Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Miroslav Kollár: Ďakujem za možnosť pokračovať v začatej práci Doporučený

Je po voľbách!

Opätovne zvolený primátor mesta Hlohovec, Miroslav Kollár, poskytol pre Fraštacké noviny veľavravný aktuálny rozhovor. Nech sa páči, čítajte tu:

Začnime celkovým pohľadom na voľby. Volebná účasť bola na Hlohovec vysoká, čo priviedlo tento raz podľa vás ľudí k urnám?

Ako ukazujú výsledky, hlavný mobilizačný moment tentokrát podľa všetkého bol spôsob a obsah kampane, ktorú viedol pán Oliver Pestún. Ten dosiahol z môjho pohľadu nečakaný výsledok.

Ako ste prežívali volebný deň / noc?

Deň štandardne, noc emocionálne, keďže som sa na základe nie úplne presne zaznamenaných hlásení výsledkov od našich pozorovateľov v okrskových komisiách stihol predčasne vyhlásiť sa za porazeného. Takže som opäť raz zviditeľnil Hlohovec, keďže túto informáciu prebrali aj celoštátne médiá, ale toto zviditeľnenie si asi za klobúk nedám.

Čo ste prežívali a čo vám prechádzalo hlavou pri oznámení prvých oficiálnych vážnych výsledkov?

Vzhľadom na spôsob sčítavania hlasov sú v komunálnych voľbách „prvé oficiálne vážne výsledky“ zároveň poslednými a jedinými oficiálnymi. Takže keď mi z mestskej volebnej komisie oznámili oficiálne výsledky, podľa ktorých som napokon vyhral, bol to pre mňa a celý tím vo volebnom štábe prekvapujúci šok.

Môžete prezradiť, aká bola vaša predikcia k voľbám?

Povedal som si, že keď obhájim dve tretiny hlasov spred štyroch rokov, teda cca 2800, budem spokojný. Nakoniec som obhájil 60 %. Trafil som sa v absolútnom počte hlasov, ktoré budú stačiť na zvolenie primátora aj v odhadoch výsledku pánov Ivana Baranoviča a Petra Dvorana. Veľmi som však podcenil volebný potenciál pána Olivera Pestúna a ochotu Šulekovčanov oceniť aj vo voľbách tie dvojmiliónové investície v tejto miestnej časti za posledné štyri roky, najmä ich široký záber, ktoré nemajú v Šulekove obdobu. A takisto som neodhadol možný vplyv antikampane na výsledky našich poslancov. Myslel som si, že prinajmenšom osem našich „starých“ poslancov prejde. Je to pre mňa veľké poučenie z pohľadu poznania voličského správania.

Je to teda oficiálne spečatené, ste víťazom súboja o primátorské kreslo v Hlohovci. Čo to pre vás znamená osobne – dôvera od občanov na ďalšie štyri roky?

Vážim si, že napriek naozaj zásadným zmenám, ktoré sme za štyri roky urobili a ktoré zasiahli do života v podstate každej hlohovskej rodiny, som dostal opäť príležitosť pokračovať v rozvoji Hlohovca podľa doterajšieho modelu. Pokiaľ nám ide naozaj o slušné Slovensko aj v našich lokálnych podmienkach a o nastavení a dodržiavaní elementárnych pravidiel pre všetkých, na začiatku to možno viacerých bolí, ale na konci to prinesie úžitok všetkým. Takže ešte raz ďakujem za dôveru.

SÚPERI

Ako ste videli svojich súperov pred voľbami a čo hovoríte na ich výsledky v súboji proti vám o primátorské kreslo?

Už som sa k tomu vyjadril vyššie, takže len krátko – pán Dvoran potvrdil, že stále tu má základňu svojich priaznivcov, čo potvrdil najmä úspešným výsledkom ako poslanec vo svojom obvode. Pán Baranovič ukázal, že by tu mohol mať voličský potenciál, je teraz na ňom, ako s ním naloží, či sa naozaj bude chcieť vrátiť do Hlohovca a pracovať na tom ďalej, alebo to bola z jeho strany jednorazová epizóda, sám som zvedavý. Pán Pestún ma prekvapil, ukázalo sa, že antikampaň vedená na hrane môže fungovať oveľa viac, ako by som si bol ochotný pripustiť.

