alexandra Kuruc sama priblíži to najčerstvejšie priamo z majstrovskej kuchyne hlohovských sašetiek.

Snáď na začiatok by sme trošku mohli priblížiť mažoretkový šport. Čo všetko to zahŕňa? Aký je to šport? Veď si to čoraz viac získava popularitu a venuje sa tomu čoraz viac detí.

Mažoretkový šport je pre verejnosť veľmi atraktívny. Je to zaujímavá športová oblasť určená predovšetkým dievčatám, ktorá je elegantná, originálna a veľmi náročná. Nejde len o nápadité kostýmy, zaujímavé choreografie, či využitie priestoru, ale v neposlednom rade neustále sa zvyšujúca tréningová náročnosť spočívajúca vo zvyšovaní náročnosti a rozširovaní repertoáru práce s náradím. Mažoretky tancujú s rôznymi druhmi náradia. Základným a zároveň najťažším náradím je BATON - mažoretková či twirlingová palička. Už dávno to nie je len o točení, či jednoduchom pochode. Dievčatá ovládajú rôzne techniky twirlingu, náročné kombinácie rollsov, vyhadzovačky, prehadzovačky. Každý rok sa objavujú nové, zaujímavé prvky. Ďalším náradím je POM POM - strapce. V týchto zostavách sa vo veľkej miere využívajú tanečné prvky a je tam zaradených cca 30% gymnastických a akrobatických prvkov a kombinácií. FLAG - vlajky - sú vlajky rôznych farieb a tvarov na špeciálnej Flag paličke. Tanec s nimi je veľmi efektný, i náročný, pretože dievčatá musia dávať pozor, aby sa im vlajka nezamotala a na hádzanie, alebo prehadzovanie je potrebné vynaložiť značnú silu. Tieto tri náradia poznáme a využívame na Slovensku. Na Európskej, svetovej úrovni sú však ešte ďalšie dve náradia, ktoré mažoretky využívajú. DRUMS - bubny - mažoretky počas tanca bubnujú do bubienkov párom bubeníckych paličiek - vznikajú zaujímavé tanečno-rytmické variácie. Posledným náradím je MACE. Je to palička, ktorá je podstatne dlhšia ako klasická mažoretková palička. Na jednom konci je rozšírená, na druhom konci zúžená. Tancujú s ňou väčšinou mažoretky z Afrických krajín. Poznať ju môžete i z Ameriky - väčšinou ju má kapelník kráčajúci pred orchestrom. Práca s ňou je náročná, lebo má iné vyváženie, než na aké sme zvyknuté a je omnoho ťažšia ako klasická palička. Práve toto náradie by sme chceli priniesť do slovenského mažoretkového športu. Pre náš klub som toto náradie zabezpečila. Pochádza priamo z Afriky a po prvý krát s ním budú tancovať naše mažoretky na Majstrovstvách SR tu v Hlohovci. Mažoretky teda podľa náradia tancujú v kategóriách: Baton - Baton klasické mažoretky – Pom pom – Pom pom klasické mažoretky - Flag - Mix - mix 2 náradia: baton+flag, alebo baton+pompom – Drums – Mace. Podľa veku rozlišujeme nasledovné kategórie: Detská veková kategória - deti do 8 rokov, Kadet - dievčatá od 8 do 12 rokov, Junior - dievčatá od 12 do 15 rokov, Senior - dievčatá od 15 rokov vyššie. Podľa počtu rozlišujeme kategórie: Sólo, Duo-trio, Miniformácia - od 4 do 7 dievčat, Veľká formácia - od 8 do 25 dievčat.

Koľko detí máte vo Vašom klube / združení v Hlohovci.

V klube Sašetiek momentálne tancuje 65 dievčat vo veku od 3 do 18 rokov.

Mohli by ste priblížiť, ako sa to vlastne celé podarilo – stať sa Majsterkami sveta?

