Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Hudba v podaní sláčikového orchestra Doporučený

Naše Empírové divadlo sa otvára aj pre vážnu hudbu, ktorú tam priviezol 6. júna Slovenský komorný orchester.

Hudobníkov spájali sláčikové nástroje, na ktoré hrali a potešenie pritiahnuť divákov k tomuto výberu skladieb vážnej hudby. Ich umeleckým vedúcim, ktorý tiež hral na husle, bol Ewald Danel, ktorý koncertom aj sprevádzal. Jemu som adresovala zopár zvedavých otázok:

Dnes budete hrať skladby od viacerých známych autorov. Ktorá je vám najbližšia?

To je ťažko povedať, ťažko si vybrať. Všetky niečo v sebe prinášajú publiku. Len veľmi málo sólistov vyžije s úzkym repertoárom, ak to zoberiem prakticky. Nie je to šťastné riešenie, mať úzky repertoár. Pri našich vystúpeniach je nebezpečné, aby to neskĺzlo do toho, že hráme všetko na želanie. Ako v cirkuse, keď dajú zvieratku príkaz „Skoč!“ a ono potom skočí a dostane nejaký „pamlsok“ ako odmenu. My sme ako tlmočníci tých skladieb – neživých hmôt pre živé ucho poslucháča. To je naša úloha, tým žijeme. To je tak nacvičené, nadrezúrované, že to musí byť vo veľkej miere pravdivé.

Orchester už funguje viac ako pol storočie. Ako vám to dnes spolu ladí?

Orchester si našiel v slovenskej kultúre svoje pevné miesto. To je teda dôkazom, že je stále žiadaný. Občas máme toľko požiadaviek na hranie, že je to viac, ako sme schopní.

Toto divadlo dýcha históriou. Súhlasíte si mnou, že ste dnes v správny čas na správnom mieste?

Áno, v tomto s vami súhlasím. Keďže tu kedysi bol L. van Beethoven, máme pre publikum dnes pripravenú jednu jeho skladbu - prekvapenie, na ktorú existujú vtipné texty, tak dúfam, že vložíme do dnešného koncertu aj dobrú náladu.

Odohrali skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Juliena Bendu, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Jozefa Poprockého, Romana Bergera, Witolda Romana Lutoslawskeho a Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Vyslúžili si standing ovation a hlohovecké publikum si ich uložilo do svojich sŕdc.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.