Menu
Dnes má meniny: Dušan Zajtra: Iveta

Jozef Púček-líder kapely Bétel Doporučený

Či už v pracovnom, alebo v osobnom živote sa venuje druhým, a to predovšetkým mladším.

Jozef Púček sa okrem detí venuje aj kapele, spoločenstvu, táborom a práci. Mohli ste ho vidieť pri rôznych príležitostiach napr. na jarmokoch, trhoch a iných programoch, ktoré organizuje mesto Hlohovec. Spolu s ostatnými sa snaží prinášať do mesta priestor pre mladých a tvoriť pre ne program na aktívne využívanie voľného času.

Ako ste sa dostali k tomu, čo dnes robíte? Kedy ste sa naučili hrať na gitare a začali spievať?

Bolo to niekedy na začiatku druhého stupňa na základnej škole. Vtedy som dostal svoju prvú gitaru od rodičov, zároveň som začal aj spievať. Do kapely som sa dostal až po rokoch jej existencie, a to už prešlo viac gitár mojimi rukami. Myslím, že to bolo v roku 2010, no moje miesto v nej bolo niekde úplne inde ako pri gitare. V kapele som začal hrať najprv na perkusiách, ale taktiež ma to veľmi bavilo a napĺňalo. Až neskôr som v kapele hrával na gitare, neskôr som sa dokonca dostal aj k mikrofónu, to mohol byť rok 2012. Aj HC Chvály prešli istou transformáciou. Snažili sme sa, aby sme stúpali na kvalite a veríme, že sa nám to darí aj aktuálne.

Čo je náplňou tvojej práce v kapele? Prečo si si vybral práve kresťanskú kapelu?

Moje prvé piesne, ktoré som sa učil hrať na gitare, boli kresťanské. Vyrastal som v kresťanskej rodine, a preto mi tento štýl bol vždy blízky. Mojou úlohou je tvorenie textov a hudby, alebo aj otázka „menežovania“ samotnej kapely, prípadne komunikácia s organizátormi iných akcií. Keď sa pýtate práve na kresťanskú hudbu, aj v nej, ako aj v iných štýloch hudby je dôležitá komunikácia medzi kapelou a publikom. Práve toto je ďalšou mojou úlohou a úlohou ostatných členov kapely, s ktorými vedieme ľudí do chvál. Pre tých, ktorí možno nevedia čo chvály sú, môžeme v základe povedať, že je to jeden z rôznych druhov modlitby. Aby som odpovedal na druhú časť otázky, tak kresťanskú kapelu a tento hudobný smer som si vybral preto, že je jednoducho mojim životným štýlom.

Okrem kapely sa čomu venujete?

V máji 2017 som úspešne ukončil vysokoškolské štúdium sociálnej pedagogiky a chcel som sa zamestnať. Už počas štúdia ma bavila práca s mládežou. Zamestnal som sa teda v Senci v súkromnom liečebno – výchovnom sanatóriu, kde som dodnes a venujem sa chlapcom vo veku 11 – 18 rokov. Práca s ľuďmi a  hlavne s mládežou mi bola vždy veľmi blízka a vnímal som v nej poslanie. Jediným paradoxom je to, že nie veľmi často som v spoločenstve Bétel, ktorému sa tiež venujem.

Čo sa vám na vašej záľube páči?

Činnosť v spoločenstve a stretávanie sa s mladými ľuďmi je mi natoľko blízke, že aj keď mám voľného času z dôvodu zamestnania stále menej, som rozhodnutý, že pokiaľ budem môcť, tak v tom budem pokračovať. A prečo to stále robím? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá a zároveň aj trochu zložitá. Pokiaľ sa jedná o pohľad môjho vierovyznania, nechcem, aby moja odpoveď znela veľmi fanaticky, respektíve nezrozumiteľne. Na začiatku všetkého je rodina a výchova, ktorá ma priviedla k môjmu presvedčeniu, že to, čo robím a to čo robiť mám, je napĺňanie plánu, ktorý mňa samého presahuje. Verím, že mám slúžiť v spoločenstve, tráviť čas s mladými ľuďmi, participovať na organizácii táborov, víkendových pobytov atď. HC Chvály sú hlavnou činnosťou a častou mojej služby. V zásade pre mňa všetko začína a končí pri chvále, o ktorej som už hovoril, pretože v práve v nej a cez ňu som objavil talent, ktorý mám, a ktorý môžem využívať.

Aký bol vývoj vašej kariéry?

