Menu
Dnes má meniny: Dušan Zajtra: Iveta

Knihovníčka Stanislava Gnip: Pavol Dobšinský dnes Doporučený

Pripomíname si v tomto roku 190 rokov od narodenia folkloristu, zberateľa ľudovej slovesnosti a slovenského evanjelického farára Pavla Dobšinského.

Radí sa medzi spisovateľov obdobia romantizmu a patrí do štúrovskej generácie. Dnešná stredná a aj staršia generácia na jeho rozprávkach ako Trojruža vyrastala. Mnohí si určite pamätajú Prostonárodné slovenské povesti v 3 zväzkoch, ktoré prinášajú okrem relaxu, aj veľa zvykov a tradícií slovenského národa. O ňom a aj o jeho tvorbe som sa zhovárala s knihovníčkou literatúry pre deti Stanislavou Gnip.

Sú stále knihy Pavla Dobšinského obľúbené medzi čitateľmi?

Myslím, že ich majú v obľube staršie deti, prípadne dospelí. Deti to majú ako povinnú literatúru na škole, preto siahajú aj po jeho knižkách. Skôr si vyberajú modernú beletriu a náučnú literatúru.

A na aké knižky sa zameriavajú škôlkari?

Chodia do knižnice čítať, ale bližšie sú im súčasné tituly kníh. Snažíme sa im čítať podľa záujmu, aby sme im čítanie priblížili. Dobšinského knihy sú pre ne dosť dramatické a strašidelné. Myslím, že potrebujú počuť súčasné témy o živote, o veciach zo súčasnosti, o technike, ktorú vidia doma, a s ktorou majú skúsenosť. Sama som si to vyskúšala na synovi a potvrdilo sa mi to. V Dobšinského rozprávkach sú nadprirodzené bytosti ako bosorky, čarodejnice, draky a malé deti sa toho boja.

V knižnici máte truhlicu s knihami Dobšinského. Čo všetko je v nej?

Sú v nej uložené všetky knihy, ktoré sme v detskom oddelení mali a napísal ich Pavol Dobšinský. Vzniklo to na jednom podujatí pred pár rokmi, kedy sme sa jeho tvorbou zaoberali. Kvôli tomu sa dala vyrobiť truhlica, ktorá predstavuje jeho tvorbu ako národný poklad.

Pri akej príležitosti vyberáte z tejto truhlice knihy?

Vyberáme ich hlavne na čítanie pre čitateľov podľa ich záujmu. Nepravidelne robíme aj nejaké výstavy a tiež používame tieto tituly na tento účel.

Radi deti čítajú knihy?

V dnešnej dobe ani veľmi nie. Ale zodpovedné učiteľky ich k tomu vedú. Napríklad tak, že im dávajú na výber, čo si môžu prečítať. Skôr siahajú po súčasnej tvorbe pre deti, lebo im je to bližšie. Nejavia záujem o to, čo bolo. Preto sú viac obľúbené medzi deťmi tituly zo súčasnosti. Môžu si prečítať o súčasnej technike, situáciách zo súčasnosti.

Mal Dobšinský nejaký odkaz pre čitateľov?

Taký nemal. Marec je však mesiac knihy a my pripravujeme Mateja Hrebendu Hačavského, ktorý zozbieral knihy aj od Pavla Dobšinského a jeho odkaz je, aby ľudia čítali knihy, vzdelávali sa a mali z toho radosť. On bol zberateľom rozprávok, nepísal.

V rozprávkach dobro vyhráva nad zlom. Je to v súčasnej dobre trošku pomýlený názor?

Myslím si, že chceli povedať, že aj keď sa udejú rôzne dramatické situácie, napríklad boje s drakom, dôležitá je pravda na záver. Pravda je v živote dôležitejšia ako klamstvo a zákernosti. Dobro predstavuje pravdu v rozprávkach.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.