Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Víťazoslav Chrenko – Stále s úsmevom a nevzdávať sa! Doporučený

K tomuto pánovi som sa dostala úplne nečakane.

Stretnutie prebehlo v priateľskej atmosfére a rád mi porozprával o svojom koníčku – náplni na dôchodku:

Ako ste sa dostali ku grafike?

S grafikou som rástol takpovediac odmalička. Môj otec, Viktor Chrenko, bol významným grafikom a v jeho ateliéri som bol ako doma. Otec zomrel pred deviatimi rokmi a zanechal mi po sebe pomerne široké dielo a najmä dielňu. Ja som v začiatkoch skúšal nadviazať na jeho tvorbu cestou pokus-omyl a výsledky boli sľubné. Dnes môžem skromne povedať, že patrím medzi grafikov skoro európskej úrovne.

Znamená to, že vás poznajú aj v zahraničí?

Áno, poznajú ma. Vcelku pravidelne dostávam katalógy skoro z celého sveta, kde sú moje grafiky odtlačené, kde ma informujú, že sú moje grafiky na výstave. Často vystavujem u susedov v Čechách, čaká ma výstava v Poľsku, bol som na výstave v Estónsku, ale napríklad nedávno som vystavoval aj v Martine na pešej zóne. Moje diela sú v katalógoch po celom svete. Ja sa totiž okrem grafiky prezentujem aj publicisticky.

Uvažovali ste, že by ste zorganizovali výstavu grafík aj v Hlohovci?

Ja si myslím, že momentálne nie sú v našom meste na takúto výstavu podmienky. Títo umelci vystavujú v galériách, ktoré majú istú úroveň. Pokiaľ HC nebude mať výstavnú sieň, kde budú slušné priestory a aj slušné podmienky, tak sa asi takejto výstavy nedočkáme. Známy český grafik, Pavel Hlavatý, mi povedal: „Ja som vlastne ešte na Slovensku nevystavoval. A čo takto v Hlohovci? Nepozval by si ma?“ Áno, kontakty mám a bol by aj záujem, len niet kde.

Aká bola vaša profesia pred odchodom na dôchodok? Zaoberali ste sa umením?

Nemalo to s umením skoro nič spoločné. Ja som vyštudovaný pedagóg a dlhé roky som pôsobil vo väznici v Leopoldove, kde som pracoval s ľudskými dušami, kriminálnikmi, ale aj v riadiacich funkciách. Pomerne skoro som odišiel do predčasného dôchodku najmä z rodinných dôvodov. Ani som netušil, že to vo mne je.

Aké sú vaše umelecké plány v tomto roku?

V tomto roku by som mal ísť reprezentovať Slovensko na Dni slovenskej kultúry do Moravskej Třebovej, kde si ma vybrali a kde budem prezentovať svoju tvorbu. Bude to obohatené aj o besedu. Pozvali ma so skupinou českých grafikov vystavovať v Kyjeve a pokladám to za česť. Mňa ako jediného Slováka si prizvali na toto podujatie.

Máte nejaké životné motto?

„Stále s úsmevom a nevzdávať sa!“ V poslednom čase ma postihla jedna zákerná choroba, s ktorou bojujem a musím chodiť na terapie. Toto motto si opakujem teda teraz častejšie. Znášam túto skúšku celkom optimisticky, i keď ma to oslabuje. Ale nachádzam v práci uspokojenie. Teraz napríklad hodnotím práce do 17. ročníka súťaže Ex Libris Hlohovec. Ja nemám čas na negatívne myšlienky a to mi dodáva silu asi.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.