Menu
Dnes má meniny: Aloiz Zajtra: Paulína

Deň zámockých pivníc – apríl 2019 Doporučený

Hlohovecký zámok a jeho okolie je povestné svojimi pivnicami.

Existujú rôzne tajomstvá, ktoré skrývajú a tie sa záujemcom pokúsili predstaviť v nedeľu 7. apríla členovia OZ Nicolasa Conta a Vlastivedného múzea v Hlohovci. Na toto podujatie som sa spýtala riaditeľa Vlastivedného múzea a sprievodcu v jednej osobe, Mgr. Jozefa Urminského:

Ako by ste zhodnotili dnešný deň?

Dnes sme vedeli uspokojiť viac ako 300 zvedavých a dychtivých záujemcoch o históriu pivníc v okolí zámku, ale aj pri zámku – bastión. Uvažovali sme sprístupniť aj jednu pivnicu na zámku, ale rekonštrukcie na fasáde zámku sú v plnom prúde, tak sme od toho radšej upustili. Namiesto toho sme otvorili pre návštevníkov vodojem. Dnes mohli ľudia vidieť pivnice z rôznych historických období. Prvá – pod Pánskym domom je z 18. storočia, v ktorej je zaujímavý civilný kryt z r. 1938. Ten využívala rodina správcu veľkostatku, Juraja Topercera, počas II. svetovej vojny. Ďalšou bola pivnica vonkajšej hradnej veže pochádzajúcej z 15. storočia, ktorá slúžila neskoršie ako vojenská poľná nemocnica. Nasledoval bastión, veľká pivnica pod koniarňou a na záver bola vínna pivnica Golguz.

Čo pripravujete pre záujemcov do budúcnosti?

Získali sme z participatívneho rozpočtu mesta prostriedky na publikáciu „Vývoj hlohoveckého podzemia“, ktoré by sme chceli v októbri tohto roku odprezentovať. Pri tejto príležitosti by sme chceli pripraviť aj prehliadku niektorých vybraných pivníc v meste. Takže pokračovanie bude na inom mieste a s inými príbehmi. Chceme však zachovať formu vstupenky – rodový odznak významného rodu, ktorý v Hlohovci pôsobil.

Ktorá pivnica bola pre vás osobne najzaujímavejšia?

Mne je najbližšia pivnica pod koniarňou, pretože má rozvetvenie na 3 smery. Tieto sa hĺbili hlavne vtedy, keď hrozilo nejaké nebezpečenstvo. Táto pivnica je priamym odkazom na pôsobenie Turkov na území Hlohovca v 17. storočí, ako sa zistilo.

Môžeme očakávať, že pre návštevníkov zámku budú otvorené aj zámocké pivnice?

Jedna pivnica je už zrekonštruovaná priamo vedľa kaplnky a má slúžiť ako salón vín. O ďalších pivničných priestoroch na zámku nevieme. V južnom krídle zámku je celkovo znížený suterén a zatiaľ sa len hovorí, že by tam nejaké pivnice mali byť. Ale nie je to ešte potvrdené a bude to predmetom ďalšieho výskumu.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.