Menu
Dnes má meniny: Urban Zajtra: Dušan

Primátorova čaša Doporučený

V stredu 17. januára a vo štvrtok 18. januára primátor Hlohovca Miroslav Kollár pozval podnikateľov, športové a kultúrne osobnosti z Hlohovca a jeho okolia na tradičnú novoročnú čašu.

Medzi zúčastnenými vládla príjemná atmosféra. Všetkým sa poďakoval za ich činnosť pre lepší Hlohovec a vyjadril potešenie, že mestu sa darí v napĺňaní cieľov a strategický manažment je úspešný. V celosti zhrnul aj prácu samospráv. Cieľom podľa jeho slov, je tvoriť mesto dobré pre život jeho obyvateľov a pre podnikanie. Rozpočet na rok 2018 je necelých 24 miliónov eur a ráta sa s prebytkom. Je nastavený na 10 programov: 13% správa mesta, necelé 1% dlhový manažment, 2,4% mestská polícia (bezpečnosť a poriadok), 11% životné prostredie a odpady, 11% ekonomika a priestorový rozvoj (rôzne investície, granty), 30% doprava a technická infraštruktúra, 6% sociálna a zdravotná starostlivosť, 2,5% šport, 10% kultúra a pamiatková starostlivosť, 30% školstvo (percentá sú zaokrúhlené). Za posledné 4 roky mesto realizovalo investície za cca 4,5 milióna eur. Bežia elektronické aukcie v obstarávaní, na ktorých mesto ušetrilo približne 2,62% z najnižších „obálkových“ cien. M. Kollár ďalej ukázal mapu investícií so všetkými investíciami, malými alebo veľkými. Investičný rozpočet v sume asi 8 miliónov eur je nasledovný: 7% správa mesta (modernizácia Mestského Úradu), 6% životné prostredie, 28% ekonomika (financovanie z grantov - školstvo, doprava a iné), 16% doprava a technická infraštruktúra, sociálna a zdravotná starostlivosť (modernizácia polikliniky), šport, 24% kultúra a pamiatková starostlivosť (rekonštrukcia kina Úsmev, Domu kultúry, hlohoveckého zámku), 7% vzdelávanie a školstvo (percentá sú zaokrúhlené). Väčšina financií rozpočtu bude financovaná z prebytku, z rezervného fondu, alebo z externých peňazí. Úverová zaťaženosť mesta by mala byť okolo 22%, čo je zaťaženosť, ktorá sa dá zvládať a mesto môže normálne fungovať. V niektorých susedných krajinách dosahuje dlhová zadlženosť niektorých miest, alebo obcí oveľa vyššie čiastky. Primátor zhrnul všetko, čo sa podarilo dokončiť v roku 2017 a podelil sa so zúčastnenými o to, čo by malo byť dokončené v roku 2018. Vyjadril slová, že Hlohovec začína byť dobrou značkou na Slovensku, ale aj v zahraničí. Poznamenal, že v jednom článku v nemenovaných novinách spolu s veľkomestom New York sa ocitol aj Hlohovec. Mať lepší Hlohovec teraz už nie je len vízia...

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.