Menu
Dnes má meniny: Ervín Zajtra: Slavomír

Richard Minarovič – tréner Džuda Doporučený

Džudo (anglicky Judo) je individuálny šport, v ktorom sa stretne športovec s protihráčom a snaží sa ho dostať „na lopatky“.

Je to bitka, v ktorej však platia určité pravidlá, ktoré musia športovci ovládať. Učia sa technike a spôsobom, podľa ktorých sa posudzuje aktivita športovcov na žinenke. V Hlohovci vedie krúžok džuda Richard Minarovič, s ktorým som sa o tomto olympijskom športe rozprávala:

Aké vekové kategórie trénujete? Je o džudo medzi deťmi záujem? Aký je prínos tohto športu pri výchove dieťaťa?

Ja trénujem deti predškolského, alebo nižšieho školského veku (I. stupeň ZŠ). U nich sa dajú rozvíjať rôzne schopnosti pre šport či už koordinačné, alebo kondičné. V Japonsku majú namiesto telesnej výchovy na školách džudo, lebo to má veľký záber na celkový rozvoj schopností u žiaka, najmä disciplíny.

Kde dnes trénujete a aké máte podmienky na trénovanie? Mali deti aj nejaké vianočné prekvapenie na krúžku?

Trénujeme v telocvični ZŠ Podzámska (2hod./týždeň), kde chodí 13-15 detí. Potrebujeme na tréning okrem športového oblečenia (na súťažiach je to kimono) hlavne žinenku. Samozrejme využívame aj mnohé náradia pri tréningu v telocvični. Teraz budeme robiť nový nábor členov. Na Vianoce dostali deti tričká s logom, na ktoré sa poskladali ich rodičia.

Aký je názov klubu a mohli by ste nám klub priblížiť?

Klub sa volá Judo Club Hlohovec. Momentálne rozmýšľam, že urobím menšie zmeny v názve klubu, nakoľko celú agendu robím sám, aj čo sa týka financií. Nuž a nie je toho málo. Keď je niečo potrebné zohnať, ja to síce zoženiem, ale byrokracia je často kameňom úrazu. Ja z toho nemám nič, robím to pre deti a pre tento šport. Chcem odovzdať deťom to, čo som sám dostal, čo som sa naučil. Klub existuje od roku 2012 dodnes. Viedol som ho spolu s bratom, ale on teraz nemôže. Máme aj OZ Judo Club Hlohovec.

Ako je to s priestormi v Hlohovci?

Máme haly, telocvične v meste, v ktorých sa vykuruje a v ktorých by mohli deti trénovať. Len to nie je taká jednoduchá otázka. Keď sa dalo, tak sme zabezpečili žinenky na zápasiská a trénovali sme.

Plánujete aj súťažiť s deťmi? Kto je z nich najšikovnejší?

V minulosti sme mali veľmi šikovného džudistu Romana Dekana. Vyrástol u nás na žinenke, dostal tu základy a teraz trénuje v Trnave. Tento rok bol vyhlásený za džudistu roka vo svojej kategórii, lebo vyhráva súťaže na celoslovenskej úrovni i medzinárodnej. Ale pripomínam, že je to zásluha ako trénerov, tak aj rodičov, ktorí ho v tomto značne podporujú.

Čo by ste si tak priali do Nového roka 2019?

Predo mnou sú súťaže v džude, čím by so chcel spraviť tomuto športu v Hlohovci dobré meno. Máme aj nejaké výzvy, aby začali deti súťažne ako prípravky. Prajeme si čo najviac členov, lebo tento šport je olympijský a dá sa povedať, že v tomto meste aj tradičný.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.