Menu
Dnes má meniny: Ela Zajtra: Urban

Na slovíčko prosím – generál M. R. Štefánik Doporučený

Jeho rodiskom sú Košariská (21. júl 1880, Rakúsko-Uhorsko) a zomrel pri páde lietadla v Ivánke pri Dunaji (4. mája 1919, Česko-Slovensko).

Bol srdcom Slovákom, i keď veľa cestoval, nadaným astronómom, fotografom, vojenským letcom, brigádnym generálom ozbrojených síl Francúzska, diplomatom a politikom. Zohral významnú politickú úlohu spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom pri založení ČSR a pri organizovaní česko-slovenských légií. Na jeho počesť bolo pomenované vysoké štátne vyznamenanie SR (Kríž Milana Rastislava Štefánika), medzinárodné letisko v Bratislave, Akadémia ozbrojených síl SR v Liptovskom Mikuláši, železničná trať (Púchov-Horní Lideč), ktorá spája dva národy, ale napríklad aj hvezdáreň a planetárium v Hlohovci, veľké množstvo ulíc, námestí, škôl atď. Čo o ňom povedali vybraní ľudia a čo povedal o svojom vlastenectve on sám, vám prinášame v nasledujúcich riadkoch:

Ivan, 67r., dôchodca: Dosiahli sme samostatnosť rozpadom Rakúsko-Uhorska, o čo sa pričinil aj generál M. R. Štefánik a uplatnili sme si právo na sebaurčenie spolu s Čechmi so súhlasom USA. 1. ČSR je historický čin našej štátnosti, ktorý potom prerástol do samostatnej SR (1. 1. 1993). Základné demokratické myšlienky boli obsiahnuté v Pittsburskej dohode a v Deklarácii slovenského národa (Martin). Odkazujem Slovákom, že suverenitu a štátnosť si musíme chrániť, lebo to stálo veľa obetí.

Anastázia, 78r., dôchodkyňa: M. R. Štefánika treba brať ako osobnosť. Predstavte si, že bol šťúply, meral niečo cez 170cm, bol cintľavý, chorľavý, mal dlhotrvajúce problémy so žalúdkom. Napriek nedostatkom mal úžasnú charizmu a vedel k svojim názorom pripútať ľudí. To bolo na ňom podstatné. Ako chlap nebol veľmi výrazný, ale pohyboval sa medzi inteligenciou a vo vyšších kruhoch. Môžeme dnes povedať, že v tom čase T. G. Masarykovi a E. Benešovi „otváral dvere“ do spoločnosti. Po jeho smrti sa jeho posledná snúbenica - grófka už vôbec nevydala.

M. R. Štefánik (december 1918): Prišiel som sem, aby som vám povedal svoj cieľ a vy mi musíte povedať ten svoj. Mojím spojencom je moje svedomie. Celý svoj život som hovoril pravdu a medzi vami (vojakmi) panuje napätie. Som chorý, ale jednako idem k vám. Neprišiel som hľadať slávu a ani kariéru. Tu som mohol mať v Prahe, kde som sa mohol dať oslavovať. Prišiel som za vami, vojaci, na Sibír. Prišiel som sem, pretože vám verím. Máme povinnosť hájiť slobodu, keď treba. Cieľom človeka je čistota duševná, snaha, aby bolo teplo, kde bola zima, aby bolo svetlo, kde bola tma. Neprichádzam dnes medzi vás ako minister. Musíme svorne vytrvať, národ náš neprijme zradcov. Buďme hrdí na svoje strádanie, obete. Buďme pevní, držme sa, kde sa držať máme a zachováme si úctu, ktorá je posvätená krvou našich bratov.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.