Zo sezóny 2015/2016 , keď sme sa po 1. krát zúčastnili Majstrovstiev Slovenskej republiky v Malackách, sme si vzali množstvo ponaučení. Stáli sme pred voľbou, či si držať priemernú úroveň, alebo sa pokúsiť o niečo viac. Nasledovali porady s trénerkou Kristínou Zemanovou, kde sme naplánovali nový systém tréningov. Prijali sme medzi seba trénerku Lauru Černú, ktorá vytvorila s Kristínou Zemanovou výborný choreografický aj trénerský tandem. Rozhodli sme sa vyskúšať nové kategórie - Baton klasik, Flag. Dôležití boli i rodičia, ktorí financovali kostýmy, dopravu, kúpu náradia, alebo tréningy. Veľmi nám pomohla podpora od mesta Hlohovec (vďaka dotačnému mechanizmu sme získali financie na kvalitnejšie a zaujímavejšie kostýmy, profesionálne čižmy a tanečnú obuv pre dievčatá). Mohli sme vycestovať i na vzdialenejšie súťaže do ČR, kde dievčatá nabrali veľa skúseností. Na našich druhých majstrovstvách SR sme vďaka tomu zaznamenali výrazný kvalitatívny posun v hodnotení poroty. Stali sme sa vicemajsterkami SR v kategórii Veľká formácia Senior flag a druhými vicemajsterkmi v kategórii Veľká formácia Kadet baton. Získali sme i nominácie na Majstrovstvá Európy do Giulianovy v Taliansku. Seniorky boli na štvrtom mieste, len s rozdielom 0,10 bodu od tretieho miesta. Kadetky sa umiestnili na krásnom 7. mieste a preskočili tak polovicu súťažiacich. Na to, že sme na Európskych tanečných doskách stáli po 1. krát a nikto nás nepoznal, to bol neuveriteľný úspech. Na konci novembra sme dostali nominačný list od Asociácie mažoretkového športu na Majstrovstvá sveta v Kapskom meste v Juhoafrickej republike. Súťažili sme i v druhej asociácii v Českej republike. Dievčatá zabojovali na medzinárodnej postupovej súťaži Memoriál Jiřího Necida v Ostrave. Tam dievčatá zaznamenali enormný úspech a prebojovali sa na Majstrovstvá sveta do Prahy hneď v 9. kategóriách. Naše dievčatá sa stali suverénnymi Majsterkami sveta v kategórii Senior flag a 2. vicemajsterkami sveta v kategórii Kadet klasik.

Aké úspechy ste zatiaľ dosiahli počas doterajšieho pôsobenia dosiahli?

Spomeniem posledné dva roky, v ktorých sme začali profesionálne súťažiť. V roku 2016 sa nám podarilo získať až 36 pódiových umiestnení, z toho 13 zlatých, 13 strieborných a 10 bronzových. V roku 2017 sa nám podarilo získať 68 pódiových umiestnení, z toho 27 zlatých, 23 strieborných a 18 bronzových. Taktiež sme získali nominácie na Majstrovstvá sveta v oboch asociáciách, v ktorých sme súťažili.

Kde všade ste mali so svojimi dievčatami možnosť vystupovať?

Vystupujeme na rôznych kultúrnych, spoločenských, firemných či športových podujatiach. Najväčším zážitkom pre dievčatá bolo, keď tancovali v City aréne v Trnave - na štadióne pred viac ako 5000 divákmi. Navštevujeme i domovy dôchodcov pri rôznych príležitostiach. Skrátka ideme tam, kde nás zavolajú.

Patríte pod AMaS – celoslovenskú zastrešujúcu organizáciu. Mohli by ste nám ju priblížiť?

Asociácia mažoretkového športu Slovensko je nezávislým občianskym združením pôsobiacim na území Slovenskej republiky. Združuje tanečné a športové skupiny, školy tanca, centrá voľného času i ďalších jednotlivcov, kolektívy a organizácie zamerané na tanec mažoretiek a jeho súťažné formy, tanečnú výchovu. Spája všetkých, ktorí majú záujem o rozvoj mažoretkového športu.

Nasledujúci kalendárny rok v máji budete organizovať práve v Hlohovci Majstrovstvá Slovenska v mažoretkovom športe. Prečo práve v Hlohovci?

Nie každý má vhodné priestory, ochotu, alebo odvahu organizovať takéto podujatie. My sme sa v klube dohodli, že by sme radi túto súťaž organizovali. Pripravili sme projekt a boli sme vybraní. Veľmi sa na to tešíme a osobne mám veľkú radosť, že Hlohovčania budú mať možnosť vidieť náš šport v plnej paráde.