Volebná noc bola isto náročná aj po psychickej stránke. Koniec koncov vyzeralo to chvíľu tak, že ste ostali porazený v tomto boji a víťazom mal byť Oliver Pestún. No k ohláseniu oficiálnych výsledkov sa všetko zmenilo a víťazom ste sa stali vy. Obhajoba teda vyšla, hoci to bolo tesné. Čomu pripisujete, že to bolo na hrane a natesno v týchto voľbách?

Pred štyrmi rokmi ma ľudia volili preto, lebo chceli zmenu. Na druhej strane málokto chce, aby sa zmena dotkla jeho samého. A keďže sme malé mesto, zmena sa dotkla naozaj asi každej hlohovskej rodiny, čo ľudia naozaj nemusia prijať s nadšením. Navyše ponuka v primátorských voľbách bola široká, takže sa asi nedalo očakávať nejaké jasné víťazstvo ktoréhokoľvek z kandidátov.

Očakávate, že napriek neúspechu najmä Olivera Pestúna a Ivana Baranoviča sa môže konštituovať opozícia v mestskom zastupiteľstve voči súčasnému vedeniu mesta a teda i voči vám?

Hneď prvé dni absolvujem úvodné rozhovory so všetkými zvolenými poslancami a ako som sa vyjadril už v prvom rozhovore, Hlohovčania určili pomery v primátorskom kresle, aj v zastupiteľstve a určite nás nikoho nevolili preto, sme na seba pokrikovali z nejakých zákopov. Chcem spolupracovať so všetkými poslancami, chcem počúvať ich priority. Desať zo 17 súčasných poslancov v roku 2015 schválilo Plán rozvoja mesta do roku 2023, takže to považujem za dobrý základ pre rozvoj mesta a teraz je čas ho aktualizovať o priority nového zastupiteľstva. Bol by som rád, keby sme sa dohodli na spoločnom postupe a začiatkom roka 2019 schválili štvorročné „programové vyhlásenie“, ktoré bude rešpektovať priority najlepšie všetkých poslancov, aby aj oni mohli na záver volebného obdobia odreportovať svojim voličom splnenie ich realizovateľných volebných sľubov.

Tí, čo ma poznajú a sledovali uplynulé roky vedia, že mám jasné hranice – som pripravený rokovať o programovej spolupráci, o kreovaní mestských orgánov v zmysle výsledkov volieb, ale nie som ochotný rokovať o „biznise“, ani o personálnych nomináciách na základe politickej príslušnosti. To by som poprel celú štvorročnú prácu, ktorú máme za nami.

Oliver Pestún neobstál v boji o primátora mesta Hlohovec. Dokonca ani nekandidoval za poslanca. Politicky to vidíte ako úplnú prehru – sklamanie – prerátanie sa.....?

Naopak, myslím si, že je symbolickým víťazom týchto volieb a dosiahol pre neho osobne najlepší možný výsledok. Myslím, že vsadil všetko na jednu kartu – buď bude primátorom, alebo skončí po dvanástich rokoch v komunálnej politike, čo plne chápem. Úprimne, nepoznám nikoho, koho by bavilo robiť šestnásť rokov opozičného politika. Takže ako napísal po voľbách, teraz sa môže venovať iným životným výzvam, ktoré ho budú rovnako napĺňať a myslím, že pre neho osobne a jeho rodinu to je správna cesta a budem mu v nej držať palce.

NADCHÁDZAJÚCI PROGRAM

Už ste naznačili, že vás aj vzhľadom na zloženie mestských poslancov bude čakať úplné iné obdobie. Skúste to priblížiť a rozmeniť na drobné.

