Menu
Dnes má meniny: Ervín Zajtra: Slavomír

Hlohovskí fujaristi Doporučený

V novembri minulého roka sa konala v priestoroch Vlastivedného múzea v Hlohovci výstava Antónie Dvorščíkovej a pri jej uvedení som stretla troch zaujímavých ľudí, hlohovských fujaristov – Jána Šulíka, Jozefa Mikuláša a Ľuba Janica. Ich som sa opýtala zopár otázok:

Odkiaľ ste? Vyrábate si fujari sami?

J. Šulík: Ja bývam v Dolnom Trhovišti, ale pochádzam z Dolných Otrokoviec. Všetci vyrábame fujari, niekto viac a iný zase menej. Ako nás tu vidíte dnes, každý už vyrobil zopár fujár.

J. Mikuláš, Ľ. Janic: My tiež bývame v tomto regióne a vyrábame fujary.

Čo vás láka na fujarách?

J. Šulík: Ja som začínal na plecháčoch – rôzne dychové nástroje a v zrelom veku som prešiel na folklór a bol som donútený fujaru vyrobiť. Aby som to vysvetlil, môj kamarát potreboval pre syna vyrobiť fujaru a ja som mal na to priestory, náradie. Doniesol mi drevo, nejaké nástroje. Tak som sa na to dal. Pozliepali sme dielce, ozvučili nástroj a prvá fujara bola na svete.

Pri ostatných odpovediach sa fujaristi dopĺňali:

Z akého dreva sa vyrába kvalitná fujara?

Klasická fujara je z bazy čiernej, ale môže byť aj drevo z jaseňa, javora, agátu, lipy a dokonca aj z tisu.

Kde všade na Slovensku, ale aj v zahraničí máte svoje fujary?

Nuž skromne môžeme povedať, že asi na celom svete okrem južného pólu, dokonca aj v Austrálii a jednu si zobral aj jeden Inuit z Grónska.

Aký repertoár ste dnes hrali na otvorení výstavy A. Dvorščíkovej?

Dnes sme hrali repertoár fujaristov z Kokavy nad Rimavicou. Vlastná tvorba sa už nerobí a skôr sa preberajú staršie melódie. Kedysi sa pesničky vymýšľali pri práci na poli a dnes chýba asi tento dôležitý prvok, ale isto nevieme.

Odkiaľ pochádza fujara a aj piesne?

Fujara vznikla na Podpoľaní ako aj melódie a my sa tiež snažíme hrať tieto nestarnúce piesne.

Dnes ste sa tu stretli všetci traja náhodne, alebo ste kamaráti?

My hrávame takto spolu ako hlohovskí fujaristi už pomaly 20 rokov. Chodíme hrávať tu na Slovensku (festivaly, rôzne príležitosti napr. vianočné koncerty), ale aj do zahraničia (Česká republika, Maďarsko, atď.), kde nás pozvú.

Dnes ste hrali v refektári múzea v Hlohovci. Ako sa vám tu hralo?

Je tu výborná akustika a milá udalosť uvedenia výstavy Antónie Dvorščíkovej – Zvečnené šúpolím. Ako sme sa neskôr dozvedeli, sama autorka výstavy má veľmi rada melódiu fujár a z toho máme radosť.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.