Ako to bude celé vyzerať? Kde presne to bude? Koľko účastníkov príde do Hlohovca?

Majstrovstvá sa budú konať 4. až 6. mája 2018. V piatok 4. mája k nám pricestujú kluby z celého Slovenska. V piatok pre verejnosť pripravujeme sprievod mažoretiek mestom Hlohovec, ich prezentáciu na námestí spojenú so zaujímavým programom. V sobotu a v nedeľu budeme súťažiť v Športovej hale na Zábraní. Pracujeme na presnom časovom harmonograme, aby si diváci vedeli vybrať, čo si budú chcieť ísť pozrieť. Samozrejme budú označené časy a kategórie, v ktorých budú súťažiť naše Sašetky. Dúfam, že nás Hlohovčania prídu podporiť. Do Hlohovca pricestuje viac ako 1500 mažoretiek zo všetkých kútov Slovenska. Z podujatia chceme po celý čas vysielať naživo.

Také veľké podujatie si vyžiada veľa práce. Bude vám s tým niekto pomáhať? Ako zatiaľ prebiehajú prípravy po technickej a organizačnej stránke?

Na tomto podujatí sa bude podieľať veľký organizačný tím, rozdelený do menších špecializovaných tímov. Už prebehli stretnutia ohľadom základnej organizácie - ubytovanie, strava, občerstvenie, atrakcie pre deti, sprievodný program. Detaily sme riešili s asociáciou AMaS, s porotcami i vedúcimi súborov. Viacero stretnutí prebehlo aj priamo v Športovej hale na Zábraní a s jej funkcionármi ohľadom využitia priestorov. Tiež som sa stretla so športovou komisiou, s vedúcou odboru školstva, komunikujem s riaditeľmi škôl, s prednostkou mesta Hlohovec i s pánom primátorom mesta Hlohovec. Pravidelne sa konajú stretnutia s rodičmi, kde sa rieši tím dobrovoľníkov. Máme ešte pred sebou veľa, čo je potrebné zorganizovať. S radosťou musím povedať, že všetci títo ľudia sú z akcie veľmi nadšení a snažia sa nám v rámci svojich možností pomôcť. Dokonca pridávajú svoje cenné postrehy vyplývajúce z ich skúseností, takže spolupráca nám funguje na nadštandardnej úrovni.

Okrem organizačných príprav na majstrovstvá sa určite sústredíte aj na obhajobu titulu z tohto roka. Ako sa teda pripravujete na obhajobu?

Trénujeme, trénujeme, trénujeme... To je asi to najhlavnejšie. Dievčatá sa nesmierne snažia. Tiež sme dali šiť nové kostýmy pre všetky formácie. Absolvujeme školenia, aby zostavy boli 100%-né. Ďalej sme zakúpili kvalitné twirlingové paličky, ideme dať šiť čižmy. Dievčatá majú nové pom pomy, flagy... Hudbu dávame dokopy v nahrávacom štúdiu v Trnave. Choreografie sme skladali už od augusta. Všetci sa snažia - tréneri, dievčatá, rodičia. Je to výzva a veľká zodpovednosť.

Čo vás čaká teraz najbližšie a kde vás môžu priaznivci tohto športu vidieť?

Chceme povzbudzovať športovcov v Hlohovci, preto budeme vystupovať na zápasoch hádzanej, kde budeme fandiť SPORTE. Radi prídeme podporiť aj iné športové kluby pri ich súťažiach. Veď to poznáme samé na sebe. Hneď sa lepšie darí, ak máte oporu a podporu “svojich” ľudí. Na jar máme v pláne zorganizovať podujatie pre Hlohovčanov, kde naše dievčatá predvedú zostavy v nových kostýmoch. Dievčatá si zasúťažia na Prehliadke detskej tvorivosti - Zlatý kľúčik 19. apríla 2018. Určite budeme tancovať na Dni kvetov v Hlohovci. V máji sa nám rozbehne naplno súťažná sezóna, ktorá bude trvať až do konca augusta 2018.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.