Menu
Dnes má meniny: Kornélia Zajtra: Slávka

Vianočné plnené orechy Doporučený

Obľúbený vianočný recept Lívie Doležalovej.

Milujem Vianoce! Možno viac ako samotný Štedrý deň zbožňujem prípravy a čakanie na tieto chvíle. Všetko krásne vonia, vždy sa učím nejaké vianočné pesničky na predvianočné koncerty. Neskutočne sa na každé toto vystúpenie teším, má to nádhernú atmosféru. 

Neviem si predstaviť, že by som Vianoce nebola doma s rodinou vo vianočných ponožkách a s vianočným koláčom v ruke! 

Priznám sa, že variť neviem. Vysoká škola ma naučila uvariť aspoň polievku zo sáčika a nejaký ten puding..:D S pečením som na tom už trošku lepšie… Napríklad palacinky sú moja špecialita. Škoda, že palcinky nie sú typické vianočné jedlo, tých by som vedela teda narobiť! :D 

Je mi trochu ľúto, že som v tomto smere len začiatočník, ale nesmútim, myslím, že keby som bola odkázaná sama na seba, nebol by s tým problém.

Na vianočnom pečení som ale vždy účastná. Keď nie inak, aspoň maminke spríjemňujem atmosféru hraním vianočných pesničiek a vykrajujem linecké pečivo. Najviac milujem špeciálne vianočné plnené orechy od mojej babičky z Česka. 


Cesto:

Zmiešame:

30dkg hladká múka

24 dkg maslo

12 dkg práškový cukor

9 dkg mletých orechov

3 PL kaka

Plnka:

7 dkg práškového cukru a 2 celé vajíčka šľaháme nad parou do zhustnutia. Pridáme 10 dkg čokolády a po vychladnutí zašľaháme 10 dkg masla.

Proces:

Cesto plníme do formičiek – orechov. Pečieme veľmi pozorne aby orechy nestmavli, ešte teplé vyberieme z formičiek.

Vychladnuté plníme a spájame po dva, aby vznikol úhľadný oriešok.

A na záver jedna rada od mojej maminy: “Každé pečenie a hlavne to vianočné by sa malo robiť s láskou. (Asi preto sú tie koláčiky od nej vždy také parádne…)

 

 

Recept sme vo FN uviedli s nesprávnym názvom Mamin makovník.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.