Menu
Dnes má meniny: Valéria Zajtra: Aloiz

Bylinkárka Anka

Po roztopení bohatej snehovej nádielky sa mnohí z nás potešia z vykúkajúcich okrasných rastlín či zázračne liečivých byliniek. A to je dobrý dôvod, prečo sme siahli po rozhovore s uznávanou a sympatickou bylinkárkou.

 Aj keď jej korene siahajú do neďalekého Vrbového, do Fraštáku sa chystá práve v najbližších dňoch porozprávať o liečivých účinkoch rastlín. K bylinkám ju priviedla babička. Už od detstva, ešte ako dieťa, chodila často do prírody, podobne ako jej mama - čosi „zázračné“ hľadať. V starých herbároch sa dočítala tajomné a vzácne informácie o bylinkách. Jej túžba po tomto poznaní priamoúmerne rástla s učením známych bylinkárov. Predstavujeme vám Annu Kopáčovú, ktorá okrem účinkov liečivých rastliniek prezradila aj to, že momentálne absolvuje tretí ročník štúdia fytoterapie v Trenčíne a svojou prítomnosťou poctí v najbližších dňoch aj naše mesto. Na záver poskytla pre Fraštacké noviny recept na zázračný čaj proti nadchádzajúcej jarnej únave a ako bonus pridala zázračný elixír.

K zberu byliniek ste sa dostali prostredníctvom svojej mamičky...

Presne tak. Neskôr som si však vytvorila svoje receptúry a liečebné techniky, ktoré s radosťou využívam pre liečbu rôznych chorôb.

Ako ste začínali?

Učili ma starí bylinkári, napríklad známa bylinkárka z Krajného, ale i českí bylinkári Pavol Váňa či  Josef Anton Zentrich. 

Stačili vám tieto vedomosti, aby ste mohli účinky byliniek posúvať ďalej?

Ale kdeže. Zdokonalila som sa v masérskej škole v Piešťanoch. Tam som si rozšírila svoje vedomosti o ľudskom tele, čo sa týka anatómie, biológie, fyziológie a masážnych techník, a tiež v alternatívnej medicíne - aromaterapie.  

Vieme, že svoje vedomosti ste pretavili aj do knihy.

Je to tak. V roku 2007 som vydala malú prekrásnu brožúrku s názvom Zdravie pre človeka, v ktorej som zozbierala históriu o slovenských bylinkároch a pridala aj zopár tradičných receptov.

Čo v sebe skrývajú zázračné rastliny?

Bylinky obsahujú tajomstvo, ktoré sa nám nedarí zachytiť. 

Aké?

Dávnoveký človek kedysi predstúpil pred istú rastlinku a v jeho duši sa vytvorili pocity, predstavy a dojmy. Liečivá bylinka je viac než len sumy účinných látok. Koľko je na svete chorôb, toľko je aj liečivých bylín. V minulosti sa ľudia s plnou dôverou vydávali na lúky, do lesov a hľadali si ten správny liek na svoju chorobu. Bylinky užité v správny čas a v správnom množstve určite môžu pomôcť chorým ľuďom. A tí majú potom následne radosť zo svojho zdravia a tešia sa z toho.

Súhlasíte však s tvrdením, že iné je liečiť bylinami chrípku a niečo iné vážne ochorenie?

Určite. Pri prechladnutí môžu bylinky určite nahradiť lieky. Pri vážnejšom ochorení nám pomôžu tiež, ale lieky nenahradia.  

Jar je vraj ideálne obdobie na zber bylín. 

Teraz na jar vyrastú bylinky, ktoré majú priaznivé účinky na čistenie krvi, na cievy, prechladnutie, kašeľ, ekzém, pečeň či obličky. Pri zbere byliniek  však musím už vopred vedieť, ktorú bylinku potrebujem.

Využívate pri zbere nejaký zvláštny rituál?

Najviac zbieram dva druhy rastlín do pleteného košíka, aby sa nezaparili. Bylinky cítia povahu človeka a majú sklon sa pred „zlým“ schovať.  Ak bylinka cíti, že ju určite potrebujete, sama sa vystrčí, aby ste ju zbadali. Trhám ich veľmi šetrne a aj sa s nimi porozprávam a poviem im, že ich potrebujem pre chorého človeka. Doma ich celé usuším, spracujem a schovám v papierových škatuliach.

Prejdime ku konkrétnej pomoci z prírody - napríklad tej prvej...

Každá gazdinka by mala mať doma na podanie prvej pomoci bylinkovú lekárničku. Napríklad na bolesť hlavy a chrbta  bazu čiernu, na popáleniny, rany či štipnutia skorocel, nechtík, na bradavice zas lastovičník, proti parazitom čakanku, na horúčku lipu, na kašeľ pľúcnik alebo podbeľ.