Vzhľadom na oveľa pestrejšie zloženie zastupiteľstva – ani nie tak z hľadiska politickej príslušnosti, ale skôr záujmov – nás bude čakať ešte intenzívnejšia diskusia s poslancami pred predkladaním návrhov riešení. Ale myslím, že na konci preváži u nás všetkých zodpovednosť a záväzok voči Hlohovčanom spolupracovať a dohodnúť sa.

Viete hneď aj z pohľadu vášho volebného programu identifikovať priority pre mesto a jeho občanov?

Moje volebné priority vychádzali zo schváleného programu rozvoja mesta, napokon, aj všetci protikandidáti mali značnú časť svojich programov postavených na projektoch, ktoré v PRM máme, takže netreba očakávať žiadne zásadné novinky. V krátkom čase chcem dotiahnuť opätovné spustenie liečebne dlhodobo chorých a intenzívne pokračovať so župou na riešení dopravy na vstupe do mesta.

Ak očakávate zmeny, tak v čom tie najväčšie a najzásadovejšie? Veď stojí pred vami ďalšia etapa a stojí to zato premeniť dôveru voličov na reálne činy.

Myslím si, že obdobie tých najzásadnejších zmien máme za sebou. Teraz by nás mohli čakať pokojnejšie štyri roky, v ktorých urobíme opäť veľa práce pre zlepšenie života v Hlohovci, ale už nebude treba robiť také zásadné systémové zmeny, ako v predchádzajúcich štyroch rokoch.

POSLANCI - FRAŠTAČANIA

Okrem toho, že po novom v mestskom zastupiteľstve bude už len 17 poslancov, čo hovoríte na novú skladbu poslancov?

Nová skladba rešpektuje priority Hlohovčanov. Potvrdil sa trend, že v Hlohovci v lokálnej politike „umreli“ klasické politické strany – majú tam v podstate jediného ozajstného dlhoročného straníckeho nominanta – KDH pána Dvorana. Kolega Müller, myslím, skôr využil v časovej tiesni možnosť ušetriť energiu na zbieranie podpisov ako nezávislý kandidát a podobne aj páni Domaracký a Začko ako dlhoroční overení poslanci v skutočnosti žiadnu stranícku nálepku nepotrebujú.

Kandidáti za Fraštačanov v týchto voľbách stratili svoje pozície v zastupiteľstve, ostali štyria, čo možno označiť pravdepodobne za veľké sklamanie a za neúspech v týchto voľbách.

Z hľadiska volebného výsledku to úspech určite nie je. Z hľadiska štyroch rokov odvedenej práce naopak – títo ľudia môžu do konca života hrdo a so vztýčenou hlavou chodiť po Hlohovci. Ja si myslím, že naši kandidáti – a to niektorí z nich ostali tesne pod čiarou ako prví či druhí náhradníci – doplatili na tri veci: zmeny, ktoré sme urobili, boli naozaj zásadné a aj vo veľkej politike si systémoví reformátori krátkodobo neudržia také voličské preferencie ako na začiatku. Vyššie spomínaných nečakaných 1000 hlasov navyše pre pána Pestúna, s ktorými sme nerátali znamenalo aj tisíc hlasov pre jeho kandidátov na poslancov, takže dnes máme v zastupiteľstve šesť nových poslancov. A podceniť určite nemožno ani vplyv antikampane voči niektorým z našich poslancov, ktoré ich mohli stáť tie rozhodujúce hlasy.

Môžeme všetci očakávať, že v zastupiteľstve budú také osobnosti so zodpovednosťou a spolupatričnosťou, že Hlohovčania budú cítiť takú iniciatívu, na akú sme boli zvyknutí práve od Fraštačanov?