To je dobrá otázka. Keby sa ma niekto spýtal, aké slovo sa mi vybaví pri otázke úspech, tak určite by to nebolo slovo kariéra. Nemôžem tvrdiť, že osobnostný rast a rozvoj talentu nenastáva pri tvorbe a produkcii hudby, ale mne osobne sa pojem kariéra automaticky spája so zárobkom a s nejakým neosobným prístupom k ľuďom. Ja na sebe pozorujem osobnostný posun za tie roky, čo sa mládeži venujem. Na sebe pozorujem, že nie všetko je viditeľné automaticky v daný čas, ale až po rokoch. Som rád, že mi spoločenstvo dalo priestor na môj osobnostný rozvoj. To všetko je samozrejme spojené s kapelou, keďže kapela vychádza zo spoločenstva. Ja osobne som na začiatku vzniku kapely nebol jej lídrom a nestál som teda v jej čele posunu a rozvoja, ale som rád, že som na tom mohol spolupracovať a byť tohto celého súčasťou. Toto celé bolo vďaka môjmu kamarátovi Ľubomírovi, ktorého týmto pozdravujem do Austrálie. On bol ten, kto do nej investoval najviac času a bol som rád, že ja a ostatní členovia sme mohli niečo spoločne tvoriť. Vývoj samotnej kapely bol veľmi pestrý, členovia sa menili, menilo sa miesto na skúšky – to sme v zásade našli až v tomto roku. Doteraz sme nikdy nemali stabilnú skúšobňu. Ďalej to boli miesta hrania na našich akciách, ktoré sme v našom meste vystriedali a v neposlednom rade je s rozvojom kapely spojené, ako na sebe každý jej člen osobitne pracuje. Či už v oblasti výmeny nástrojov podľa kvality, v práci na sebe, alebo so zmenou nástroja podľa potrieb v kapele. Som naozaj rád za týchto ľudí, s ktorými môžem robiť to, čo robím.

Aké sú vaše najväčšie úspechy s kapelou? Ako sa vyvíjala vaša kapela?

Za najväčší úspech pokladám to, že nás ľudia, resp. organizátori akcií pozývajú hrať na ich podujatia. Ako úspech považujem aj to, že sa nám podarilo nahrať 2 CD. Ďalej sme tiež veľmi radi, že sme boli pozvaní na natáčanie chválového programu do novovzniknutej kresťanskej televízie Life TV. Naša činnosť je vecou služby hovoriť a svedčiť o tom, aký je tento náš zvolený životný štýl. Okrem nahrávania CD, ktoré som spomínal a hrania na rôznych podujatiach, je to dlhoročná služba na HC Chválach, ktoré robí naše OZ Bétel. Tak ako aj ja som sa dostal do kapely tým, že prechádzala rôznymi zmenami, tak aj iní členovia sa medzi časom menili. Napríklad Ondrej, ktorý je bubeníkom v našej kapele, bol ešte pre 2 rokmi basgitarista. Koncom leta minulého roka odišli z kapely jej dlhoročný líder a zakladateľ kapely už so svojou manželkou Veronikou z dôvodu odcestovania do zahraničia. Na Ľubove miesto sólo gitaristu a speváka prišiel skvelý hudobník Marek. Aktuálne je súčasťou nášho zoskupenia iba jedna žena a tou je naša veľmi talentovaná klaviristka Lenka. Takto kapela vyzerá a funguje dnes.

Čo všetko si pre ľudí pripravuje vaša kapela? Kde vás možno vidieť?

Hlohovčania nás môžu vidieť a počuť na rôznych podujatiach, ktoré organizuje OZ Bétel, hlavne každý mesiac na HC. chválach. Napríklad vo februári sme pozvaní do Trnavy na konferenciu mužov a v marci do Beckova do Centra Novej Evanjelizácie Jana Paula II. Máme víziu do leta tohto roka nahrať pár nových piesní, ktoré budú voľne dostupné na internete. Ďalej veríme, že v spolupráci s naším spoločenstvom sa nám podarí zorganizovať nejaké, či už väčšie, alebo menšie podujatie, ktoré by bolo pravdepodobne v druhej polovici tohto kalendárneho roka.

Čo obnáša byť členom kapely?

V prvom rade je pre každého člena kapely kľúčové trénovať a rozvíjať svoj talent, čoho súčasťou sú aj spoločné skúšky. Od nového roka 2018 vďaka novej skúšobni ich máme minimálne raz za týždeň. Samozrejme si prispôsobujeme skúšky podľa toho, kedy a kam ideme hrať. Ďalšou vecou, ktorá je veľmi dôležitá je samotný hudobný nastroj hudobníka, ktorý si musí on sám zabezpečiť. Kto sa trošku vyzná v hudbe vie, že hudobné nástroje a príslušenstvo k nim nie sú lacnou záležitosťou. V minulom roku sme si urobili s kapelou a technickým tímom teambulding. Sú to vzácne momenty, ktoré veľmi spájajú, a pri ktorých sa veľmi zabavíme a zblížime.

Aké sú vaše vízie a aké ciele do budúcna?

Do budúcna by sme ešte chceli vydať nejaké CD, prípadne natočiť nejaký klip. Ďalej by bolo určite úžasné, keby sa nám s našou produkciou podarilo zarábať na náklady, prípadne s dlhodobého hľadiska získavať seriózne finančné príjmy. Uvedomujeme si, že o peniazoch to pre nás naozaj nie je, ako som už hovoril v otázke o kariére. Hlavnou prioritou pre nás je prinášať prebudenie a naším prvoradým cieľom je vytvoriť rodinu, ktorá má spoločný cieľ.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.