Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Rudolf Gális o 100. výročí založenia IAU Doporučený

Na prelome mája a júna sa na Bezovci pri Piešťanoch konalo podujatie pod názvom Stelárna astronómia.

Tu som stretla nám už známeho doc. RNDr. Rudolfa Gálisa, PhD. z UPJŠ v Košiciach. Jeho som sa ako naslovovzatého odborníka v astronómii s dlhoročnými skúsenosťami spýtala na 100-výročie založenie Medzinárodnej Astronomickej Únie (IAU):

V čom je tento rok pre IAU významný a čo všetko sa pripravuje?

Možno by som začal tým, že IAU je najväčšou odborovou organizáciou, ktorá združuje vyše 13.500 profesionálnych astronómov z vyše 100 krajín sveta. Bola založená v roku 1919 v Bruseli v Paláci Akadémií. Jej základnou myšlienkou je spolupráca medzi jej členmi pri výskume vesmíru, spoločné zdieľanie informácií, koordinovanie pozorovaní, ale aj podpora vzdelávania mladých ľudí a šírenie astronomických poznatkov medzi verejnosťou. IAU sa rozhodla osláviť toto okrúhle výročie s celou komunitou jej členov, amatérskych astronómov, ale aj s mládežou, ktorá je nositeľkou nových myšlienok a pokroku v astronómii a vo vede. Výsledkom sú rôzne aktivity, ktoré začali už na začiatku kalendárneho roka a budú pokračovať až do konca roka 2019. Je vypracovaných 9 tém – projektov a každý z nich má rôzne iniciatívy. Projekty zahŕňajú širokú paletu aktivít ako verejné pozorovanie, výstavy, premietanie filmov a iné. Všetky informácie nájdete na www.iau100.sk.“

Mohli by ste niektoré aktivity priblížiť?

Teraz v máji vrcholí jedna aktivita „Tmavá obloha pre všetkých“, ktorá má oboznámiť verejnosť s problémom svetelného smogu a ochranou prirodzenej tmy. Jedna pekná iniciatíva v rámci tohto projektu je „Miesta spojené s astronómiou“, kde verejnosť má možnosť navrhnúť miesto vo svojom okolí. Tento návrh pošlú, toto miesto bude vyhodnotené a ak bude aj schválené, tak ho zaradia do mapy IAU. Ja som v piatok navrhol, aby sme nominovali Bezovec, lebo je veľmi silne spojené s astronómiou, jej výskumom a je tu stále dobrá nočná obloha.“

Ktoré podujatia na Slovensku sú pred vami?

V júni sa rozbehne projekt-súťaž „Pomenuj exoplanétu“ a víťaz bude môcť pomenovať 1 exoplanétu a jej materskú hviezdu, neskôr to bude 100. výročie úplného zatmenia slnka, ktoré bolo úplným potvrdením Einsteinovej teórie relativity, v júli nás čaká 50. výročie pristátia človeka na Mesiaci. V septembri pripravujeme národnú akciu a konferenciu „Astronomické Slovensko“ atď.“ Je sa načo tešiť a touto cestou pozývam na ne všetkých.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.