Menu
Dnes má meniny: Ľuboslav(a) Zajtra: Matúš

Ján Bielik ukázal krásu hlohovského folklóru Doporučený

Ján Bielik ukázal Slovensku krásu hlohovského folklóru

Ján Bielik sa narodil do rodiny učiteľa a krajčírky. Pochádza z malej dedinky Čaka. Už v útlom detstve mu učaroval spev a drevo. Ako chlapec z dediny začal vyrezávať už od 6-7 rokov. Malým vreckovým nožíkom, tzv. rybičkou rezal do rôzneho dreva, ktoré sa doma dalo zohnať. Mnohému ho naučil starý otec. Na základnej škole začal pracovať vo výtvarnom krúžku, v ktorom sa naučil rôzne výtvarné techniky. V jednej z nich sa mu podaril aj celkom pekný úspech – 2. miesto v batikovaní v celoslovenskej súťaži. Sníval o práci rezbára a tak sa prihlásil na ŠUP-ku. Keď ho však neprijali, na istý čas drevorezbu odložil a neskôr sa k nej vrátil s ešte väčšou chuťou. Venuje sa jej doteraz.  Snaží sa o vlastný štýl, pričom prevláda najmä reliéf s prírodnými témami rastlín, ovocia. Spevu sa venuje odmalička. Otec, vynikajúci tenor, ho viedol skôr k poézii, ktorá mu zostala až do stredoškolských rokov. Viac sa spevu začal venovať až po príchode do Hlohovca, kde sa usadil. Dlhé roky účinkoval na svadobných obradoch, v zmiešanom speváckom zbore Mierovan, vo folklórnom súbore Inovec, folklórnej skupine Šulekovo, spolupracuje s ľudovou hudbou Ponitran, zvíťazil v celoslovenskej speváckej súťaži, nahral CD. Naposledy ste ho mohli vidieť spolu s dcérou Lenkou v súťaži Zem spieva. My sme mu položili zopár otázok.

Spev a drevorezba idú ruka v ruke. Aké piesne najradšej spievate a čo najradšej vyrezávate?

Veľmi radi interpretujeme piesne z okolia Hlohovca, hlavne zo Šulekova, pretože sú nášmu srdcu blízke a sme presvedčení, že v rámci slovenského kultúrneho dedičstva by mali mať svoje pevné miesto. Popri nich sú našou ďalšou veľkou „srdcovkou“ piesne zo Slovácka a Moravy, ku ktorým dlhodobo inklinujeme. Čo sa týka môjho „vyrezávania“, tvorím hlavne závesné reliéfy, v ktorých dominujú univerzálne kultúrne symboly ako srdce, kríž, kvety, atď., s prevládajúcimi teplými prírodnými farbami.

Čo vás motivovalo prihlásiť sa do súťaže Zem spieva?

Milovníci folklóru sa určite s nami zhodnú v názore, že slovenskému folklóru bol dlhodobo venovaný, v rámci médií akou je televízia, minimálny priestor. Bolo to nespravodlivé, veď naše krásne Slovensko má v podobe folklóru neskutočne veľké a pestré kultúrne bohatstvo. Prvá séria „Zem spieva“ nás „nakopla“. Očarili nás hlavne vynikajúce výkony Barborky Blahovej, Štefana Šteca, FS Urpín a tety Palušky. Keďže sme zažili veľké množstvo vystúpení, pocitovo očakávame tzv. zimomriavky a pri uvedených interpretoch sme ich naozaj mali. Druhú sériu sme si ako dlhoroční interpreti folklóru nemohli nechať ujsť!

Čo hovoríte na moderátorov súťaže a na svojho patriota v súťaži?

Vidieť a zažiť členov zoskupenia S hudbou vesmírnou je pre účinkujúceho príjemný a odľahčujúci zážitok. Sú veľmi kreatívni, spontánni, pohotoví. Patriota sme mali skvelého. Kristínka Farkašová je neskutočne milý, pohodový, energický a priateľský človek. Zároveň je veľmi profesionálna. Bol to s ňou, aj s celým kolektívom, ktorý nakrúcal tzv. dokrútky, veľmi príjemný zážitok a radi sme ich v živote stretli.

Je rozdiel medzi vystúpením na festivale a priamym prenosom v TV? Aké sú vaše pocity teraz?

Pri našej verejnej prezentácii hodnotí naše vystúpenie každý divák osobitne v rámci svojich pocitov. V prevažujúcej miere sa diváci pocitovo zhodnú bez toho, že by sa dohodli, výsledkom čoho býva spontánny potlesk. Porota hodnotí na základe svojich odborných vedomostí. Samozrejme, že aj v jej prípade sa berú do úvahy osobné sympatie. Sme vďační pani Betke Lukáčovej, že nám od začiatku až do konca verila. Rovnako sme vďační za všetky pozitívne reakcie, väčšinou od ľudí, ktorých nepoznáme. Sme radi, že našim vystúpením sme upriamili divácku pozornosť na tradičný aj súčasný Hlohovec.

Aké možnosti vám dala súťaž Zem spieva?

Prezentáciu v hlavnom vysielacom čase. Uvidíme, aké ďalšie nás čakajú.

Aké vlastnosti by mal mať folklórny spevák?

Nemyslím si, že musí zákonite spievať od malička. Koniec koncov, folklórne korene predkov sú vryté hlboko v nás všetkých. O čom som určite presvedčený, že to, čo spieva, MUSÍ MILOVAŤ!

S kým teraz spolupracujete, s kým spievate?

Účinkujeme hlavne spolu s dcérou Lenkou – huslistkou. Sme nadšení z aktuálnej spolupráce s Matúšom Havrlentom – akordeónistom a Peťom Heskom – kontrabasistom. Sú to vynikajúci a zanietení muzikanti a veľmi pohodoví a priateľskí ľudia.

Zviditeľnili ste naše mesto. Na čo v Hlohovci ste hrdý?

Na naše tradície a folklór.

Máte nejaký príjemný zážitok zo súťaže Zem spieva?

Určite je ním pozitívna reakcia členky poroty pani Betky Lukáčovej v rámci kastingového kola v skanzene v Martine, na našu interpretáciu a výber regrútskych piesní. Druhým je určite už zmienená tvorba dokrútky.

Náš odkaz na záver: Naučme sa popri iných žánroch milovať náš folklór! Veď sa nemáme za čo hanbiť...

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.