A čo deti a bylinky?

Tu treba k podávaniu pristupovať opatrne. U malých detí sa dobre osvedčili kamilky, fenikel, mäta klasnatá, pamajorán, lipa. Tieto bylinky môžu už po malých lyžičkách užívať deti od dvoch mesiacov v 1 až 5 malých lyžičkách čaju za deň. Ak sa dieťa narodí napríklad s ochorením srdiečka, v tom prípade bylinky podávame až po konzultácii s lekárom, alebo lekárnikom, či dobrým bylinkárom.  

Zmenilo sa niečo v užití byliniek oproti minulosti? Zaujíma nás, či je pravda, že bylinky môžu človeku aj uškodiť?

Určte, ako v mnohých iných oblastiach, aj v tomto prípade sa veci vyvíjajú a dobrý bylinkár musí zmeny a postupy registrovať. To, čo platilo pred sto rokmi, respektíve čo som sa dočítala v starých herbároch, dnes už až tak neplatí. Pri niektorých ochoreniach nám dnes ozaj bylinky môžu vážne ublížiť. A to najmä preto, lebo v minulosti neexistovalo toľko liekov, ktoré by boli v kontraindikácii s bylinkami.

Uveďte príklad.

V herbári je písané, že na zanesené cievy a slabé srdiečko užívame rutu, srdcovník, žihľavu  púpavu... Dnes vám na takéto problémy lekár predpíše lieky, napríklad Warfarín, a to už je pre človeka veľmi nebezpečná kombinácia s bylinkami.  Pri  tomto lieku sa nesmú užívať bylinky, ktoré obsahujú chlorofyl. Pacient by mohol skolabovať. Takže dobrý bylinkár si naštuduje aj  farmakológiu.     

Aké bylinky nám poskytne nadchádzajúce jarné obdobie?

Na jar nám vyrastú bylinky, ktoré majú priaznivé účinky na čistenie krvi, na cievy, na prechladnutie, kašeľ,  ekzém, pečeň či obličky.  Pri zbere byliniek musím už vopred vedieť, čo potrebujem, ktorú bylinku. 

Kedy svojimi dobre mienenými radami poctíte aj Fraštačanov?

V Hlohovci som mala byť už dvakrát, avšak pre nepriaznivé počasie sa stretnutie vždy odložilo. Pevne verím, že spojenie do tretice všetko dobré vyjde v mesiaci máj, kedy plánujem absolvovať prednášku o bylinkách. Presný dátum bude avizovať Centrum pre rozvoj rodiny, ktoré ma oslovilo a poskytlo mi aj priestory.

5 komentáre

 • Tamara

  Dobrý deň chcela som sa opýtať, že či mi neviete pomôcť mam urobiť prácu na tému fytoterapia na Slovensku. Ale na internete my toho veľa nenašlo. Rada by som sa dozvedela viac.

  Napísal(a) Tamara nedeľa, 21. apríl 2019, 10:01 Odkaz na komentáre
 • Emília Pereslényová

  Dobrí deň pani Anka čítala som Váš článok o bylinkách a veľmi mňa zaujal a bola by som veľmi šťastná a potešená keby ste prijali moje pozvanie do klubu denne centrum Peter som vedúca klubu a verím tomu že naše členky by boli teš veľmi radi lebo v klube mame skoro všetkých členov vyššieho veku ....vopred ďakujem za odpoveď Emília Pereslényová

  Napísal(a) Emília Pereslényová pondelok, 27. august 2018, 23:26 Odkaz na komentáre
 • Benko Vladimír

  Dobrý deň p. Anka
  Chcem sa vás spýtať či vo vašej bylinkovej nádhernej záhradke sa nenachádza koreň Horca. Viem že modrý je chránený ale je viacej druhov.
  Za odpoveď vopred ďakujem Benko Vladimír Hlohovec

  Napísal(a) Benko Vladimír pondelok, 04. september 2017, 12:17 Odkaz na komentáre
 • Marko Bilinski

  Dobrý deň pani Anka chcel by som vás poprosiť o radu. Aké bylinky by som mal použivať aby sa mi zlepšil zrak?

  Napísal(a) Marko Bilinski streda, 09. august 2017, 16:39 Odkaz na komentáre
 • petra

  dobry den, kde sa da studovat fytoterapia prosim?
  dakujem
  petra sramko

  Napísal(a) petra piatok, 16. jún 2017, 13:18 Odkaz na komentáre

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

 • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.