Máme tam jedenásť staronových poslancov, so šiestimi novými sa musím najskôr zoznámiť. Myslím však, že všetci kandidovali preto, že chcú niečo pre Hlohovčanky a Hlohovčanov urobiť. Takže ak nám naozaj všetkým pôjde o tento cieľ, myslím, že aj s novým zastupiteľstvom urobíme veľa práce. A Fraštačania predsa nekončia – naopak. Sila tejto komunity sa ukázala práve vo volebnú noc, keď sme si pár hodín naozaj mysleli, že sme prehrali. Videl som mnoho záberov z volebných štábov po prehratých voľbách, do desiatich minút tam zvyčajne nezostane ani noha. My sme zostali všetci spolu, o to radostnejšia bola oficiálna správa z mestskej volebnej komisie, pretože sme si ju vychutnali spoločne. A naopak, po volebnej noci sa k nám hlásia noví členovia, čo je najlepší dôkaz, že nie sme komunita zaujímavá iba v časoch, keď máme veľa poslancov. Takže sa teším na ďalšie pokračovanie s poslancami v zastupiteľstve aj s Fraštačanmi mimo neho.

VÍZIA

Všetky tie emócie a pocity z výhry ste už pravdepodobne strávili a pozeráte sa dopredu. Na čo prvé sa vrhnete?

Úloha číslo jeden je stretnúť sa so všetkými poslancami a dosiahnuť základnú zhodu v rozdelení poslancov v rámci zastupiteľstva – mestská rada, komisie, dozorné rady, aby sme mohli stanoviť termín ustanovujúceho zastupiteľstva. Ak sa nám podarí toto absolvovať, pustíme sa do práce – treba schváliť rozpočet a ďalšie zásadné dokumenty vo vzťahu k novému roku a nastaviť si systém spolupráce. Celkom sa na to teším, bude to pre mňa opäť nová skúsenosť.

Komunikovali ste posledné obdobie jasne váš program a ciele. Ale skúste priblížiť vašu predstavu o meste o štyri roky?

Myslím, že bude o kus lepšia dopravná situácia, aj keď ešte asi nie skolaudovaný nový most, na to sú štyri roky krátky čas, že budeme mať odstránené takmer všetky modernizačné resty v školských budovách, pribudnú ďalšie kilometre opravených ciest a chodníkov a prvé kilometre vymenených vodovodných potrubí, budú zrevitalizované dva-tri väčšie parky a vnútrobloky, zámok a zámocký areál bude ešte krajší a bude ročne priťahovať do mesta desaťtisíce turistov, ktorí prinesú našim podnikateľom zaujímavé možnosti zárobku, budeme mať dobudovanú športovú infraštruktúru vrátane rekonštruovaného klziska a že súkromný investor dobuduje plaváreň. Ale hlavne – atmosféra v meste bude oveľa lepšia ako dnes, keďže hlavní aktéri všetkých tých antikampaní dostali svoje vysvedčenie od ľudí a zostali mimo mestských orgánov a verím, že pochopia tento odkaz a nebudú vťahovať do svojho osobného boja ďalších ľudí.

Podarilo sa Vám otvoriť a dať život zámku. Pre mnohých skutočne aj veľká emócia a zážitok. Aký bude ďalší zámer so zámkom, čo všetko chcete so zámkom urobiť, pretože toto je skutočne srdcovka pre celé mesto.

Čaká nás ešte dokončenie vonkajších fasád, nasvetlenie nádvoria a dokončenie niektorých výmalieb na treťom nadzemnom podlaží v rámci existujúcich zmlúv. A chceme pokračovať, riešiť možné využitie druhej polovice zámku a budeme pokračovať v uchádzaní sa o ďalšie grantové peniaze. Chceme tiež ďalej posúvať aj zámockú záhradu – nové detské ihrisko, nasvetlenie celého chodníka okolo jazierka, dokončenie rekonštrukcie amfiteátra tak, aby sa tam dalo opäť premietať atď.

Máte vo vyhliadke ešte nejaké veľké podobné sústo pre mesto, ktoré považujete za významovo tak veľké pre Hlohovčanov ako zámok?

Myslím, že máme rozrobených toľko vecí, že dohromady sú takýmto veľkým sústom. Ale dve väčšie veci, ktoré nás čakajú je vyriešenie budúcej podoby námestia a Domu kultúry.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.