Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Generálne upratovanie alias Smeťozber Doporučený

Bez povšimnutia nezostali dobrovoľníci, ktorí sa v sobotu 13. apríla zapojili do akcie zvanej Smeťozber.

Jednalo sa o čistenie od odpadu na vytipovaných lokalitách v meste Hlohovec. Potešiteľné na tom bolo, že sa do akcie zapojili aj deti rôzneho veku, lebo naisto nezostanú v budúcnosti chladnými k čistote životného prostredia. Pár otázok som adresovala Miroslavovi Bobákovi, predsedovi OZ Fraštačania:

Ako hodnotíte Smeťozber ohľadom účasti dobrovoľníkov, počasia a odvozu nazbieraného odpadu v Hlohovci?

Hodnotím ho ako každý rok veľmi pozitívne. Opäť sa podarilo prekonať rekord v účasti. Z minuloročných 212 na 238. Počasie bolo dosť chladné, o to väčšia vďaka všetkým účastníkom Smeťozberu. Vyzbierali sme množstvo odpadu rôzneho druhu a naplnili sme viac ako 4 veľkokapacitné kontajnery.

Smeťozber je tradične úspešný projekt OZ Fraštačania. V čom vidíte jeho hlavné pozitíva a v čom nedostatky?

Nedostatkom sú poriadkumilovní ľudia. Netvrdím, že všetci musia chodiť na Smeťozber, ktorý organizujeme my, pretože zbierať môžu aj s partiou DOZOR HC. Najväčším pozitívom je ale to, že sa nám v spolupráci so školami darí priťahovať deti na Smeťozber. V deťoch máme najväčšiu nádej, musíme im dávať pozitívne príklady, musíme s nimi pracovať, viesť ich a nesmieme im kradnúť budúcnosť svojou nečinnosťou a ľahostajnosťou v akejkoľvek oblasti. Ak dieťa naučíme, že odpadky patria do koša, verte, že v dospelosti ich nebude hádzať do prírody. Ak ho v detstve budete brávať na Smeťozbery, vybudujete v ňom ešte niečo viac.

Kto sa podieľa na spolufinancovaní smeťozberu, kto zabezpečuje rukavice a vrecia?

Snažíme sa v rámci našich možností zabezpečiť všetko, čo sa dá. Nakúpili sme tento rok viac ako 400 párov rukavíc rôznej veľkosti a akosti, plus sme kúpili 500 ks 120L vriec. Nejaké vrecia sme potom ešte dostali darom a všetko, čo ostane, sa vždy minie na nasledujúci rok. Okrem toho sú väčšími nákladmi ešte suroviny na opekačku a pitný režim. V rámci financií v našom združení to bolo dlhodobo, hlavne posledné 4 roky, cca 70% tvorené z odmien našich členov za poslancovanie, dozorné rady, mestskú radu a komisie, zvyšných 30% tvorili členské príspevky /t.č. 36 členov je v OZ/, sponzorské dary, asignácia dane /tzv. 2% z daní/ a dotácie mesta.

V ktorej lokalite bolo nazbieraných najviac odpadu počas tejto akcie?

Určite v Šulekove a v časti Peter a Nová štvrť, teda v okrajových častiach mesta, kde je viac prírody a viac možností byť inkognito pri vyhadzovaní menšieho či väčšieho odpadu.

Čo by ste odkázali neporiadnym Hlohovčanom, ktorý sa nevedia trafiť do odpadkového koša a robia čierne skládky?

Spýtal by som sa ich najskôr, či majú deti, vnúčatá alebo ich blízky majú. Ak áno, tak by som sa spýtal, či ich majú radi. Ak áno, tak by som sa spýtal, prečo im ničia budúcnosť. Nikdy nie je neskoro začať s čímkoľvek, napríklad aj so zmenou seba samého. A okrem iného, máme v Hlohovci vybudované 2 zberné dvory.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.